MECLİS İSTERSE O KANUNU BİR SAATTE ÇIKARIR « 10Balikesir

26 Eylül 2022 - 05:29

MECLİS İSTERSE O KANUNU BİR SAATTE ÇIKARIR

MECLİS İSTERSE O KANUNU BİR SAATTE ÇIKARIR
Son Güncelleme :

11 Ekim 2019 - 13:41

CHP Milletvekili Ahmet Akın, TBMM genel kurulunda Balıkesir’in İstiklal Madalyası talebini yineledi. Bu konuda geçtiğimiz günlerde bir kanun teklifi de veren Ahmet Akın, “Türkiye Büyük millet Meclisi isterse bu kanunu bir günde, hatta bir saatte çıkarır” dedi. Akın Meclis’te şu mesajları verdi:

 

“KUVA-YI Milliye yanmış, yıkılmış, işgal edilmiş, düzenli orduları için tasfiye kararı alınmış bir milletin yeniden doğuş hareketi. Amacı hiçbir devletin, ulusun egemenliğini kabul etmeyen Trük Milleti’nin ayyıldızlı bayrak altında bağımsız yaşama hakkını oluşturmaktır. Özgürlüğü elinden alınan milletin yeniden doğuş hareketinin meşalesi Balıkesir’de yakıldı. Balıkesir Kuva-yı Milliye’nin en güçlü halkası. İzmir’in işgalinden sonra Yiğit Balıkesirliler eski Belediye binasında, daha sonra Okuma Yurdu’nda bir araya geldiler. İşgali protesto kararından sonra 18 Mayıs 1919’da Alaca Mescit’te ilk toplantılarını yaptılar, Balıkesir’in kahraman evlatları silahlı mücadele kararı aldılar. Kuva-yı Milliye hareketi ilk kez Balıkesir’de başladı ve bütün Anadolu’ya yayıldı. Balıkesir halkı silahlanıp bölgede işgal ordularına karşı cepheler oluşturdu. Balıkesirliler varını yoğunu işgale karşı seferber etti. Mutasarrıfı, belediye reisi, kaymakamı, aydını, subayı, din adamıyla hep birlikte beş kongre düzenledi. 14 ay boyunca cephelerde mücadele ederek işgal ordularını yıprattı. Kurtuluş Savaşı’nın ilk kurşunu Ayvalık’ta, son kurşunu Bandırma’da atıldı.

 

CUMHURİYETE GİDEN YOLUN İLK HARCI BALIKESİR’DE ATILDI

Balıkesirliler Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuruyla Samsun’a çıkışının ardından Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolun ilk harcını koyarak da Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinde önemli katkılar vermişlerdir. Balıkesirlilerin işgal karşısında gösterdiği vatanseverlik duygusu ve bu uğurda verdikleri mücadele de tarihte yerini almıştır.

1924’te Türkiye Büyük Millet Meclisinde alınan kararla ilk kez İnebolu’ya İstiklal Madalyası verildi. Şehirlerini Fransız işgalinden kurtaran Kahramanmaraşlılar 1925’te İstiklal Madalyası’yla onurlandırıldı. 2008 yılında geçmişte gösterdikleri kahramanlıklarla tam 87 yıl sonra Gaziantep İstiklal Madalyası’na kavuştu. Kurtuluş Savaşı’nda verdiği destansı mücadeleyle büyük bir kahramanlık gösteren Şanlıurfa’ya da İstiklal Madalyası 2016 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisinde oy birliğiyle verildi.

 

 

ŞEHİT VE GAZİLERE VEFA BORCU VAR

Değerli milletvekili arkadaşlarım, Balıkesir Kuvayı Milliye’nin başşehridir; bunu hem tarihçiler hem de bu konudaki uzmanlar açık ve net olarak ortaya koyuyor. Balıkesir, yüz yıl önce yaktığı Kuvayı Milliye ateşinin İstiklal Madalyası gibi büyük bir sembolle onurlandırılmasını bekliyor. Balıkesir’e verilecek İstiklal Madalyası’yla şehit ve gazilerimize geç kalmış olan bir vefa borcunu ödemiş olacağız. Tüm yiğit Balıkesirli hemşehrilerim bu hakkın Balıkesir’e teslim edilmesi için tam bir birlik beraberlik içinde yek olmuş durumdalar. Hangi siyasi görüşten olursa olsun tüm Balıkesirliler bu hakkın Millet Meclisi tarafından teslim edileceğine yürekten inanıyor ve bunu bekliyor. Verilecek olan İstiklal Madalyası, Kurtuluş Savaşı’nda fedakârca, vatan aşkıyla vatanın bağımsızlığı ve özgür bir gelecek için mücadele veren yiğit Balıkesirlilere duyduğumuz minnetin bir ifadesi ve bu büyük mücadelenin simgesi olacaktır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin, yiğit Balıkesirlilere gösterdiği kahramanlığa karşı kayıtsız kalmayacağına inanıyorum ve bu vefayı, Kuvayı Milliye’nin başkenti Balıkesir’i İstiklal Madalyası’yla da onurlandıracağına yürekten inanıyorum.

Değerli milletvekili arkadaşlarım, Balıkesir’imize İstiklal Madalyası verilmesi için hem geçen dönem hem de bu dönem kanun tekliflerini verdim. Bu kanun tekliflerimiz şu anda komisyonda bekliyor. Bizler bu vatanın evlatları ve bu cumhuriyeti Mustafa Kemal Atatürk’ten emanet alan, cumhuriyetin, Atatürk’ün evlatları olarak emanet aldığımız cumhuriyeti ileri götürmek ve gazilerimize ve şehitlerimize karşı borcumuzu ve vefamızı göstermek için komisyondaki teklifimizi isterseniz Türkiye Büyük Millet Meclisinin onayıyla bir günde, isterseniz bir saatte kanunlaştırıp yüce Türk milletinin fedakârlığını ve vefasını Balıkesirlilere göstererek Balıkesir’i İstiklal Madalyası’yla onurlandırabiliriz.”

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.