MERSİN – BALIKESİR ARASINDA DIŞ TİCARET İŞBİRLİĞİ KÖPRÜLERİ KURULDU « 10Balikesir

3 Ekim 2023 - 00:00

MERSİN – BALIKESİR ARASINDA DIŞ TİCARET İŞBİRLİĞİ KÖPRÜLERİ KURULDU

MERSİN – BALIKESİR ARASINDA DIŞ TİCARET İŞBİRLİĞİ KÖPRÜLERİ KURULDU
Son Güncelleme :

18 Nisan 2019 - 22:00

GMKA, Balıkesir’deki Ticaret ve Sanayi Odalarının dış ticarette bilgi ve istihbarat ihtiyacına yönelik önemli bir adım attı. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile Balıkesir Ticaret Odası, Balıkesir Sanayi Odası, Bandırma, Edremit, Ayvalık ve Burhaniye Ticaret Odaları arasında Ticari Bilgi ve İstihbarat Merkezi Hizmetleri İşbirliği Protokolü imzalandı. Protokol ile iki il arasında dış ticarette güçlü bir işbirliğine gidilecek.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA), Balıkesir’de bulunan ticaret ve sanayi odalarının dış ticarette bilgi ve istihbarat ihtiyacına yönelik önemli bir işbirliğine öncülük etti. Geçtiğimiz hafta Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile yürütülen işbirliği görüşmeleri bir protokolle hayata geçti. İmzalanan protokol ile Mersin’in dış ticarette ulaştığı bilgi birikimi, Türkiye’nin ihracatını artırılması ve üreten Türkiye’nin ürünlerini ihracata entegre ederek büyüyüp zenginleşmesine katkı sunulması amacıyla Balıkesir’deki firmalar ile paylaşılacak.

 

GMKA Yönetim Kurulu Üyesi ve Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Edremit Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Hakkı Semerci, Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Mustafa Büyükçıvgın ve Burhaniye Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Coşkun Sever, GMKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Güç ve Balıkesir Yatırım Destek Ofisinden Esra Kocabaş, inceleme ve işbirliği protokolü imza törenine katılmak üzere Mersin’deydi.

 

Mersin’de Mersin Uluslararası Limanı, Mersin Serbest Bölge Müdürlüğü, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Ticaret Borsası başta olmak üzere çeşitli incelemeler ve bilgi paylaşımında bulunan Balıkesir Heyeti, MTSO ile Ticari Bilgi ve İstihbarat Merkezi (TBİM) Hizmetleri ve MTSO Personel Sınav ve Belgelendirme Hizmetleri İşbirliği Protokolünü imzaladı.

 

MTSO Yönetim Kurulu Salonu’nda gerçekleşen imza törenine, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol, Balıkesir heyeti, Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Lütfi Altunsu, GMKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Güç ile MTSO Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

“Ticari Bilgi ve İstihbarat Merkezimiz yeni nesil ticari bilgi üretiyor”

İşbirliği protokolü hakkında katılımcılara bilgiler veren, firmaların hiper rekabet ortamında ticari stratejiler geliştirmelerine ve uluslararası alanda rekabet edebilirliklerine destek olmak amacıyla kurulan Ticari Bilgi ve İstihbarat Merkezi’nin önemine değinen MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, “Ticari Bilgi ve İstihbarat Merkezimiz yeni nesil ticari bilgi üretiyor. İhracatçıların ve ithalatçıların çok faydalandığı bu sistemde hangi ülkede kim neyi ithal ediyor, hangi ülkeden ihracat yapılıyor, sitemin veri tabanının izin verdiği ölçüde görebiliyoruz. Bu bilgilerden bizim yöremizdeki ihracatçılardan faydalanan çok sayıda kişi var. Balıkesir’de firmalara da bu sistemin çok faydalı olacağını düşünüyorum.” dedi.

“Hepimiz aynı ailenin fertleriyiz” diyerek, Türk iş aleminin, özverili, fedakar çalışmalarıyla ülkeyi ayakta tuttuğunu vurgulayan Başkan Kızıltan, TBİM gibi projelerin özel sektörün daha da güçlenmesine katkı koyacağını söyledi.

“Protokol, ülkemiz ve bölgesel kalkınma açısından yararlı olacak”

Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Eğinlioğlu da Balıkesir’den farklı bir coğrafyaya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını burada olmaktan duydukları memniyeti dile getirdi. MTSO ile yapacakları protokolün Türkiye ve kendi bölgeleri için önemli bir anlam taşıdığını dile getiren Eğinlioğlu, “Yapacağımız protokolün ülkemiz ve bölgemizin kalkınması, dış ticarette güçlü işbirliği köprülerinin kurulması açısından yararlı olacağını düşünüyoruz. Bundan sonra da ilişkilerimizin soğutmadan devamını sağlayabilecek faaliyetler organize ederek bugün attığımız bu adımı güçlendirerek devam ettirmek kararlılığındayız” diye konuştu.

“Mersin’in bize, bizim Mersin’e katacağımız artı değerler var”

Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula ise TOBB çatısı altında bulunan odalar arasında ilişkileri geliştirmek ve üyemizin iş potansiyelini geliştirerek daha iyi hizmetler sunabilmek amacıyla Mersin’de olduklarını kaydetti. Yapılan işbirliğinin önemini vurgulayan Başkan Kula, bu ziyaret ve işbirliği protokolü ile Balıkesir’in ihracatını daha ileri noktalara taşımak için önemli bir adım attıklarını söyledi. Kula, “Mersin’in bize, bizim Mersin’e katacağımız artı değerler olduğu kanaatindeyim. Amacımız, önce bulunduğumuz şehrin, ardından da ülkemizin kalkınmasına fayda sağlamak; taş üstüne bir taş daha koymak” ifadelerini kullandı. 

“TBİM, örnek olarak sunduğumuz projelerimizden”

Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Altunsu da iyi projelere destek sağlayarak, o projelerin uygulanmasını ve bir şekilde çarpan etkisi olmasını sağlamak istediklerini söyledi. Genel Sekreter Altun, TBİM projesinin çeşitli platformlarda örnek olarak sundukları projelerden biri olduğuna dikkat çekerek, “İyi bir öngörü ve sistemli çalışmayla örnek bir proje ortaya koydular. Emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın da projeyi önemsediğini ve eğitim verilmesini istediğini anlatan Altunsu, bu çerçevede MTSO uzmanlarının farklı illerde eğitimler verdiklerini aktardı.

GMKA Genel Sekreter Vekili Güç ise Mersin’de iki şeyi öğrendiğini ifade ederek, “Birincisi, ajanslarının kuruluşunda ortaya konan başlatıcı rolün MTSO’un projesinde öne çıkmasını; ikincisi de ÇKA’nın Türkiye’deki ilk kalkınma ajansı olması dolayısıyla, nasıl iyi bir örnek teşkil ettiğinin somut bir örneğine şahit olduğuna hep birlikte tanık olduk” diye konuştu.

Konuşmaların ardından MTSO Projeler Müdürü Fevzi Filik, Balıkesir Heyetine TBİM Projesi ve protokol çerçevesinde verilecek destekleri anlatırken, MTSO Genel Sekreteri Kadir Dölek de Mersin ile ilgili bilgiler vermesinin ardından işbirliği protokolü imzalandı.

 

TBİM ile Balıkesir’de bulunan Ticaret ve Sanayi odaları, özellikle dış ticarette hedef pazar ülkelerindeki potansiyel alıcılara ve kesin alıcılara ulaşarak ticari bağlantılar sağlayabilecekler. Önümüzdeki günlerde çeşitli bilgilendirme toplantıları ve eğitimlerle imzalanan işbirliğinin odaya üyelerine yaygınlaştırılması sağlanacak.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.