MEMLEKETİMDEN MOLOZ VE HAFRİYAT MANZARALARI « 10Balikesir

20 Temmuz 2024 - 12:23

MEMLEKETİMDEN MOLOZ VE HAFRİYAT MANZARALARI

MEMLEKETİMDEN MOLOZ VE HAFRİYAT MANZARALARI
Son Güncelleme :

25 Ocak 2018 - 14:30

324 defa

YER: Altıeylül kırsalı. OSB’yi geçince sola dönüp Dereçiftlik yoluna giriyorsunuz. Girer girmez kocaman bir tabela karşılıyor sizi.. Uzaktan “hoşgeldiniz – welcome” türü tabelalara benziyor.. Yaklaşınca, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin logosu gözünüze çarpıyor.. Tabelada, “Hafriyat, çöp ve moloz dökmek yasaktır” uyarısı yapılıyor. Altında ‘Alo Zabıta 153…’

“Çöp, moloz, hafriyat dökeni görürseniz, Büyükşehir Zabıtası’nı arayınız” anlamında.

Uyarı yerli yerinde.. Elbette çöp, moloz, hafriyat dökmesinler sağa sola. Bunun döküleceği yer belli; Belediye’nin hafriyat moloz dökme alanına taşınması gerekiyor. Bunun için belli bir miktar ücret ödeniyor. Zaten bu yüzden millet sağa sola boca ediyor çöpünü; para ödememek için.

 

TABELALARI DİKTİK

GÖREVİMİZİ YAPTIK!

Dereçiftlik, Karamanlar, Kozören yolu ve buraya çıkan diğer köy yollarında durum hep aynı. Büyükşehir Belediyesi yol boyunca pek çok yere tabela dikmiş. Ama her tabelanın altında moloz, çöp ve hafriyat atıkları duruyor. Her geçen gün üstüne yenileri ekleniyor. Bu atıklar uzun süredir toplanmıyor. Hem öyle toplanmıyor ki, Dereçiftlik ile Karamanlar arasındaki Üzümcü Çayı, Moloz Deresi’ne dönüşmüş durumda.

“Bu dere neden temizlenmiyor” diye sorarsanız, alacağınız yanıt şu: “Devlet Su İşleri’nin sorumluluk alanı…”

Üzümcü Deresi çöple, atıkla, molozla öylesine dolu ki, her an yaygın bir hastalık söz konusu olabilir.

 

HAYVANSAL ATIKLAR

HANGİ KATEGORİYE DAHİL?

Güzergahta başka çeşit atıklar da mevcut. Sadece evsel çöpler, moloz ve hafriyat atıkları değil, hayvansal atıklar da var. Hem öyle çok ki, etraf leş gibi kokuyor. Köylü, damından çıkardığı hayvan pisliklerini Büyükşehir’in uyarı tabelalarının dibine, dere yatağına, yol kenarlarına fütursuzca döküyor. Kozören – Karakavak yol ayrımına gelmeden az geride mezarlık harici bir mezar yer alıyor. Bu mezarın etrafı da çöp yığınlarıyla dolu. Yine aynı bölgede yol boyunnca öbek öbek dizili hayvansal atıkları görmek mümkün.

 

ALTIEYLÜL BELEDİYESİ

NE YAPIYOR?

Görülen o ki, çöp konteynerlerini boşaltmanın ötesinde kırsal mahallelerde çok fazla temizlik çalışması yapılmıyor. Bahse konu bölge, Altıeylül Belediyesi’nin sorumluluk alanında. Moloz ve hafriyat atıklarının toplanmadığı da ortada. Yine bu güzergahta sağa sola saçılmış halde öyle çok atık var ki, şehir çöplüğünden farksız.

Bu manzarayı yaratan Belediye değil elbette, o bölgede yaşayanlar. Demek ki bu konuda gerekli eğitim ve bilgilendirme çalışmaları yapılmamış; uyarı tabelaları kondurmakla yetinilmiş.

Bir de, eğer şikayetçi olursanız, 153’ü arayacaksınız, zabıta gelecek, zabıt tutacak… Aramazsanız ne olacak? O moloz yığınları öylece duracak!

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.