OĞUZ ŞENOL’DAN KÖYLÜYE SAĞLIKLI HAYVANCILIK DERSLERİ « 10Balikesir

24 Temmuz 2024 - 20:41

OĞUZ ŞENOL’DAN KÖYLÜYE SAĞLIKLI HAYVANCILIK DERSLERİ

OĞUZ ŞENOL’DAN KÖYLÜYE SAĞLIKLI HAYVANCILIK DERSLERİ
Son Güncelleme :

13 Nisan 2018 - 14:21

Veteriner Hekim Oğuz Şenol, herhangi bir maddi beklenti gözetmeksizin Balıkesir’in kırsalında hayvancılıkla uğraşan vatandaşları doğru bilgilerle donatıp sağlıklı ve kârlı hayvancılıkla ilgili eğitim çalışmaları yapıyor. CHP örgütleriyle birlikte köylerde gönüllü çalışmalar yapan Şenol, 10 Balıkesir’in sorularını yanıtladı.

 

OĞUZ ŞENOL.. Balıkesirliler’in yakından tanıdığı bir veteriner hekim. Balıkesir Veteriner Hekimler Odası Onursal Başkanı. Balıkesir’de hayvancılık sektörünü, sorunlarını, bu sorunların çözüm yollarını en iyi bilen uzmanlardan bir tanesi. Oğuz Şenol aynı zamanda siyasetin tozunu yutmuş, uzun yıllar CHP’nin Balıkesir teşkilatlarında yöneticilik yapmış, kentin siyasi aktivitesinde yeri olan bir politikacı. Şimdilerde siyaset sahnesinde etkin değilse de CHP içinde sevilen, sayılan, sözü dinlenen bir siyaset duayeni.

Oğuz Şenol, uzun süredir Balıkesir’in merkez köylerinde hayvancılıkla ilgili toplantılar düzenliyor. Parti örgütlerinin belirlediği takvim doğrultusunda sağlıklı hayvancılığın nasıl yapılması gerektiğini anlatıyor. Şenol bunu bir firma, kurum ya da siyasi amaçlı değil, tamamen Balıkesir’de hayvancılıkla geçimini sağlayan insanları doğru bilgiyle donatıp kazanç sağlamaları için yaptığını söylüyor.

Bugüne kadar 100’den fazla kırsal mahallede hayvancılıkla uğraşan vatandaşlar için eğitim çalışmaları yapan Şenol, 10 Balıkesir’in sorularını yanıtladı.

 

KARESİ’NİN KÖYLERİ TAMAM,

ALTIEYLÜL’Ü TARIYORUZ

Bugüne kadar kaç köyde eğitim çalışması yaptınız?

Yüzden fazla köyde eğitim çalışması yaptım. Karesi’nin köylerinin hemen hemen tamamını bitirdik. Altıeylül’de hızlı bir çalışma temposu içindeyiz. Bu arada Bigadiç, Sındırgı, Susurluk, Kepsut ,Dursunbey, Balya, İvrindi gibi ilçelerimizin birçok köyünde de bu eğitim çalışmalarını yaptık ve yapmaya devam ediyoruz.

 

Eğitim çalışması planlamasını nasıl yapıyorsunuz?

Haftada en az 1,bazen 2-3 çalışma yapıyoruz. Çalışma programımız genellikle köylerden gelen taleplere göre belirleniyor. Eğer o hafta talep yoksa, gideceğimiz köyü muhtar ve üreticilerle konuşarak CHP yöneticileri ile birlikte belirliyoruz.

 

Köy diyorsunuz da.. Büyükşehir olduktan sonra artık oralar kırsal mahalle…

Mahalle sözcüğü bana pek sıcak gelmiyor. Oysa  köy demek, çok daha samimi ve sıcak. Köyün bir tüzel kişiliği, bir anlamı var. Kırsalda yaşayan insanlarımız da yerleşim birimlerinin mahalle olarak anılmasından pek hoşnut değiller.Dağ başındaki köye Mahalle demek bana göre çok saçma. Hiç mahalle yumurtası, mahalle tavuğu, mahalle kahvaltısı, mahalle ekmeği yakışıyor mu?

 

BENİM ÖNCELİĞİM

ÜRETİCİNİN EKMEĞİNİ BÜYÜTMEK

Eğitim çalışmalarını CHP adına mı yapıyorsunuz?.. Yani CHP Örgütleriyle birlikte gidiyorsunuz köylere.. Bir anlamda propaganda olmuyor mu?

Bu çalışmaları yaparken önceliğim siyasi sonuçlar değil. Elbette CHP’nin oylarına katkı sağlamayı çok istiyorum. Ancak önceliğim üreticinin ekmeğini büyütmek. Onların gelirlerini artırmak. Bu ülke insanının verdiği vergilerle eğitim almış bir aydın olarak, insanımıza olan borcumu ödemek istiyorum.

Hayvancılıkla geçinen vatandaşlar için bu eğitim çalışmaları verimli oluyor mu; karşılığını alabiliyorlar mı?

Eğitim çalışmamızın ismi Sağlıklı ve karlı hayvancılık .Gerçekten çok yararlı oluyor. Köylerde çok kalabalık bir topluluğa hitap ediyoruz ve çıt çıkmadan büyük bir ilgi ile dinliyorlar. İddia ediyorum, anlattıklarımı uygulayanlar, ek bir harcama yapmadan her ay çok daha fazla gelir elde ederler. Birçok üretici de uyguluyor ve kazançları artıyor.

 

KIRSALDA YAŞAYANLARLA

ARAMIZDAKİ BUZLAR ERİYOR

Balıkesir kırsalında CHP pek karşılık bulamaz. Bu noktada CHP ile birlikte yaptığınız bu çalışmalara ‘siyasi faaliyet’ olarak bakıp tepki gösterenler de oluyordur…

Eğitim çalışmalarında kesinlikle siyasi bir konuşma yapılmıyor. Sadece birlikte gittiğimiz İlçe başkanımız “Bu akşam sizlerle siyaset konuşmaya gelmedik. Sizlerin daha sağlıklı ve karlı hayvancılık yapmanız için Uzman Veteriner Hekim Oğuz Şenol yararlı bilgiler sunacak” şeklinde çok kısa bir konuşma yapıyor ve ben yaklaşık 1.5 saat süren bir eğitim veriyorum.

Bu çalışmalarda CHP’ye karşı çok katı ve olumsuz bakış açısı olan kişilerin dahi bizleri uğurlarken yüzlerindeki gülümsemeyi çok net olarak görüyorum. Adeta aramızdaki buzlar eriyor ve bir bağ oluşuyor. Sabırla çalışacağız.

CHP’nin sandığa çakıldığı köylerde durum nasıl?

Bugüne kadar CHP’ye çok az oy çıkan köylerde dahi olumsuz bir tepki ile karşılanmadık. Hep sıcak ve samimi şekilde karşılandık ve uğurlandık.

 

GÜCÜM YETTİĞİNCE

DEVAM EDECEĞİM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu çalışmalardan haberi var mı? Sonuçta Balıkesir yerelinde lokal bir çalışma bu, Genel Merkez’in belirlediği bir program değil.

Balıkesir’i ziyaretlerinde Sayın Genel Başkanımıza bu proje anlatıldığında çok ilgilendi ve “Türkiye genelinde uygulanması düşünülebilir, sizi kutluyorum” şeklinde beğenisini iletti.

Eğitim çalışmaları ne kadar sürecek?

Gücüm yettiğince, örgütlerimiz istedikçe bu çalışmaları sürdürmekte kararlıyım. Ben örgüt disiplinine uyum sağlamayı ilke edinmiş bir üyeyim.

Çok uzun yıllardır CHP’nin içindesiniz, ama ne teşkilatlar bazında ne de yerel ve genel seçimler ekseninde bir adaylık söz konusu olmuyor, neden?

1971 yılında üye oldum. Tam 47 yıldır CHP üyesiyim. O günden bu yana hiç duraksamaksızın elimden geldiğince çalışıyorum. Kesinlikle partimden bir talebim olmadı .Birçok ısrara karşın, hiçbir yere aday olmadım. Bazen “Hem bu kadar çalışıyorsun, hem de hiçbir yere aday olmuyorsun “ diye çok sık  sorularla karşı karşıya kaldığım oluyor. Onlara “Ülkemin, çocuklarımın, gençlerimizin geleceği için çalışma tercihim olamaz mı?” diye yanıt veriyorum. Bir aydın sorumluluğunda devam etme kararındayım.

 

CHP KIRSALA AĞIRLIK

VERMEK ZORUNDA

Son olarak CHP örgütlerine, partililere, partiyi yönetenlere bir mesajınız olacak mı?

Artık zaman daralıyor. Kendi içimizdeki etkinliklere bir son verip, köylere, mahallelere, sokaklara akmalıyız. Kendi üyelerimize yönelik toplantılar, paneller yaparak zamanımızı iyi değerlendirmediğimiz kanısındayım. CHP’nin çok az oy aldığı kırsal kesimler ve kenar mahallelere yönelik çok yoğun ve etkin çalışmalar yapmak gibi bir önemli görevi var.

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN