“PİSLİK.. ÇÖPLÜK…” SİYASİ NEZAKETSİZLİK… « 10Balikesir

19 Ağustos 2022 - 02:39

“PİSLİK.. ÇÖPLÜK…” SİYASİ NEZAKETSİZLİK…

“PİSLİK.. ÇÖPLÜK…” SİYASİ NEZAKETSİZLİK…
Son Güncelleme :

18 Mayıs 2018 - 9:57

ERGÜN AYDOĞAN

CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce siyasette az görülen bir davranış gösterdi: “Bütün rakiplerimi ziyaret edeceğim. Saraya karşı çekincesi olan CHP çevrelerinin aksine; Erdoğan saraya da çağırsa gideceğim.”

Erdoğan da aman ayağı alışmasın diye görüşmeyi AKP Genel Merkezi’nde kabul etti. Muharrem İnce, incelik yaptı, gitti. Görüştüler, “hemşeri muhabbeti yaptık” dediler. Kamuoyu doğal olarak şekil ve içeriği merak etti. İçerik yansımadı ama şekil (misafirine uygun görülen koltuk) kamuoyu tarafından tartışıldı. Ev sahibinin zihninde misafirine karşı bir düşünce olduğu belli ama ev sahibinin misafirine gösterdiği nezaket ev sahibini yüceltir, onun büyüklüğünü gösterir. Bunun değerlendirmesini kamuoyu yapacaktır.

Muharrem İnce’nin bütün adayları/rakiplerini ziyaret etmesi her çevreden taktir topladı; Oh ne güzel, siyasette hızla kaybolan nezaketi gördük, Muharrem İnce doğru olanı yaptı, duygusu toplumun her kesiminde hakim oldu.

Tam da siyasette kaybolan nezaket geldi, keşke hep böyle olsa; adaylar, partiler, hakaret, küfür ve zehirli dilden uzak projeleri konuşsa denilirken…

Zehirli dilin, hakaret dilinin mimarı, her ağzını açtığında; geçmişe saldıran, CHP’ye ve tüm CHP’lilere kin ve nefret kusan Erdoğan, siyasete nezaket geldi denilen günden bir gün sonra…

Genel Merkez Gençlik Kolları Kongresi’nde yine hakaret dolu sözlerle, kinini kustu ‘CHP pisliktir, CHP çöplüktür, hava kirliliğidir, susuzluktur…’ dedi.

Bu sözler beni çok derinden yaraladı, içimi acıttı. Evet, Erdoğan’a hiç oy vermedim. Uymasa da tarafsızlık üzerine yemin etmiş, 80 milyonun cumhurbaşkanı olması gereken birisi; yönettiği ülkeyi kuran, yüzde 25-30 oy alan bir partiye böylesi hakaret dili olur mu? Olmaz.

Çatışma kültüründen beslenen, varlığını kavga ve çatışmaya borçlu birisi için olur. O halde yeri geldiğinde; ben bu ülkenin cumhurbaşkanıyım deme hakkına sahip olabilir mi. Ülkenin bir bölümünü dışlayan anlayış; “ben sadece bana oy verenlerin cumhurbaşkanıyım” diyebilir mi?

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kısaltılması AKP denmesinden bile rahatsız olup adını değiştirenler bu ülkeyi kuran partiye ağza alınması, herkes tarafından uygun düşmeyen sözlerle hakaret ve saldırı diline devam ediyor.

Muharrem İnce çok özlü cevap verdi: ‘Testide ne varsa o dökülür.’

Erdoğan kısa süre önce de ‘CHP tezektir’ demişti.

Erdoğan bu hakaret dilini nerde kullanıyor, gençlik kongresinde, atıf yaptığı yıl 1993, belki salonda bulunan gençlerin yarısı daha doğmamıştı. 11 milyonun üzerinde genç seçmenin olduğu… her 5 seçmenden 1’nin 27 yaşın altında olduğu… AKP’nin iktidara geldiği 2002’de bahsi geçen olay tarihinde doğanların 9 yaşında ilkokula gittiği gençliğe…

Erdoğan bıkmadan usanmadan geçmişi hatırlatıyor; geçmişi sürekli karalıyor. Cumhuriyet dönemini karalarken, olumsuzlukları ile hatırlayın derken; “Osmanlı’yı unutmayın, şanlı geçmişi hatırlayın” diyor.

Geçmişten kopmuş bir toplum yıkılmaya mahkumdur; Cumhuriyetten kopun, Osmanlıya tutunun…

Nezaketten uzak olandan nezaket beklemek…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.