KÜÇÜKBAŞ HAYVAN SAYISININ 45 MİLYONDAN 100 MİLYONA ÇIKARILMASI ET AÇIĞINI ÖNLER « 10Balikesir

11 Mayıs 2021 - 22:19

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN SAYISININ 45 MİLYONDAN 100 MİLYONA ÇIKARILMASI ET AÇIĞINI ÖNLER

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN SAYISININ 45 MİLYONDAN 100 MİLYONA ÇIKARILMASI ET AÇIĞINI ÖNLER
Son Güncelleme :

18 Nisan 2019 - 22:00

Balıkesir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Kula, geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları Reform Paketinde, Bankacılık alanındaki yapılanmalar ve hedef olarak belirlenen 100 milyon küçükbaş hayvan sayısı ve hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Kula Hükümet tarafından verilecek olan desteklemelerle küçükbaş hayvan varlığının, 45 milyondan 100 milyona ulaşması halinde piyasada yaşanan et açığı sıkıntısının çözüleceğini ifade etti.

FİNANSMANA ERİŞİM KOLAYLAŞACAK

Bankacılık alanında yapılacak olan yeniliklerle finansmana erişim konusunda da piyasaların rahatlayacağına değinen Başkan Kula şunları söyledi:“Sayın Bakanımızın açıklamasında belirttiği gibi özel bankaların kar payı dağıtımı yerine karlarını sermayelerine ekleyecek olmaları, Kamu Bankalarına da 28 milyar TL tutarında Devlet İç Borçlanma Senedi verilerek Sermaye Rasyolarını düzeltecek olması, Finansal açıdan daha güçlü bir Bankacılığı ortaya çıkaracak, finansmana erişim kolaylaşacak ve yatırımların sürdürülebilirliği sağlanacaktır. İş dünyamız açıklanan Reform Paketi büyük bir memnuniyetle karşılamıştır. Her zaman olduğu gibi ekonomide, tarım ve hayvancılık alanında Devletimizin yapacağı çalışmalara Ticaret Borsası olarak katkı sağlamaya devam edeceğiz.”

 BORSA OLARAK HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ

Başkan Kula Yaptığı açıklamada küçükbaş hayvan varlığının artırılmasının da önemli olduğuna vurgu yaparak şunları dile getirdi:“Hazine ve Maliye Bakanımızın açıkladığı Reform Programı, Küçükbaş Hayvancılık ile ilgili olarak verilecek desteklemelerle, küçükbaş hayvan varlığının 100 Milyon adet olarak hedeflenmesi, her zaman hayvancılığın lokomotifi olan İlimiz üreticilerinde ve Borsamızda memnuniyet yaratmıştır. Bilindiği gibi Balıkesir küçükbaş hayvan varlığında her zaman Türkiye’nin üst sıralarında yer almış bunu da Balıkesir Kuzu Eti Coğrafi İşareti ile taçlandırmıştır. Ayrıca İlimiz sahip olduğu Yem Sanayii ile de önde gelen şehirlerdendir. Sayın Bakan tarafından açıklanan Reform Paketinde yer alan önlemler ve desteklemelerle küçükbaş hayvan varlığımızın artacak olması ülkemizin et açığı sorununu da çözecektir.”

Başkan Kula, Reform Paketinde belirtilenlerin gerçekleştirilmesi için Borsa olarak her zaman olduğu gibi bugünde her türlü katkıyı vereceklerini belirterek sözlerini tamamladı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.