METİN OK’TAN TOLGA TOSUN’A: SOKAĞA HAKİM OLAMAYAN KENTE HAKİM OLAMAZ! « 10Balikesir

15 Temmuz 2024 - 07:18

METİN OK’TAN TOLGA TOSUN’A: SOKAĞA HAKİM OLAMAYAN KENTE HAKİM OLAMAZ!

METİN OK’TAN TOLGA TOSUN’A: SOKAĞA HAKİM OLAMAYAN KENTE HAKİM OLAMAZ!
Son Güncelleme :

02 Mart 2022 - 18:20

Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun’un görevden aldığı Başkan Yardımcısı Metin Ok’tan zehir zemberek açıklamalar. Bandırma siyasetinin etkili isimlerinden olan Metin Ok, Başkan Yardımcılığı görevinden alınmasının gerekçelerini, Tosun’la yaşadıkları iletişim ve yönetim sorunlarını anlattı. Metin Ok yaptığı açıklamada, “Sokaklara hakim olamayan belediyeye, belediyeye hakim olamayan kente hakim olamaz” dedi. 

 

Belediye Başkan Yardımcılığı görevinden alınan Metin Ok’un açıklamaları şöyle:

 

NE KIRILDIM NE DARILDIM.. BENİMKİ DURUŞ MESELESİ!

“Malumunuz konu Belediye Başkanı Tolga Bey’in şahsımı görevden almasıyla ilgili. Geçtiğimiz süreç içerisinde sayın başkanın kamuoyuna beni neden görevden aldığını açıklamasını bekledik. Etik olanı, görevden alanın bu bilgileri paylaşmasıydı. Olmadı, olamayacak gibi duruyordu. Bu nedenle açıklama yapmamın gerekli olduğunu düşündük. Olası yanlış anlaşılmaların önünü
kesmemiz gerekiyordu.
Tolga Bey’le aramızda bana göre siyasi bir kriz hiç olmadı. Saygı ve sevgide de bir problemimiz yok. Şaibeli hiçbir durumumuz da söz konusu değil. Ama bu sürecin fındık kabuğuna sığdırılamayacak kadar küçük olmadığını da biliyorum. Ben sosyal demokrat bir insanım, sosyal demokrasinin temel ilkelerini de sosyal demokrat belediyeciliğin nasıl yapılması gerektiğini de bilirim. Başkanlık gibi önemli makamların iğneli fıçı olduğunu, 2014’teki aday adaylığımdan beri biliyorum. Bu işlerde kırgınlık dargınlık olmaz. Ne kırıldım ne de darıldım. Benimkisi bir duruş meselesi.
Kendisinin ilk refleksle yapmış olduğu açıklamalardan ya konuyu tam anlayamadığı ya da anlamamazlıktan geldiğini düşünüyorum. Zaten görüşme fırsatımız genellikle olmadığı için birçok
konuyu Whatsapp üzerinden çözmeye çalışıyorduk. Son attığım mesaj da son 3 senenin özetidir. Başkanın talimatlarından haberimin olmadığının kanıtıdır. Elbette ki Başkan herhangi bir müdürlüğe direkt bir talimat verebilir. Buna hakkı var, ancak bir şekilde başkan yardımcılarına da bilgi akışının sağlanması gerektiğini düşünüyorum.

 

 

BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ DEMİŞTİK.. SİYASETEN ARKAMDA DURMADI!

Birlikte yöneteceğiz demiştik. Başkan, maalesef tercihini başkan yardımcılarından yana kullanmadı, Siyaseten arkamda durmadı. Israrlı ve haklı taleplerime rağmen, biz olamadık. 2019 aday belirleme sürecinden önce, eğer aday gösterilmezsem işime dönerim, 12 metrekarelik iş yerimde hem ticaret hem de siyaset yapmak epey zor oluyor, bir tercihte bulunmam gerekiyor demiş ve Tolga Bey aday gösterilince gereğini yaparak işimin başına dönmüştüm. Dursun Bey’in bir başka partiden aday çıkma arayışları devam ederken ilçe yönetiminin düşmesi, yeni yönetimin oluşturulması ve ikna turları için genel başkanımızın talimatlarıyla vekilimiz, şimdiki genel başkan yardımcımız sayın Ahmet Akın, ve vekilimiz sayın Mehmet Tüm Bandırma’ya gönderilmişti.
Yeni yönetim oluşturulduktan sonra sayın Ahmet Akın ziyaretime gelmiş, şahsıma başkan yardımcılığı teklif ederek sürece katkı vermem istenmişti. Çünkü Dursun Bey’in başka bir partiden ya
da bağımsız aday çıkması durumunda alabileceği oy miktarı üzerinden matematiksel hesaplamalar yapılarak durum analizi yapılmış, çıkan sonucun partimiz aleyhine gelişmesi durumunda faturanın tarafıma kesileceği ifade edilmişti. Ekip arkadaşlarımın da, partimizin kazanması adına fedakârlık yapmam gerektiği noktasında görüş beyan etmeleri sonucunda, gece yarısı saat 02.00 civarında sayın Akın ve Tolga Bey bulunduğumuz yere davet edilmiş, son nokta konulmuştu. O gece birkaç ekip arkadaşıma seçilebilme ihtimalleri zayıf yerlerden meclis üyeliği verildi, arkadaşlarımız da bu fedakarlığı kabul ettiler. Ancak benim net bir talebim vardı, aktif bir belediye başkan yardımcısı olmak. Bunu da sayın Tosun kabul etmişti.

 

İSTEMEDİĞİM DURUMLAR ORTAYA ÇIKTI

Seçim büyük bir zaferle kazanıldı, ilk 8-9 ay hem çalıştık hem de gelen tebrik kabul ettik, ardından bizlere bağlı müdürlüklerimiz ile daha titiz çalışmalara başladık. Bana bağlı olan ve bana bağlı
olmayan bazı müdürlüklerde aksaklıklar vardı, düzeltmek gerekiyordu, değiştirmeye gelmiştik. Ancak vatandaşların taleplerinin karşılanamadığı bir süreç ortaya çıkmaya başladı. Bu arzu ettiğim bir durum değildi. Önlem almamız gerekiyordu. Bunu yapabilmemiz için birbirimize bağlı, iyi bir ekip görüntüsü vermemiz gerekiyordu, veremedik! Çalışanlardan direnenlere direndim, sesimi yükselttiğim zamanlar da oldu elbet, kişilere değil sisteme itirazım vardı. Bandırmalılar için daha iyisini isteme hakkım olduğunu düşünüyordum. Benim, partimizin oy kaybetmemesi hatta oylarını arttırması gibi bir derdim var. Ayrıca yapacağımız iyi belediyecilikle seçmenin takdirini kazanıp partimizi iktidara taşımak gibi bir iddiam vardı.

 

 

SU TANKERİ GÖNDERMEK İÇİN BİLE YARIM GÜN UĞRAŞTIRDILAR!

5-6 defa söylememe rağmen yapılamayan işlerin faturasının seçmen tarafından bizlere kesileceğini bir kez daha burada vurgulamak isterim. Süreç içerisinde Tolga Bey’in arkamızda durmadığını ve kendi istediği şekliyle kenti yönetmeyi yeğlediğini, bu sürecin yanlış olduğunu 2 kez yüz yüze, 2-3 kez mesaj yoluyla dile getirdim. Ancak sonuç ortada… Tüm olumsuzlukların siyasilere kesileceğini bilen, bunu dert edinen ben; sırf bu yüzden görevden alınmış oldum.
Edincik’e bir su tankerini göndermek için yarım gün uğraştırıldığımı hatırlıyorum. Dutliman’ın eski yolunu açmak için uğraşıp didindik sonra kış geldi asfalt sezonu bitti, öylece kaldı. Sonraki yıl neden yapılmadı bilmiyorum. Yolların ve kaldırımların yapılması için taleplerin yoğun olduğu dönemde, Belediyemizin taş tamir ekibini kendime bağlatıp günlük 15 metrekarelik kapasiteyi, aynı ekiple 75-85 metrekarelere çıkarmışken, müdürümüzün ‘ekip sizinle çalışmak istemiyor’ şeklindeki ifadesinden sonra Tolga Bey’den arkamda durmasını talep ettim ama üzülerek ifade ediyorum ki ekip benden alındı.
Erikli’ye 2 kamyon malzeme döktüremedik. 600 Evler Mahallesinin taleplerinin bir kısmının nasıl yerine getirilmediğini muhtarımız bilir. Yine Sunullah Mahalle muhtarımız Şener Arabacılar’ın muhtarlık binası önündeki çukurun onarılması konusundaki talebini bir başkan yardımcısı 6 kez ilgili müdürlüğe söylemek durumunda bırakılmalı mı? Biz böyleyken vatandaş ne yapsın? Kaç kez söylesin? Maalesef bunun gibi bir sürü olay var.

 

 

DEĞİŞTİRMEYE GELDİK AMA DEĞİŞMEYECEK GİBİ DURUYOR…

Sokaklara hakim olamayan belediyeye, belediyeye hakim olamayan kente hakim olamaz. Görüldüğü gibi fındık kabuğuna sığmaz denilen şey ne kadar da derin say say bitmiyor. Sayın Başkan
bu tavrıyla tercihini mevcut düzenden yana kullanmıştır. Değiştirmeye geldik ama değiştirilemeyecek gibi duruyor çünkü bunun için güçlü bir irade yok. Görevden alınmamda da bir hayır var diyelim belki bu vesile ile bir silkelenme olur. Başta belediyemize, kentimize ve partimize hayırlı olur. Başkan yardımcılıkları ya tam yetkili olmalı ya da gereksizdir, kaldırılmalıdır. Şahsımın iş yapamayan, manken konumuna düşürülmesini asla kabul edemem. Hiç kimse ‘seçim bitti, Metin Ok’a ve çevresine ihtiyacımız kalmadı’ diye düşünmesin, büyük bir yanılgıya düşer. Kentin duvarlarına bir tuğla daha fazla koymaya her zaman hazırız. Belediye meclis üyeliğim halen devam ediyor. Sosyal medya ve diğer platformlarda bana sahip çıkan, yorumlarıyla destek olan tüm gönül dostlarıma sonsuz teşekkürlerimi borç bilirim. Hepinize saygı ve sevgilerimi sunarım.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.