KÖHNEMİŞ SANAYİ KENTİ ÖZLEMİNDEN UZAK DURALIM « 10Balikesir

18 Temmuz 2024 - 18:20

KÖHNEMİŞ SANAYİ KENTİ ÖZLEMİNDEN UZAK DURALIM

KÖHNEMİŞ SANAYİ KENTİ ÖZLEMİNDEN UZAK DURALIM
Son Güncelleme :

07 Aralık 2018 - 11:42

ERGÜN AYDOĞAN

Hangisi…

Tarımın her türlüsü; zeytin zeytinyağı…

Hayvancılık; büyükbaş, küçükbaş, kanatlı beyaz et… İstanbul’u, Türkiye’yi besleyen-doyuran, eti tercih sebebi olan hayvancılık…

Sanayi; tarıma dayalı sanayi, orman ürünleri…

Madencilik; yer altı zenginlikleri bakımından da zengindir…

Yenilenebilir Enerji; RES santralleri, jeotermal kaynakları…

Turizm; Kuzey Marmara ve Kuzey Ege, her geçen gün tekrar ilgi odağı…

Ve tabi ki 30 binin üzerinde öğrencisi ile eğitim kenti…

Ekonomik olarak 17.kent, 2023’te kentin plakası olan 10’cluğu hedeflemiş bir il.

22 adası ile en çok adası olan, ada sınırları ile 743 kilometrekarelik kıyı şeridine sahip yüzölçümü ile İstanbul’un üç katı. 1.2 milyon nüfusu ile orta irilikte. Hiç kuşku yok yıldızı her geçen gün parlayan, gelecekte en hızlı büyüme potansiyeli olan il Balıkesir.

TÜİK anketine göre Balıkesir 30 Büyükşehir içinde en mutlu şehir. Yurdum insanı kendisiyle barışıktır, kanaatkardır, eldekiyle yetinmesini bilir…

Görevden alınan başkan Edip Uğur’un yerine göreve getirilen, Büyükşehir adayı gösterilmeyen, seçimlere kadar görevi devam edecek olan Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’nun görüşlerini, geçtiğimiz günlerde Dünya gazetesinde Ahmet Usman’ın yaptığı bir haber ve Balıkesir.

Balıkesir’in gelecek vizyonu ile ilgili. Önemliydi. Ne zamandır bu konunun yazılması gerektiğini düşünüyorduk, kısmet bugüneymiş. Gerçi Zekai Bey aday gösterilmedi ama aday gösterilenlerden kim kazanırsa görev ona, takibi kent halkı ve bize düşecek.

Balıkesir; Tarım, Hayvancılık, Sanayi, Madencilik, Turizm ve 30 binin üzerinde öğrencisi ile önemli bir kenttir.

Zekai bey, Türkiye’de sanayi dendiğinde akla gelen İstanbul, Bursa, Kocaeli gibi illerin artık dolduğunu ‘Çanakkale otobanı ile İzmir-İstanbul otobanı Balıkesir’de kesişiyor, Balıkesir sanayinin odak noktasında. OSB’miz doldu, 1,5 kat büyütüyoruz. Dursunbey ve Balya’da yeni OSB’ler kuruluyor. Şimdiye kadar kentin yapılmayan 1/5000 ve 1/25000’lik planları yapılacak. İlimize talep artıyor. Son 2 yıldır gayrimenkul fiyat artışında birinciyiz…’ diyor. Gerçi son 6 aydır tüm Türkiye’de olduğu gibi Balıkesir’de de gayrimenkulün yüzüne dönüp bakan yok!

Neyse dönelim konumuza. Zekai bey aday değil, sorumluluk aday olanlar içinden seçilecek başkanda; aman sayın başkan, adı geçen iller İstanbul, Kocaeli, Bursa’nın düştüğü hataya düşmeden, kenti sanayi çöplüğüne, atık çöplüğüne dönüştürmeden sanayi, kalkınma programı yapın. Sanayileşeceğiz diye çevreyi göz ardı etmeyin, talana göz yuman politikalardan uzak durun. Çevre duyarlılığını öne çıkaran; çevreye duyarlı kalkınmayı, sanayileşmeyi esas alın. Sakın ola, önce kalkınalım, zenginleşelim sonra çevreye bakarız demeyin. Sanayi ve çevre ikisini bir arada götürmenin alt yapısını sağlayın. Çevreyi yok ettikten sonra sanayileşmenin bir yararı yok. Sonra elde ettiğiniz gelirle çevreyi geri getirmezsiniz.

Bu uyarılar göreve talip olan başkan adaylarımıza…

Sanayileşeceğiz derken turizmi unutmayın. Erdek, Akçay, Altınoluk, Ayvalık her geçen gün yeniden keşfediliyor. Bu bölgelerimiz kinci konut ağırlıklı. 5 yıldızlı otellere ihtiyaç var. Turizm yatırımcıları çekilmek isteniyorsa; sanayi, turizm ikisi yan yana anlamsız. Turizm’de de düşük gelirli müşteri değil üst gelir grubu hedef alınmalı öyle Ortadoğu müşteri kitlesi hedef alınırsa, harcama kapasitesi yüksek nitelikli müşteri kitlesi bölgeden uzaklaşır. Zaten Türkiye turizminin en önemli sıkıntısı harcama potansiyeli olan turistleri çekememek, harcama potansiyeli düşük turistlerin turizm bölgesi haline gelmek.

Tamam sanayi yatırımları olsun, istihdam yaratalım, kalkınalım, ya çevre; çevreyi ihmal etmeden bunları yapmanın alt yapısı oluşturulsun.

Elin oğlu akıllı kentler kurarken biz köhnemiş sanayi kenti özleminden uzak duralım!

Balıkesir önemli bir il…

Jeostratejik önemi var. İstanbul, Çanakkale, İzmir, Bursa arasında; kavşak noktası,

Denizyolu, karayoluyla İstanbul’a 2 saat. Ankara ulaşımı biraz sıkıntılı, merkez havaalanı çalışmıyor, Kocaseyit Havalını ise kışın uçuş sayıları yetersiz. Otobüs ulaşımı 9 saat, tren ulaşımı 10 saat. Özel araç 6-7 saat.

Yani Ankara, Balıkesir arası açık-uzak ulaşım olarak! Bu ulaşım uzaklığı siyasi, yatırım uzaklığına dönüşmesin. Balıkesir’in merkezi yatırım bütçesinden aldığı pay diğer illere göre düşük, hele Balıkesir’in sağladığı katkı göz önüne alınacak olursa…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.