KAMİL SAKA:EDREMİT CUMHURİYET MEYDANI’NA ADLİ SİCİL KAYDIMI ASACAĞIM. DİĞER ADAYLAR DA ASSIN… « 10Balikesir

21 Eylül 2021 - 22:48

KAMİL SAKA:EDREMİT CUMHURİYET MEYDANI’NA ADLİ SİCİL KAYDIMI ASACAĞIM. DİĞER ADAYLAR DA ASSIN…

KAMİL SAKA:EDREMİT CUMHURİYET MEYDANI’NA ADLİ SİCİL KAYDIMI ASACAĞIM. DİĞER ADAYLAR DA ASSIN…
Son Güncelleme :

11 Mart 2019 - 13:48

31 Mart seçimlerinde Edremit’te bağımsız belediye başkan adaylığını açıklayan Kamil Saka Güre’de seçim bürosu açılışında Millet ve Cumhur İttifakı adaylarına sabıka kaydı teklifi sundu. Saka, kendisinin da dahil olmak üzere tüm adayların yargıda onanmış veya onanmamış her türlü davanın içerdiği sabıka kayıtlarını Cumhuriyet Meydanına asmayı önerdi.

Edremit Bağımsız Belediye Başkan Adayı Kamil Saka, 31 Mart seçimlerine neden bağımsız aday olduğunu Güre’deki mahalle sakinlerine anlattı. Onlardan her türlü desteği isteyen Kamil Saka, 7 dönemdir belediye başkanı olduğunu hatırlatarak Edremit’e olan sevdasının bu kez de bağımsız aday olarak çıkmasına sebep olduğunu söyledi.

10 YIL ÖNCE DE BUNU YAŞAMIŞTIK

Güre Meydanı’nda vatandaşlara konuşan Bağımsız Belediye Başkanı Kamil Saka 10 yıl önce de bağımsız olarak Güre Belediyesini kazandığını belirterek şunları söyledi:

“Şurada bu olayları biz 10 yıl önce bir kez daha yaşamıştık. Bazıları Türkiye’nin sadece Ankara’dan yönetildiğini zannetmekteler. 10 yıl önce bunu zannedenlere o günkü Güre halkı gerekli cevabı vermişti. Ben şuna inanıyorum ki şimdi Edremit halkı daha büyük bir şamarla gerekli cevabı verecek. Çünkü burada biz ülkeyi yönetecekleri değil, burada biz kenti yönetecekleri seçiyoruz. Onu seçme hakkı da sadece bizlerindir. Ne idüğü belirsiz bir şekilde Ankara’da masa başında oturup, neyin kantarı, neyin topuzu, neyin metresi, neyin santimini izah dahi etmeden, aday belirleyenler gerekli cevabı 31 Mart’ta alacaklar. Bundan benim hiç şüphem yok.”

KİMSEYLE GİZLİ PAZARLIĞIMIZ YOK

Bağımsız Belediye Başkan Adayı, önceki gün Millet İttifakı’nın düzenlediği bir etkinlikte açık kalan mikrofon sonrası yaşananlara da dikkat çekerek şunları kaydetti:

“Şimdi elime mikrofon alınca Ersin Ağabey, mikrofon açık dedi. Bizim içimiz bir, dışımız bir. Bizim kimseyle gizli pazarlığımız hesabımız yok. Biz bir tek şey için istiyoruz. Edremit’in doğasını koruyabilmek, Edremit’i geleceğe bu şekilde yeşil bir kent olarak taşıyabilmek istiyoruz. Onun için biz kimseyle ‘ben şuraya gelirsem sana şu çay bahçesini vereceğim, ben buraya gelirsem sana iki kat daha izin vereceğim, sana şu oteli vereceğim, sana şu genel müdürlüğü vereceğim’ diye kimseyle benim pazarlığım olmadı. Olmadığı için de açık mikrofonda da, kapalı mikrofonda da bütün hemşerilerimle beraber, bütün Türkiye halkıyla beraber rahat rahat konuşabilirim, söyleşebilirim. Gizli pazarlığı olanlar düşünsün. Onlar da zaten düşünmeye fırsat bulamadan yakalanıyorlar. Hakikatten insanın içinde belli pazarlıklar varsa, belli yanlışlar varsa o mutlaka ortaya çıkıyor. Bizim bir tabirimiz vardır; ‘başkası için çukur kazanlar, kazdıkları çukurun yerini unuttukları için ilk önce o çukura kendileri düşerler.’”

AHMET AKIN’I DA BANA EMANET ETMİŞLERDİ

Beş yıl önce ön seçimde birinci gelerek CHP’den belediye başkan adayı olduğunu belirten Kamil Saka, başarılı bir yönetim sergilediğine inandığını söyledi. Saka şunları ifade etti:

“Edremit seçimleri için 5 yıl önce ön seçimde Cumhuriyet Halk Partili arkadaşlarımın oylarıyla aday oldum. Edremit tarihinde ilk defa Cumhuriyet Halk Partili bir belediye başkanı olarak göreve başladım. 6 ayrı belediye ve bunun içinden çıkacak büyükşehir belediyesinin yapılanmasını İstanbul’da ve İzmir’de sadece büyükşehire geçişi bile iki dönemde belediyeler zor başarmışken biz, 6 belediyeyi birleştirip büyükşehir belediyesinin ayrılmasını 2-2,5 yıl gibi bir süreçte tamamladık. Çok başarılı oldukları için tekrar aday gösterilen iki tane sevgili başkanımın büyük oranda bıraktıkları biri 19, biri 29 milyon anapara borcundan ortaya çıkan 140 milyonluk borcun da büyük bölümünü tasfiye ettik, yapılandırdık, ödedik ve Edremit Belediyesi’ni çalışır hale getirdik. Sadece bana sorarsanız değil, Sevgili Genel Başkan Yardımcısız Oğuz Kaan Salıcı’ya da sorarsanız çok başarılı belediye çalışması nasıl yapıldı mutlaka incelenip, diğer belediyelere de örnek gösterilmesi gerekli bir çalışma diye benim ve arkadaşlarımın yüzüne karşı söylendi. Söylemedim de diyorsa yanımda iki tane daha arkadaşım da vardı onlar da şahittir. Genel Başkan Sayın Kemal Bey, çok başarılı bulduğunu ve kesinlikle Kamil sadece burası için değil, Ahmet’e de sahip çık, Ahmet’i de Balıkesir’de kazanmasını sağla diye tembihler eden bir yapıdaydı. Adaylık başvurumuzu yaptık ve sonuçta bir başka arkadaşımız seçildi.”

MADEM BAŞARILIYDIM NEDEN BENİ ADAY GÖSTERMEDİLER

Edremit Belediye Başkanı olduğu süre içinde CHP Genel Merkezinin kendisini başarılı gördüğü halde neden aday gösterilmediği sorununun cevabını alamadığını ifade etti. Saka, “Hepsine bir şey sormak istedim; madem bu kadar başarılıydım neden aday yapılmadım? Sadece bunu söyleyin ki ben de Edremit’teki hemşerilerime, eşime, kızıma, torunuma bunun nedenini söyleyeyim. Ama demek ki benimle işleri bitti ki, soruma bile cevap vermediler. Bunun üzerine ne yapalım dedik? Takdir böyleymiş, biz de artık kendi hayatımızı yaşayalım, biraz zamanımızı eşimize, çocuğumuza, arkadaşlarımıza, kendimize ayıralım dedik. Ama adaylar belirlenmeye başlayınca bir de gördük ki ortada ciddi problemler oluşmaya başladı. Neydi bunlar? Bir tanesi kendi hemşerimiz, geçmiş iki dönem Edremit Belediye Başkanlığı yapmış Sevgili Tuncay Kılıç. Tuncay’ın yaptığı çalışmalara baktığımızda maalesef yüz ağartıcı hiçbir şey göremedik. Daha çok Edremit’in adına leke sürecek çalışmalar olduğunu, Edremit’i belediye sarayından değil, adliye sarayından yönetilen bir yer haline döndürdüğünü gördük. Bunun bir tek nedeni vardı o imarın getirdiği, onların iştahını açan müthiş bir rant. Karşı tarafa baktık, bizim Hasan’ın arkasına takmışlar; hasan belediyeciliği çok iyi bildiği için AKP meclis üyesi Nihat’ı başkan yardımcısı bırakır, FETO’dan dolayı memuriyetten atılan Ahmet Ertan’ı da Fen İşleri Müdürü yapar, Zeytinli’de sadece 37 tane soruşturması devam eden bina var o ayrı. Kaç tanesinden ceza aldığını mutlaka size açıklayacaktır. Bir tarafta bu, bir tarafta bu. Yani sonuçta dönüp dolaşıp geldiğimiz nokta; iki tane talan grubu arasından tercih yapmaya zorlanan Edremit halkı. Buna nasıl çözüm buluruz dediğimiz zaman sonuçta döndü, dolaştı yük yine o katarın başındaki koca eşeğe düştü. Herkes bu işin altından kalkarsan sen kalkarsın, sen aday olacaksın demeye başladı” diye konuştu.

NEDEN VATAN PARTİSİ

Bağımsız aday olmaya karar verdikten sonra meclis listesini de Vatan Partisi adına oluşturduğunu dile getiren Kamil Saka şunları söyledi:

“Hakikatten böyle bir ortamda Edremit’i bırakıp, o doğasını koruyabilmek için bir ömür verdiğimiz Güre’nin bile talan edilmesine göz göre göre müdahil olmadan karşıdan bakarsak en fazla içi sızlayacak biz olacağımıza karar verdik. Kazansak da kaybetsek de en azından biz halkın karşısına bir tercih sunduk. Halk bunu istedi deme hakkına sahip olma adına yola çıkalım diye düşündük. Bu arada değişik kamuoyu araştırmaları da yaptırdık. Bunların neticesinde Edremit halkının tercihinin bizden yana olacağını bize gösterdi. Yola çıkmaya karar verdik. Değişik maceralardan sonra oturduk meclis bağımsız olmadığı için sevgili İbrahim ile beraber oturduk meclis listesini Vatan Partisi’nden yapmaya karar verdik. Hayatım boyunca bütün bunlara rağmen de kabullenemediğim tek bir şey vardır. O da Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emaneti olan Misak-ı Milli sınırlarının bölünmesidir. Hayatım boyunca bunu kabullenmedim ve bütün yaşam felsefem Misak-ı Milli sınırlarının bölünmez bütünlüğü üzerine laik, demokratik cumhuriyetin ilelebet devamı yönünde bugüne kadar taraftım, taraf oldum, yarın da taraf olmaya devam edeceğim. Vatan Partisi’yle bu doğrultuda daha önceki yıllarda değişik çalışmalarımız, değişik birlikteliklerimiz ve etkinliklerimiz olmuştu. Onun için ben Vatan Partisi’yle bu doğrultuda birlikte işbirliğimizin en uygun olduğunu düşündüm. Arkadaşlarım bu konuda olur verdikleri için de ben bağımsız meclis üyelerimizin de Vatan Partisi’nden aday olmaya karar verdik.”

TÜM KÜSKÜNLERİ BİR ARAYA GETİRDİM

Bağımsız adaylığını açıklamasının ardından Edremit Sevdalıları grubunu oluşturduklarını ifade eden Kamil Saka şunları söyledi:

“Biz bu kararı verdiğimizde ortalıkta feveran koptu. Vay efendim Cumhuriyet Halk Partisi seni 32 yıl başkan yaptı da sen partiye ihanet ettin. Kamuoyu araştırmalarını yapsınlar, baksınlar; mevcut adayı atadıklarında Cumhuriyet Halk Partililerin yüzde 30’u sandığa gitmiyordu. Meclis üyelerini açıkladıklarında da Cumhuriyet Halk Partililerin yüzde 40’ından daha fazlasının sandığa gitmeyeceklerini göreceklerdir. Bazı şeyler bu kadar açık ve net. Evet, aynı oran sadece Millet İttifakında yok. İYİ Partililer de gitmiyor. Hele dünkü olaydan sonra İYİ Partililer tamamen gitmiyorlar sandığa. Cumhur İttifakında da aynı şey var. O zaman benim bağımsız girmemin de nedeni bu. Cumhuriyet Halk Partisi’nin küskünleri, AK Parti’nin küskünleri, MHP’nin küskünleri, İYİ Parti’nin küskünleri, ne varsa hepsini bir arada toplayıp, harmanlayıp Edremit sevdalıları grubunu ortaya çıkardık.”

KAYBEDERSEM KAYBEDERİM

Seçimi kaybetmekten korkmadığını ifade eden Bağımsız Belediye Başkanı Kamil Saka, “Böyle olunca, adaylığımız ortaya çıkınca işte ’32 yıllık başkanlık yaptın da kaybedersin’ dediler. Kaybedersem, kaybederim. Ama biz ekip olarak, arkadaşlar olarak, Edremit’e sevdalı insanlar olarak halkımızın önüne bir seçenek sunduk. İllaki şu veya bu rant grubuna dahil değilsin, bir tarafta da Edremit’e sevdalı olan insanlarla birlikte; Edremit’in tarihini, doğasını geleceğe aktarabilecek bir alternatifin var, buyurun dedik. Ve bu çalışmamız, bu çabamız sahaya inmemiz daha 1 hafta olmadı ciddi oranda ilgi ve alaka görerek şu anda artık korkunun da eceli aştığını her iki grubun yaptığı konuşmalarda, çalışmalarda ve her iki adayın beden dillerinde çok rahat görebiliyorsunuz. Kaybetmenin getirdiği bütün beden dili yapısını arkadaşlarımızı incelediğinizde çok rahat görebiliyorsunuz” diye konuştu.

KORKTUKLARI KAMİL SAKA İŞİ GÖTÜRÜYOR

Edremit sevdasıyla yola çıktıklarını kaydeden Kamil Saka şunları ifade etti:

“Evet, biz bir sevda uğruna yola çıktık. Bu sevdamızı devam ettirebilme adına sizlerden yetki istedik. Ama sevda değil de vaat uğruna yola çıkanlar korkuya kapıldılar. Çünkü ‘ben gelirsem bunu yapacağım, ben gelirsem şunu yapacağım ama gelebilmem için bu lazım’ denmeye başlayınca bazı şeylerde sıkışılmaya başlandı. Çünkü gelemiyoruz. Çünkü arkadaşlarımız gelemiyor. Korktukları Kamil Saka yine götürüyor işi. Kiminle beraber; Edremit halkıyla beraber. Anladılar ki ve anlayacaklar ki; Edremit belediye başkanını Ankara’da üç, beş imar baronundan nemalanan siyasi mevtalar değil, Edremit’in belediye başkanını 7’sinden 77’sine, kadınıyla erkeğiyle sadece Edremitliler belirler ve Edremitliler seçer. Böyle olunca da tabi telaşa kapılanlar fazla oluyor. Ama ne olursa olsun sonuçta onlar da bizim arkadaşlarımız. Ben şimdiden onlara da başarılar diliyorum.”

GELİN SABIKA KAYITLARIMIZI MEYDANLARA ASALIM

Edremit Belediye Başkan adaylarına çağrıda bulunan Kamil Saka, kendisinin sabıka kaydını Cumhuriyet Meydanı’na asacağını belirterek, tüm adaylardan da bunu yapmalarını istedi. Saka şunları kaydetti:
“Belediyede neler yaptık, neler ettik, kim ne dedi, ne yapacağız falan diye herhalde önümüzdeki günlerde tekrar daha geniş bir toplantı yapacağız. Orada bunları açıklayacağız. Bunu yaparken de bilgi ve belgeleri de vereceğiz. Yedi dönemdir izlerin o ana sütü gibi helal olan ak oylarınızla sizleri temsil etmek üzere belediye başkanlığı yapıyorum. Mümkün olduğu kadar düzgün bir şekilde yapmaya çalıştım ve hele Edremit Belediyesi gibi yıllardır; herhalde son 4-5 dönemdir ilk defa Edremit Belediyesinde bu dönem belediye başkanı ve meclis üyeleri yargıya gitmeden dönemini tamamladı. Böyle bir yerde dahil olmak üzere, yedi dönemdir belediye başkanlığı yapıyorum. Ve bu hafta içinde yargıdan onanmış veya onanmamış her türlü davamı içeren sabıka kaydımı alıp Cumhuriyet Meydanına asacağım. Aynı şekilde; biri bir dönem, biri iki dönem belediye başkanlığı yapmış olan diğer aday arkadaşlarımdan da aynı şekilde onanmış veya onanmamış, devam eden yargı kararlarını da içeren sabıka kayıtlarını alıp, benim sabıka kaydımın yanına koymalarını istiyorum. Bu Edremit halkının en doğal hakkı. Çünkü lafla bazı şeyler olmaz. Laf uçar gider, ama belge kalıcıdır. Bu belgeleri Cumhuriyet Meydanına asalım. Hatta gerekirse birer tanelerini Altınoluk Meydanına, Güre Meydanına, Zeytinli, Akçay Meydanlarına da asalım. Herkes o sandık başına gittiği zaman analarının ak sütü gibi helal oylarını kime atacağını da görsün. Sadece bunu öneriyorum. Umuyorum arkadaşlarımız da bu teklifimi kabul ederler. Birlikte, beraberce bunlara bakarak oylarımızı kullanırız. Şimdiden ben 31 Mart seçimlerinin öncelikle bizlere, ailelerimize, Edremit’e ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.