SAĞLIK HİZMETİ SUNMA KOŞULLARI YOK EDİLİYOR « 10Balikesir

25 Ekim 2021 - 10:25

SAĞLIK HİZMETİ SUNMA KOŞULLARI YOK EDİLİYOR

SAĞLIK HİZMETİ SUNMA KOŞULLARI YOK EDİLİYOR
Son Güncelleme :

16 Mart 2018 - 11:02

Tabip Odası Başkanı Uçan: “14 Mart Tıp Bayramı sadece bir bayram kutlama değil, onurlu bir direnişin ve Kuva-yı Milliye’nin başlangıç hikâyesidir.”

 

14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Balıkesir Tabip Odası Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Tıp Bayramını çeşitli etkinliklerle kutlayacaklarını belirten Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan gerek hekimlerin gerekse ülkenin içinde bulunduğu koşullar nedeniyle içleri kan ağlarken bu yıl Tıp Balosu’nu düzenlemeyeceklerini söyledi.

Hekimlik mesleğinin gün geçtikçe daha da değersizleştirildiğini söyleyen Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan 14 Mart tarihinin umudun başlangıcı olmasını diledi. Atatürk Anıtı’nda meslektaşlarına yönelik bir konuşma yapan Necdet Uçan nitelikli sağlık hizmeti üretmenin en temel noktasının çalışma koşulları olduğunu ifade etti. Uçan sağlıkta dönüşüm programlarıyla hasta odalarının poliklinik odalarından daha donanımlı ve sağlıklı olduğunu kaydetti.

 

MESLEĞİMİZ İTİBARSIZLAŞTIRILIYOR

Balıkesir Tabip Odası Yönetim Kurulu adına basın açıklaması yapan Dr. Necdet Uçan şunları söyledi:

“Tıbbın kurucuları İstanköylü Hipokrat ve Bergamalı Galenos’un yaşadığı, hekimlik andının yazıldığı, Çanakkale Conkbayırı’nda vatanları için gözünü kırpmadan yaşamlarını feda ederek o yıl mezun veremeyen tıbbiyelilere, Dr. Hikmet ve arkadaşlarının emperyalistlere karşı verdiği onurlu savaşıma ve 14 Mart’ı Tıp Bayramı olarak kutlamamıza neden olmasına, Dr. Refik Saydam, Dr. Hulusi BEHÇET, Dr. Mazhar Osman, Dr. Tevfik Sağlam, Dr. Nusret Fişek, Dr. Türkan Saylan, Dr. Aziz Sancar ve nice Cumhuriyet aydını değerlerine, en zor koşullarda fedakârca görev yapan hekimlik uygulamalarına tanıklık yapan bu coğrafyada mesleğimiz her geçen biraz daha değersizleştirmeye çalışılmaktadır.

14 MART BİR DİRENİŞTİR

14 Mart 1827 II. Mahmut döneminde, ülkemizde modern tıp eğitiminin başlangıcı olarak kabul edilmektedir. 3 Şubat 1919’da, İstanbul’da, Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane, İngiliz birlikleri tarafından işgal edilmişti. Amaç bu binayı karargâh olarak kullanmaktı. İşgalcilere karşı ayaklanmak ve okulu kurtarmak için çareler arayan tıp öğrencileri; okulun kuruluş yıldönümü olan 14 Mart’ın 92.yılını topluca kutlamaya karar verdiler. Öte yandan da İngiliz işgalini protesto ettiler. Tıbbiye 3. sınıf talebesi olan Hikmet Bey önderliğinde büyük bir gösteri yaparak okulun iki kulesi arasına büyük bir Türk Bayrağı astılar. İşgal kuvvetleri bu duruma müdahale ettilerse de durduramadılar. Olayın yıldönümü olan 14 Mart, tıp camiasının emperyalist güçlerin karşısına resmen çıkışının yıldönümüdür. Cumhuriyetin kuruluşundan sonra 14 Mart tarihi her yıl Tıp Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır.

14 MART KUVAYİ MİLLİYE’NİN

BAŞLANGIÇ HİKAYESİDİR

14 Mart Tıp Bayramı sadece bir bayram kutlama değil, onurlu bir direnişin ve Kuvayi Milliye’nin başlangıç hikâyesidir. Ve Balıkesir Tabip Odası olarak Tıbbiyeli Hikmet ile ilgili gerekli girişimlerde bulunarak, anıtını doğum yeri olan Savaştepe’ye yaptırıp, Tıbbiyeli Hikmet adının anıtın bulunduğu parka isim olarak verilmesini de sağladık. 2 yıldır 14 Martlarda bunun gurur ve onurunu yaşamaktayız.

TALEPLERİMİZ YERİNE GETİRİLMELİ

Geçen yıl 14 Mart’ta, Tabip odaları olarak, “14 Mart’ta 4 Talebimiz Var” demiştik. Geçen süre içerisinde bu 4 acil talebimizin hiçbirisi karşılanmamıştır. Karşılanmadığı gibi taleplerimizle ilgili vaatler aralıksız devam etmektedir. Bu yıl da gür sesle ayni öncelikli 4 talebimizi yineliyoruz;  Çalışanların özlük hakları ve ücretleri, emekliliğe de yansıyacak şekilde düzenlenmelidir. Sağlıkta  “şiddet” önlenmelidir. Mecliste bekleyen yasal düzenleme acilen yapılmalıdır. “Çalışanlara yıpranma yılı“ uygulaması; yaptık/yapıyoruz/yapacağız denilmeden derhal yapılmalıdır. Tıp Fakültesini bitirerek atamayı bekleyen binlerce hekimin ataması bir an önce yapılmalıdır. Artık sağlık idarecilerinden vaat değil, icraat istiyoruz. Hürmetkâr olmalarını istiyoruz, yapılan uygulamalarla daha fazla aşağılanmak istemiyoruz.

SAĞLIK HİZMETİ SUNMA

KOŞULLARI YOK EDİLİYOR

15 yıldır sürdürülen Sağlıkta Dönüşüm Programı ve onun ana unsurları arasında yer alan performansa dayalı ödeme sistemiyle, sağlık hizmeti sunumunda niteliğin değil niceliğin öne çıktığı; hekimlerin kısa sürelerde çok sayıda hastaya bakmaya zorlandığı, hastalara, doğru düzgün anamnez alınmasına, fizik muayene yapılmasına izin vermeyen sürelerin ayrıldığı, randevuların kısa sürelerle verildiği, çalışma sürelerinin uzadığı, nitelikli sağlık hizmeti sunabilmenin koşullarının yok edildiği bir sağlık ortamı yaratıldı.

HASTA ODALARI DOKTOR ODALARINDAN

DAHA DONANIMLI

Nitelikli bir sağlık hizmeti üretmenin en temel bileşenlerinden biri çalışma koşullarıdır. Artık doktor odalarının kalmadığı, hasta odalarının poliklinik odalarından çok daha donanımlı ve sağlıklı olduğu,” müşteri memnuniyetinin” ön planda olduğu dönemdeyiz. İnsanca çalışma koşulları ve emeğimizin karşılığı olan ücret, birbirinden ayrı düşünülemez. Birinci basamak, 2. basamak ve 3. Basamak sağlık hizmetleri gösterişli binalara rağmen iyi gitmiyor.

TIP BALOSUNU YAPMIYORUZ

Gerek hekimlerin ve gerekse ülkemizin içinde bulunduğu koşullar nedeni ile içimiz kan ağlarken ilimizde bu yıl 14 Mart Tıp Balosunu yapmayacağız. Tüm kötü uygulama haksızlık ve hukuksuzluklara karşın, iyilik, dostluk ve dayanışmanın, gelecek güzel günler ve barış içinde bir yaşam için yeni bir başlangıcın adımı olmasını diliyor, tüm meslektaşlarımın ve sağlık camiasının 14 Mart Tıp Bayramını kutluyor, saygılarımı sunuyorum.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.