KULAKLIĞINI ÇIKAR HAYATIN SESİNİ DUY « 10Balikesir

20 Temmuz 2024 - 12:50

KULAKLIĞINI ÇIKAR HAYATIN SESİNİ DUY

KULAKLIĞINI ÇIKAR HAYATIN SESİNİ DUY
Son Güncelleme :

12 Nisan 2019 - 14:39

KADEM’in “Kulaklığını çıkar, hayatın sesini duy” projesi tanıtım lansmanı, Salih Tozan Kültür Merkezi önünde gerçekleştirildi. KADEM İl Temsilcisi Zeliha Kahraman “Önce kendin için, ailen için, senden ümidini hiç kesmeyen ülken ve gelecek için ‘kulaklığını çıkar hayatın sesini duy.’ diyoruz.” Dedi.

 

Salih Tozan Kültür Merkezi önünde KADEM ve proje paydaşları; İl Emniyet Müdürlüğü, Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin “Kulaklığını çıkar, hayatın sesini duy” Projesi tanıtım lansmanı, 11 Nisan Perşembe günü vatandaşların da katılımıyla gerçekleştirildi. Lansman öncesinde vatandaşlara bilinçlendirici rozetler dağıtıldı.

 

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Balıkesir İl Temsilcisi Zeliha Kahraman; derneği ve proje detaylarıyla ilgili şu bilgilere yer verdi: “Bugün burada Balıkesir için kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşlarının ortak akıl çerçevesinde şehri için dertlendiğinde ortaya güzel işler çıkabileceğine şahitlik etmek üzere toplandık. KADEM; aileyi, kadını, çocuğu ilgilendiren konularda elini taşın altına koyan bilinçli nesil yetiştirme ve geliştirme yolunda Genç Kadem Topluluğu kuran ve KADEM Vakfı Yükseköğrenim Kız Yurtları açan aktif bir dernek. Şehrimizde de yaklaşık 2 yıldır ‘Biz birlikte daha anlamlıyız.’ diyerek çıktığımız bu yolda şehrimizi; aile, kadın ve çocukları ilgilendiren konularda eğitim ve farkındalık çalışmaları yürütmeye arkadaşlarımla ve proje paydaşlarımızla gayret ettik. Gelişen teknoloji hayatımıza cep telefonu, internet denilen olmazsa olmaz kavramları dâhil etti. Bunlardan kaçmak inkâr etmek yerine eğitim ve farkındalık ile nasıl iyi yönetebilirizi konuşmak gerektiğinin bilinciyle bizler önleyici bir kampanyayı başlatmak istiyoruz.

 

“DUYDUĞUN SON ŞEY EN SEVDİĞİN ŞARKI OLABİLİR”

 

Balıkesir’de kulaklıkla karşıdan karşıya geçerken hayatını kaybeden gençlerimiz olduğunu dile getiren Kahraman, devamında “Bir genç kaybetmek geleceğini kaybetmek gibidir. Çünkü onunla birlikte; hayalleri, ümitleri, projeleri de yitip gider. Bunu önleyebilmek adına yaptığımız bu etkinlik şehir merkezinin yoğun yaya trafiğinin olduğu yerler öncelikli olmak üzere billboardlar, trafik ekipleri ve Gençlik Spor ile koordineli bir şekilde başladı. Aynı şekilde de ilçelerimizde de devam edeceğiz. Değerli katılımcılar projemizde odak noktamız şu yaya olarak yolda yürürken kulaklıkla iki kulağını birden kapatırsan sadece dinlediğin neyse ona odaklanırsın. O zaman da maazallah duyduğun son şey en sevdiğin şarkı olabilir. Bunu önlemek için ‘Önce kendin için, ailen için, senden ümidini hiç kesmeyen ülken ve gelecek için ‘kulaklığını çıkar hayatın sesini duy.’ diyoruz. Bu projede İl Emniyet Müdürlüğümüz, Gençlik Spor İl Müdürümüz, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterimize paydaşlığından dolayı çok teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

 

“GENÇLERİMİZLE BURADA OLACAĞIZ”

 

Bu projenin çok önemli olduğuna dikkat çeken Gençlik Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu “ ‘Hayatın sesini duy.’ Zannediyorum, hayatın sesini artık duymuyoruz ki böyle çalışmalar ortaya çıkıyor. Bu vesileyle KADEM İl Temsilciliğine teşekkür ediyorum. Öncülüğü kendileri yaptı biz, sadece yanlarında destek oluyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığımız, 2019 yılını gönüllülük yılı ilan etti. Dünya üzerinde yaklaşık bir milyon gönüllü var. Ülkemizde de ciddi oranda bir gönüllü var. Kadim bir milletin evladı olarak gönüllülük bizim bütün sinelerimizde var. Uygulamaya çalışıyoruz. Bugün burada başlatacağımız ‘Hayatın sesini duy.’ da aynen bu gönüllülük faaliyetlerinden bir tanesi. Gençlerimizle burada olacağız, gençlik merkezlerimizle burada olacağız. Ümit ediyorum ki gençlerimiz bu projemize kulak verecek. Teknoloji bağımlılığından bir nebze olsun kurtulacakları ümidiyle hepinize en derin saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum. KADEM’e, Emniyet Müdürlüğümüze, Balıkesir Büyükşehir Belediyemize destek olan herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

 

“KADEM’İN VARLIĞIYLA GURUR DUYUYORUZ”

 

Konuşmasına Ayvalık’ta başka bir programda olması nedeniyle programa katılamayan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın selamlarını ileterek başlayan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Küçükkapdan “Emniyet Teşkilatımızın 174.yıl dönümünü de buradan kutluyorum, emeklerine sağlık diyorum ve ebediyete göçenlere de buradan rahmet diliyorum. Bugün Kurtdereli Mehmet Pehlivan’ın da ölüm yıl dönümü kendisini de rahmetle yâd ediyorum. KADEM’e teşekkür ediyorum bu proje için. KADEM’i seviyoruz, takip ediyoruz, varlığıyla gurur duyuyoruz. Hem hayatın sesini duymaktan hem de KADEM’in sesini bu güzel projelerde duymakla övünüyoruz, hassas bir konu. Zeliha Hanım bu konuyu bana getirdiği zaman öce irite oldum. Çünkü o resmi, yerdeki o beyaz tebeşiri gördüğümüz zaman hep bir acı, hoş olmayan bir vukuat aklımıza geliyor. Ama sonra ifadeyi ve içeriği okuyunca da ne kadar anlamlı bir konuya parmak bastıklarını hepimiz görmüş olduk. Hiç tereddütsüz, Büyükşehir Belediyesi olarak desteklemeye karar verdik. Aklıma kızım geldi; oda yapıyor bunu. 15 yaşında bir kız çocuğum var. Allah hepimizinkini bağışlasın. Kulaklığı takıp evde ya da dışarıda geziyor. Çok kez uyarmamıza rağmen maalesef göz ardı ediyorlar. Çoğu zaman ekranlardan o kaza görüntülerini görünce de kendimizi o ailelerin yerine koyuyoruz.” dedi.

 

“DESTEKÇİSİ OLACAĞIZ”

 

Teknoloji bağımlılığının günümüzün gerçeği olduğunu belirten Küçükkapdan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “En az; alkol kadar, uyuşturucu kadar, sigara kadar kötü bir şey teknoloji bağımlılığı ve gittikçe de artıyor. Teknoloji; kullanılması gereken fakat dozunda kullanılması gereken bir şey. Bu konuya birçok kurum ve kuruluş ehemmiyet veriyor, çaba gösteriyor. Böyle anlamlı bir projede iş birliği KADEM’e için sonsuz teşekkürler ediyorum. Yine Emniyet Teşkilatımıza sağladıkları destek ve duruşlarından dolayı teşekkür ediyorum. Gençlik Spor İl Müdürümüze de bu hassasiyeti için çok teşekkür ediyorum. Bizlerde bu projenin bir parçasıyız. Bu duyarlılığı sürdürmeye çalışacağız. Bir süre billboardlarda bu etkinlik duyurulacak. Çoğumuz araç kullanıyoruz. Araç kullanırken telefon geldiğinde aklımızın nasıl gittiğini hepimiz biliyoruz, değil mi? Bir şekilde zihin gidiyor, önünüzdeki fotoğrafı yorumlayamıyorsunuz ve kendinizi bir anda bariyerlerde bulabiliyorsunuz. Bir şekilde teknolojiyle hayatın güzelliklerini ortadan kaldırıyoruz. KADEM’den bunun gibi birçok güzel projeler göreceğimize inanıyoruz. Biz, kurumlar olarak destekçisi olacağız.

 

“TEKNOLOJİYİ HAYATIMIZI KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN KULLANMALIYIZ”

 

Teşkilat olarak, kendilerinin de burada olduklarını ifade eden İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek “Biz, teknolojiyi hayatımızı kolaylaştırsın diye kullanmak istiyoruz. Biz cep telefonu diyoruz ama bu artık bir telefon, bir fotoğraf makinesi hem de çok kaliteli fotoğraflar çeken, bir bilgisayar yetmedi uygulamalarla, programlarla bir televizyon ve görüntülü görüşme yaptıran uluslararası hatta kıtalararası görüntülü görüşme yaptığımız bir teknoloji harikamız haline dönüştü. Biz de bundan vazgeçemiyoruz, bağımlı hale geldik. Bu bağımlılığı aşmak için zannediyorum Sayın Cumhurbaşkanımız bile bir konuşmasında şöyle demişti. ‘Bizim bundan kurtulmamız lazım ama bunu kullanarak kurtulmamız lazım.’ diye.  Biz teknoloji kullanmalıyız, teknolojiyi maalesef bize hâkim olmadan kaba tabir ile o bizi kullanmadan biz onu kullanmayı başarırsak hayatımızı kolaylaştıracağız. Araç kullanırken zaten telefonu elimize almayacağız, bırakın elinize almayı bluetooth ile falan bağlanıyor telefon. Bu durumda bile konuşurken dikkat dağılıyor. Maalesef ben bir polis müdürü olarak bunu çok görüyorum. İnsanlar mesaj yazıyor araba kullanırken, insanlar görüntülü görüşme yapıyor araç kullanırken bu olayın polisiye yönü.  Aslında hepimizi ilgilendiren, herkesin kendi ailesini ilgilendiren hem de toplumun genelini ilgilendiren, başkalarının yaşamını da saygısızlık anlamına gelen bir şey.” diye konuşmasını noktaladı.

 

“HAYATIN SESİNİ DUYMAK İÇİN BİR EL VER”

 

KADEM liderliğinde; Büyükşehir Belediyesiyle ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü ile paydaş olmaktan onur duyduklarını dile getiren İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek “Biz bu işe inanıyoruz. Hani bir olay yerinde bir cesedin etrafında çiziliyor ya tebeşirle; bu görüntü zaten yani yerde gördüğümüz. Aslında bunun çeşitli varyansları vardı. Kırmızı idi mesela şu kablo gibi duran şey o kadar değişik üzerinde çalışıldı ki bunun kan görüntüsü olmasın diye. Burada zaten üç renk kullanılmış; siyah, sarı ve beyaz var. Üç renk var bakın. Bu hem iğreti olmasın hem itici olmasın toplumda diye hem de daha farkındalığı oluştursun diye daha dikkat çeksin diye çok enine boyuna düşünülmüş bir konu. Hayatın sesini duymayınca hiçbir şeyin farkına varamıyoruz. Mesela karşıdan karşıya geçerken cep telefonu ile konuşuyoruz. Maalesef dikkatimiz dağınık yürüyoruz. Bırakın onu cep telefonu ile mesaj yazanlar var, görüntülü konuşanlara çok rastlamışınızdır kaldırımlarda karşıdan karşıya geçerken onun için gerçekten teknoloji bize yardımcı olsun, biz teknolojiyi kullanalım. Teknolojinin esiri olmadan ve ‘Hayatın sesini duymak’ için hep birlikte bir el verelim. Ben çok mutluluk duyuyorum, çok seviniyorum bu projeden dolayı KADEM İl Temsilcimizin şahsında bütün KADEM ailesine teşekkür ediyorum. Emeği geçen herkese saygılarımı sunuyorum.

 

Program, hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından son buldu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.