MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI KURULUŞLARINI KUTLADI « 10Balikesir

15 Temmuz 2024 - 07:28

MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI KURULUŞLARINI KUTLADI

MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI KURULUŞLARINI KUTLADI
Son Güncelleme :

25 Şubat 2019 - 11:52

139 defa

Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Balıkesir İl Temsilciliği kuruluşlarının 64’üncü yıldönümü dolayısıyla gece düzenledi. Altın Otel’de gerçekleştirilen gecede meslekte 25, 40, 60 ve 70 yılını geride bırakanlara plaket verildi.

Makine Mühendislerinin ülkenin bilimsel, demokratik yönden gelişmesi için çaba sarf ettiği belirtilen geceye TMMOB Makine Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener, Makine Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Fikri Düşünceli, TMMOB’a bağlı odaların başkan ve temsilcileri ile meslek üyeleri katıldı.

AMACIMIZ ULUSAL ÇIKARLARI KORUMAK

Gecenin açılışında bir konuşma yapan Makine Mühendisleri Odası Balıkesir İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Ömür Mustafa Boyuer, odanın kamu kurumu niteliğinde çalışmalar gösterdiğini söyledi. Boyuer şunları söyledi:

“Amacımız; ülke ve toplum yararları doğrultusunda, yurdun doğal kaynaklarını işletilmesini, üretimin artırılmasını, yurt sanayinin ulusal çıkarlara uygun yönde gelişmesini sağlamak için teknik ve bilimsel çalışmalar yapmak ve bunları üyelerimizin ve sanayimizin yararına sunmaktır. Makine Mühendisleri hizmetleriyle ilgili her türlü araştırma, inceleme, proje ve raporların hazırlanmasını, uygulanmasını ve teknik uygulama sorumluluğunun uzman Makine Mühendisleri tarafından yapılmasını sağlamaktır.

ÖZGÜRLÜK YOKSA TOPLUM YÜRÜYEMEZ

Bilim ve teknolojinin gelişmesiyle toplumun ilerlemesi, özgür düşünce ortamının olmasıyla, yani demokrasiyle mümkündür. Aklını kiraya veren, biat kültürünün hakim olduğu toplumlarda özgür düşünceden ve demokrasiden söz edilemez, bilimde, teknolojide gelişemez. Yurtsever her birey; ‘Hayatta en hakiki mürşit İlimdir, fendir. İlim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, delalettir’ diyen Atatürk’ün sözüne kulak verip gereğini yapmak zorundadır. Demokrasinin olmadığı yerde birey de özgür değildir, düşünceler de. Özgürlük yoksa, toplum ilerleyemez, bilim ve teknolojiyle, sanat gelişemez, ülke kalkınamaz, tam bağımsızlıktan söz edilemez. Ülkemizin demokratikleşme çabalarının içerisinde odamızın yer alması işte tam da bundan dolayı kaçınılmazdır. Tek derdimiz tam bağımsızlık uğruna, emperyalizme karşı verilen Kurtuluş Savaşında emeği geçenlerden, acı çekenlerden, gazi olan ve şehit düşenlerden aldığımız emanete sahip çıkmak ve baskıya, zulme, adaletsizliğe boyun eğmemektir. İleriyi görebilmenin, insanca yaşanabilir bir hayatı inşa edebilmenin tek yolu başımızı dik tutmaktan geçer. Bu ülkenin geleceği için, tam bağımsızlık uğruna, cumhuriyetin kazanımlarını koruma adına, mühendisler, mimarlar, şehir plancıları olarak biz başımızı hep tuttuk, dik tutmaya devam edeceğiz. Bunların gereği olarak; en genel anlamda bağımsız ve demokratik bir Türkiye’nin yaratılması yönündeki çalışmalarımızı bütünsel bir anlayışla ve etkinleştirerek sürdürmek kararlılığındayız.”

PLAKETLERİNİ ALDILAR

Boyuer’in konuşmasının ardından Makine Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener ve Bursa Şube Başkanı Fikri Düşünceli de geceye katılanlara selamlama konuşması yaptı. Konuşmaların ardından meslekte 25, 40, 60 ve 70 yılını tamamlayan oda üyelerine plaket verildi. Gecede plaket alan oda üyeleri şu şekilde oluştu:

“Halil Sürek (70 yıl), Ömer Selahattin Kurşun (60 yıl), Erhan Ortaköylü, Kadir Aydın Değirmenci, İzzettin Acar, Abdullah Mücahit Hatipoğlu, Halil Akçal, Ümit Akçal, Ender Sefa Kasapoğlu (40 yıl), Barbaros Köreleroğlu, Uğur Ataş, Fatmagül Tolun, Hasan Gündoğan, Ender Balgün (25 yıl)”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.