MADIMAK’TA KATLEDİLEN 35 CAN UNUTULMADI « 10Balikesir

6 Aralık 2021 - 11:01

MADIMAK’TA KATLEDİLEN 35 CAN UNUTULMADI

MADIMAK’TA KATLEDİLEN 35 CAN UNUTULMADI
Son Güncelleme :

03 Temmuz 2019 - 12:25

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta Madımak Oteli’nde 33’ü yazar, ozan ve düşünür olmak üzere toplam 35 kişinin yanarak katledilmesinin 26’ncı yıldönümünde Balıkesir’de bir basın açıklaması yapıldı.

Ali Hikmet Paşa Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına Balıkesir Alevi Güç Birliği olmak üzere siyasi parti, dernek,  sendika ve oda temsilcileri katıldı. Açıklamaya katılanlar katliamda hayatını kaybeden kişilerin resimlerinin olduğu pankartları taşırlarken Balıkesir Hacı Bektaş Veli Derneği Başkanı Akay Şahin yaptığı açıklamada hayatını kaybedenleri rahmetle andıklarını söyledi.

 

35 KİŞİNİN KATLEDİLMESİ OLAYLAR ZİNCİRİDİR

Türkiye’de demokrasi ve özgürlük, hak hukuk ve adalet isteyen tüm aydınlar yaşamlarının her alanında saldırıya uğradıklarına dikkat çeken Şahin, şunları kaydetti:

“Sivas Katliamı Sivas’ta Pir Sultan Abdal etkinlikleri sırasında Madımak Oteli’nin kuşatılıp devletin gözü önünde yapılması ve dolayısıyla 35 kişinin yakılarak katledilmesi sonuçlanan olaylar zinciridir. Türkiye’de demokrasi ve özgürlük, hak hukuk ve adalet isteyen tüm aydınlar yaşamlarının her alanında ne yazık ki saldırıya uğramışlardır. 3 Eylül 1978’de Sivas’ta, 26 Aralık 1979’ta Kahramanmaraş’ta, 4 Temmuz 1980’de Çorum’da, 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta yapılanlar bunların diğer kanıtıdır.

DEVLET SEYİRCİ KALDI

Sivas’ta yapılan kardeşliğin, yaşamın, barışın sevdasıydı, laiklikti, cumhuriyetti, çağdaşlıktı, bilim ve sanat aşkıydı yaşanan. Radikal İslam denilen ve dine dayalı bir devlet düzeni laik Türkiye Cumhuriyeti yerine kurmak isteyenler terörü yaşam biçimi haline getirmişler, cumhuriyete, laik düzene, aydınlığa, sanata, bilime, Atatürk devrimlerine saldırmışlardır. Ne yazık ki devlet saldırıyı kendi yurttaşlarının yakılmasına büyük ölçüde seyirci kalmıştır. Aradan geçen zaman içerisinde Sivas olayının üstünün örtülmesi için her şey yapılmış ve nihayet 13 Mart 2012’de Sivas davası düşürülmüştür. Böylece Sivas davasında faşist gerici güçler alenen aklanmıştır.

KATİLLLER ARAMIZDA GEZDİĞİ SÜRECE O ATEŞ HİÇ SÖNMEYECEK

O katiller aramızda gezdiği sürece Sivas’ın ateşi sönmeyecektir. Bu yangını söndürmek hepimizin ortak değeri olmalıdır. Bizler barış için, hukuk için, kanayan vicdanlar için adalet arıyoruz. Bizler kardeşlik ve barış insanlarıyız. Binlerce yıl olduğu gibi bundan sonra da barışın ve kardeşliğin peşinde olacağız. Hangi din, dil, ırk ve mezhepten olursa olsun herkesin barış içinde yaşadığı bir ülke bizim en büyük özlemimizdir. Sivas olaylarının 26. yıl dönümünde özgür ve demokratik bir ülke yapmak için Madımak’ta bedenleriyle ateşe semah duran canlarımızın bilinci ve inancı mücadelemize ışık tutacaktır.”

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.