SAĞLIKÇILAR DERTLİ! « 10Balikesir

14 Haziran 2024 - 22:17

SAĞLIKÇILAR DERTLİ!

SAĞLIKÇILAR DERTLİ!
Son Güncelleme :

18 Şubat 2022 - 15:23

Balıkesir’deki aile hekimleri ve sağlık çalışanları iki günlük iş bırakma eylemini ardından İl Sağlık Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. Genel Sağlık-İş Sendikası öncülüğünde gerçekleştirilen basın açıklamasında seslerine kulak verilmemesi halinde 14-15-16 Mart tarihlerinde de 3 günlük iş bırakma eylemi yapacakları açıklandı.

 

Genel Sağlık-İş Sendikası, Balıkesir Tabip Odası, Balıkesir Diş Hekimleri Odası, Birlik ve Dayanışma Sendikası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Balıkesir Aile Hekimleri Derneği ve Balıkesir Aile Sağlığı Elemanları Derneği’nin katıldığı basın açıklamasında hekimlerin ve sağlık çalışanlarının sorunlarının çözülmesi istendi.

 

“KARA KIŞI KARA KARA DÜŞÜNEREK GEÇİRİYORUZ”

Ülke olarak, ekonomik krizin tüm yurttaşları yoksullukla karşı karşıya bıraktığı zorlu bir süreçten geçtiğimizi anlatan Genel Sağlık-İş Şube Başkanı Hüseyin Gündoğdu, “Böylesi bir süreçte sağlık çalışanları da ülkemizdeki tüm emekçiler gibi bir yanda pandemi ile mücadele ederken bir yandan da geçim derdine düşmüştür. Sağlık çalışanlarının mutfağına düşen yangın, evlerini ısıtmaktadır. Açlık sınırına yaklaşan ücretlerle faturalarını ödeyemeyen sağlık çalışanları; kara kışı, “kara kara düşünerek” geçirmektedir” diye konuştu.

 

“SAĞLIK ÇALIŞANLARI YILLARDIR OYALANDI”

Emekçinin derdine çözüm üretme makamında oturanların gözlerinin görmediğini, kulaklarının duymadığını belirten Gündoğdu, şöyle devam etti:

“’Sağlık çalışanlarının maaşlarında ve özlük haklarında iyileştirme’ dediniz, yapmadınız. Çıkardığınız yönetmelikle cezalandırdınız. Covid-19 meslek hastalığı olarak kabul etmediniz. Sağlıkta şiddeti önlemede etkin ve caydırıcı yasa çıkarmadınız. Ek gösterge yalanı ile yıllardır oyaladınız. Geleceğimizi güvencesiz bıraktınız. Yoksulluğa mahkûm ettiniz. Tüm bunların sonucunda hastaneleri hekimsiz, ekonomik politikalarınızın başarısızlığı sonucu hastaları ilaçsız bıraktınız. İzlenen piyasacı sağlık politikaları sonucu sağlık sitemi çökme noktasına gelmiş ancak sağlık hizmetlerinin bel kemiği sağlık emekçileri çalışmaktan, üretmekten, can kurtarmaktan vazgeçmemiştir. Siyasi iktidarın kendi sağlık politikalarının başarısı olarak sunduğu sağlık hizmetlerindeki başarı, aslında sağlık emekçilerinin özverili, insanüstü çaba ile gerçekleştirdiği başarıdır. Biz sağlık çalışanları olarak hiçbir zaman çok çalışmaktan yorulmadık, yorulmayız da. Ancak insan onuruna yaraşır bir şekilde yaşamak istiyoruz.”

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.