KANBER: İSMAİL OK HDP İLE KİRLİ BİR PAZARLIK İÇİNDE « 10Balikesir

8 Aralık 2021 - 10:08

KANBER: İSMAİL OK HDP İLE KİRLİ BİR PAZARLIK İÇİNDE

KANBER: İSMAİL OK HDP İLE KİRLİ BİR PAZARLIK İÇİNDE
Son Güncelleme :

28 Mart 2019 - 22:00

00:00
03:32

Demokratik Sol Parti Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tamer Kanber seçime sayılı günler kala Millet İttifakı adayı İsmail Ok’un HDP ile gizli pazarlık yaptığını ileri sürdü. Kanber, İsmail Ok’un HDP’nin seçimde desteğinden ötürü 1 Genel Sekreter Yardımcılığı ve 3 Daire Başkanlığı’nın HDP’ye verileceğini iddia etti.

Millet İttifakı Büyükşehir Adayı İsmail Ok’un bozkurt işareti yaparak arkadan gizli işler çevirdiğini iddia eden DSP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tamer Kanber, Balıkesir’deki siyasetin giderek çirkinleştiğini söyledi. Tamer Kanber gizli ittifakla ilgili eline geçtiğini söylediği  bilgileri basınla paylaşarak HDP’ye verilen sözlerle Balıkesirli 600 gencin belediyeden kapı dışarı edileceğini de öne sürdü.

DSP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tamer Kanber, 31 Mart seçimlerinde İsmail Ok’un belediye başkanı olması durumunda HDP’ye 1 Genel Sekreter Yardımcılığı ile Kent Estetiği Daire Başkanlığı, Körfez Koordinasyon Dairesi Başkanlığı ile Güney Marmara Koordinasyon Dairesi Başkanlığı’nın verileceğini ileri sürdü. Kanber, iddialarında buralarda PKK ve HDP sempatizanlarının işe alınacağını iddia etti.

KILIÇDAROĞLU BALIKESİR’İ FEDA ETTİ

DSP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tamer Kanber düzenlediği basın toplantısında Balıkesir siyasetinin giderek kirlendiğini ifade etti. Kanber, “Bu seçimin liderler seçimi olmadığını söylemek istiyorum. Genel seçimde liderler konuşur, insanlar beğendiği lidere, aklının bastığı lidere oy verirler. Ama bu seçim yerel yönetim seçimi, ittifakı oluşturan liderlerin değil, yerel yönetimlerde olmak isteyen adayların seçimi. Öyle bir hale sokuldu ki bu seçim Balıkesir’de sanki iki sağcı aday yarışır durumda. Böyle olmadığını herkese hep beraber göstereceğiz. CHP Genel Başkanı Balıkesir’i, İstanbul, Ankara rüyasına feda etti, Balıkesir’i sağcı bir adaya teslim etti. Balıkesir adında da, nefesinde de 10 numaradır, vazgeçilmez, satılmaz. Ben Kent Konseyi’ni Halk Meclisi’ni çok önemsiyorum. Balıkesir’de ağabeylerin döneminin bitmesi gerektiğini söylüyorum. Şahısların dönemi bitecek. Kent Konseyi Belediye Meclisiyle beraber eş değer anlamda çalışma yapacak. Kısaca kentin yönetiminde ağabeyler değil, halk olacak, bizler olacağız” dedi.

BUNLAR BİR TANE BALIKESİRLİ’YE SAHİP ÇIKMADI

Cumhur İttifakı’nın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yücel Yılmaz hakkında da açıklamalarda bulunan Tamer Kanber, İttifakın projelerinin içinin boş olduğunu savundu. Kanber şunları söyledi: Cumhur İttifakı’nın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yücel Yılmaz hakkında da açıklamalarda bulunan Tamer Kanber, İttifakın projelerinin içinin boş olduğunu savundu. Kanber şunları söyledi:

“Ben bugüne kadar hep izlenen oldum. İzleyici olup, kaybeden asla olmadım. Bu seçimde de izlenen olacağım. Tutturmuşlar bir proje anlamak mümkün değil. Sanki proje yarışması var, bizim de bundan haberimiz yok. Bugüne kadar iktidar olan sensin yıllarca, proje bugün mü aklına geldi. Hep beraber gördük projeleri, vizyon aldatmacasını. Avlu, Çamlık, Baltok; bunlar mı vizyon proje? Balıkesir’i soyup, soğana çevirdiniz. İki diğer adaya da sordum; Balıkesir’e ne yaptınız diye. Cevap yok. Ben onların baba ocaklarını ziyarete gittikleri yolları yaptım. Hotaşlar Köprüsünü yaptım. İkisinde de hala tık yok. Bunlar bir tane Balıkesirli’ye sahip çıkmadılar. CHP’nin heykelini dikeceği Naim Durmaz’ı kim genel müdür yaptı; ben. İkisi de söylesin kimi genel müdür yapmışlar, kimi müsteşar yapmışlar. Yapmazlar, yapamazlar. Bunlar belediyeye bile dışarıdan yönetici taşıdılar Balıkesir çocukları varken. Dedim ki; ikinizde öğretmensiniz, okullara ne yaptınız? Yine tık yok. Ben devlet programına girmeden 8 tane okul yaptım. Ama onlar bir tane okulun badanasını bile yapmadılar, yapmazlar. Mevcut iktidara Çamlık Projesini sordum. 110 milyona ihale ettiniz, sonra ihaleyi iptal ettiniz. Aynı işi 160 milyona tekrar ihale ettiniz. Cevap yok. BALTOK’u sordum; yüzde 11’le alınan arsaları sordum. Kendi arsalarınızı verin yüzde 11’le verin dedim. Yüzde 11’le müteahhide arsa mı verilir? 60 ton çikolatayı sordum, Sındırgı’daki 14 kuruş etmeyen 14 milyonluk termali sordum. 10’a aldıkları belediyeye 110’a verdikleri arsaları sordum. Hiç birisinden cevap yok. Bunlar mı vizyon proje? Hadi oradan. Balıkesir esnafı korkudan belediyenin önünden geçmiyor. Acaba cebimdekini bu belediye alır mı diye. Böyle mi belediyecilik olur? Kendi Balıkesirlini kambur görerek mi belediyecilik olur? Temmuz’dan hiçbir esnafa ödeme yapmıyorsun, sonra da 60 ton çikolata götür. Bu mu vizyon proje.”

İSMAİL OK HDP İLE KİRLİ BİR PAZARLIK İÇİNDE

Millet İttifakı’nın HDP ile gizli pazarlıklar içinde olduğunu iddia eden Tamer Kanber şunları dile getirdi:

“Normal bir seçim yarışında bunları konuşmamız gerekiyordu. Ama maalesef Balıkesir’deki Büyükşehir Başkanlık yarışı çok çirkin, çok kirli ve çok acı bir noktaya ulaştı. Biz büyükşehir başkan adayları kazanacaksak da, kaybedecekse de mertçe, delikanlıca ve şeffaf bir şekilde yarışmalıyız. Millet İttifakı’nın adayı Sayın İsmail Ok, HDP ile gizli bir ittifak yaparak, Müslüman mahallesinde salyangoz satma peşindedir. Bu ittifakın alametlerini uzunca bir süredir takip ediyorum. Edremit’teki Kürdistan skandalı bunun ilk adımı oldu. Dün de İçişleri Bakanı Gömeç ve Burhaniye’de iki PKK sempatizanının Millet İttifakı listelerinde, meclis üyesi sıralamalarında olduğunu açıkladı. Şimdi gelelim en vahim tabloya; İsmail Ok başkanlığındaki Millet İttifakı’nın HDP’ye destek karşılığı 1 Genel Sekreter Yardımcılığı ve 3 Daire Başkanlığı verdiği bilgisi elimizdedir. Bu kirli pazarlığın olduğu seçim yarışında bu dakikadan sonra hiçbir şeyin önemi kalmamıştır. Böyle başkan olacaksam hiç olmayayım. Önden bozkurt selamı yapıp, arka kirli pazarlıkları içerisinde olup da seçim kazanılmaz. Büyükşehir Belediyesi’nde dört tane genel sekreter yardımcılığı var. Bunların ikisi İYİ Parti, biri CHP, bir tanesi HDP. Diğer partileri yüzde 1,1 diyorsunuz, HDP’nin 36 bin oyu, yüzde 4,3’ü nerede? Hiçbir ankette yok. İşte nerede olduğu İsmail Ok’un yaptığı pazarlığın içerisinde. Buraları nereleri? Genel sekreter yardımcılığının yanında Kent Estetiği Daire Başkanlığı HDP’ye verilmiş. Körfez Koordinasyon Daire Başkanlığı ve Güney Marmara Koordinasyon Daire Başkanlığı yine HDP’ye verilmiş. Kent Estetiğinde neler var? Park bahçeler var. İhalelerin olduğu, insanların kolay işe yerleştirildiği bir bölüm. 600 tane Balıkesir çocuğu şu anda kapının önüne konmak üzere. HDP’nin sempatizanlarını yerleştirmek üzere. Bu 600 tane emekçi evine ekmek götüren çocuklar ve bunlar 1 Nisan’dan sonra kapının önündeler. Güney Marmara ve Körfez; Erdek’ten Altınoluk’a kadar bütün bölgede sahil bandında park bahçeler dahil her yerde bunlar bu şekilde örgütlenecekler. Bence Ahmet Akın da bu pazarlığı biliyor ve bu yüzden İsmail Ok ile yan yana fotoğraf vermiyor, içerisinde bile olmak istemiyor: O bile benim aklıma geliyor.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.