SATIŞA ONAY, ‘SATTIRMAYIZ’ DİYENLERE DAVA! « 10Balikesir

23 Temmuz 2024 - 14:47

SATIŞA ONAY, ‘SATTIRMAYIZ’ DİYENLERE DAVA!

SATIŞA ONAY, ‘SATTIRMAYIZ’ DİYENLERE DAVA!
Son Güncelleme :

28 Ocak 2022 - 13:54

YÜCEL YILMAZ LUNAPARK ARSASININ SATIŞINI ONAYLADI.. MUHALEFETE GÖZDAĞI VERDİ

 

BALIKESİR Büyükşehir Belediyesi’nin mülkiyetindeki 8.270 metrekare yüzölçümlü lunapark arsası için Çarşamba günü yapılan satış ihalesinde Gold Money adlı kuyumculuk şirketi 52 milyon 50 bin liralık fiyat teklif etmişti. Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, ihalenin yapıldığı günün akşamı arsanın satışını onayladı.

KONU dünkü Büyükşehir Meclisi’nde yine gündemdeydi. Başkan Yılmaz, Cengiz Topel Caddesi üzerindeki arsanın imar geçmişiyle ilgili teknik bilgi verdikten sonra satışı onayladığını açıkladı. Yılmaz, “burada meydan yapılsın deniyor, 2016’da burası konut ve ticaret alanı olarak imarlandırılmış. Şimdi ‘sattırmayız’ diyenler, pankart açanlar, mahkemeye verenlere sesleniyorum. Burada her şey resmi ve yasal. Kamu zararı yok. Şaibe yok. Bu işlerin üstünden siyaset yapanlar azıcık araştırsınlar. Ayıplı bir iş yapmıyoruz” dedi.

LUNAPARK arsasının satışının iptali için yargıya başvuran CHP İl Başkanı Serkan Sarı’yı da hedef alan Yücel Yılmaz, “Bir şehrin malı satılırken, ihaleye 15 – 20 talipli girecekken, giren sayısını azaltmak için bu yapılanlar da kamusal suç. İhaleye girecek olanları ürkütmek ve engellemek de suç. Siz bizi verin mahkemeye. Biz de sizi mahkemeye veriyoruz” şeklinde konuştu.

 

“İMAR DÜZENLEMESİ 2017’DE YAPILMIŞ”
Yücel Yılmaz şunları söyledi:
“2017 yılında burası ticaret+konut olarak lejantı tamamlanacak şekilde imara açılıyor. Yani burasını meydan yapalım, buraya şunu yapalım, bunu yapalım, bunlar yeşil alanı, her şeyi planlanmış 2017 yılında hepsi geçmiş ve şu anda biz burayı değerlendirmek istersek kendimiz ya altına dükkan üstüne konut yapacağız ya da bunu satacağız. Sattığımız adam kendine verilen yetkiyle bunu yapacak. Şimdi burayı meydan yapalım diyen arkadaşlar; biz belediye meclis üyesiyiz veya ille ilgili siyaset yapmanın bir sürü yolu var illaki Büyükşehir’in yaptığı işleri tercih eden il başkanları var. Yani Balıkesir’de bir iş yapılıyor. Yahu siyaset yapmanın bin tane yolu var. Belediyenin alacağı, satacağı yerle ilgili il başkanlarının bütün gününü belediyenin yaptığı işler almış. Arkadaşlar biz şehre gerçekten zarar verecek hiçbir kararın altına imza atmayız. Burada meclisimizle beraber konuları değerlendiriyoruz. Ama sadece meclisimizle değil bütün STK’larımızla, Kent Konseylerimizle, iş dünyasıyla değerlendiriyoruz.

 

“BU KADAR MUHALEFETE BEN OLSAM ALMAM”
Bir yer satılacak; bunun değeri açık artırmayla satılacak. Balıkesir’deki insanlar bu Balıkesir’de “sattırırım, sattırmam” “mahkemeye veririm, vermem” tartışmaları oluyor. Burasının alt yapısı tamamen yasal, her şeyi var. Ben Yücel Yılmaz olarak bir iş insanı olsam, belediyede de böyle bir yer satılıyor olsa, almaya niyetim olsa, birileri bu kadar muhalefet edip, mahkemeye vereceğim derse sanki aldığımızda birileri bize gider yapar, hakaret eder, sonradan siyasi sıkıntı yaşatırlar diye almam. Kamuyu zarara uğratıyorsunuz. Bir şeyler ulu orta konuşulur, bunun mahkemeye verilip de mahkemeyi kimin kazandığını da bilmiyoruz. Her şeyi gayet resmi: Biz bile bile Ahmet Bey burayı niye sattınız, satarken yasal bir şey var mı? Hukuk müşavirimize de soruyorum açılmış bir dava var mı? Birilerinin kazandığı bir mahkeme var mı? Biz ayıplı bir iş mi yapıyoruz? Bununla ilgili meclis saatine kadar bize ulaşan bir tebligat yok. Şimdi mahkemeyi kazanan kim var? Yani kim kazanmış? Yani bir şehrin malı satılırken 15-20 talipli girecekken, giren sayısını azaltmanın da bir kamusal suç olması lazım. Elinde hiçbir şey yok, sürekli burayla ilgili propaganda yaparak “sattırmayız da sattırmayız” diyorlar. Satıldı, verin mahkemeye.

 

“SPEKÜLASYON YAPANLARIBİZ MAHKEMEYE VERİYORUZ”
Ama biz de sizi mahkemeye veriyoruz. Çünkü gerçekten bu ihaleye girecek insanların hepsini ürküttünüz, korkuttunuz, çekindirdiniz diye bende bir izlenim var. Balıkesir hepimizin yaşadığı bir yer, yaşamaya da devam edeceğimiz bir yer. Bu tür konularda konuya hakimiyeti olmayan arkadaşlar biraz araştırma yapsınlar. Yani araştırmadan burada söylediğiniz sözler sanki o anlık sizlere zaman kazandırdı, siyaset yaptırdı, haklı çıkardı gösterebilir. Biz Paşa Caminin avlusunu satıyorduk. Bunu birileri söyledi ve bunu TBMM’de söyledi. Şimdi ne oldu? Ben mi rezil oldum o mu rezil oldu? Alın işte Vakıflara mal emanet edildi, orası meydan oldu. Şimdi de betonarmeye döndürmeyiz diyorlar. Yahu oranın zaten imarı var. Herkes bir şey konuşuyor, konuştuğumuza sahip çıkalım.

 

“SİYASET YAPACAKSANIZ BİR SÜRÜ MALZEME VAR”
Siyaset yapacaksanız eleştirilecek bir sürü şey var. İl başkanlarımıza tavsiye ediyorum; Balıkesir’de siyasetin yolu bu şehrin hepsine kucaklayıcı bir şekilde hizmet veren, Büyükşehir’i gündeme getirerek siyaset yaparsanız bir yere varamazsınız. Zaten haksız çıkarsınız, kaybedersiniz. Siyaset yapacaksanız bir sürü politika konuları var. Bunları anlatın. Ama Büyükşehir’in satışıyla ilgili bütün gazetelerde açıklamalar, yürüyüşler, pankartlar var. Elinizde biri done varsa benimle paylaşın. “Yücel Bey bunu satamazsınız gerçekten böyle bir problem var” deyin. Hiçbir problem yok, sanki arkamıza da alıyoruz birilerini gidiyoruz. Cengiz Bey bile burasıyla ilgili bir sıkıntı bulunmadığını söylüyor. Burası ticaret+konut bir an önce satılsın ben Bandırma’ya, Ayvalık’a, Bigadiç’e, Dursunbey’e, Kepsut’a da hizmet edeyim. Çünkü burası illaki satılacak. Hangi belediye başkanımız yer satmıyor?

 

“PİYASANIN ALGISINI BOZUYORLAR”
Satarken ki süreç içerisinde şunlara dikkat edin başınız ağrımasın veya böyle böyle yapalım ama ucuza gitmesin. Bir taraftan birileri ucuza gitmesin diyor, birileri de alırsa “bak burayı mahkemeye vereceğiz” diye dışarıdan piyasanın algısını bozuyorlar. Biz bir yer satarken ki süreç içerisinde lütfen bu şehri seviyorsanız “mahkemeye vereceğiz” diye engel olmayın. Veremeyeceksiniz mahkemeye, ret yiyeceksiniz. Çünkü belediye en doğal hakkını kullanıyor, yasal bir iş yapıyor, ihaleyle satıyor.

 

“REKABET OLSAYDI FİYAT DA ARTARDI”
Orada her şey bitmiş inşaat yapılacak. Biz mi yapacağız? Hayır. Biz burayı değerinde, ederinde satacağız. Keşke 3-5 tane daha firma girseydi, bu giren firmalar kendi içerisinde 2-3 milyon rekabetini yapsaydı biz daha fazlaya satsaydık Susurluk’un, Bigadiç’in, Kepsut’un başka bir problemini çözseydik. Şimdi tekrar tekrar bu ihaleye çıkılır mı? Giren arkadaşa hayırlı uğurlu olsun. Parayı ödeme taahhüdünde bulundu, ödemesini yaptığında borcunun tamamı bittiğinde tapusu üstüne geçecek. Ama bu “mahkemeye vereceğiz” diyenleri hangi delille kim gaza getiriyor. İmzayı ben atmıyorum ki memur arkadaş atıyor. Bir şey çıkarsa da bize bir şey olmayacak, o arkadaşlar atıyor imzayı.

 

“BİR ULUSAL KANAL BİZİ YIPRATMAYA ÇALIŞIYOR”
Bize büyük haksızlık yapılıyor. Rakamlar değiştiriliyor. Abartılarak sanki biz İstanbul’un, Ankara’nın, İzmir’in 3-5 katı miktarda temsil-ağırlamaya para harcamışız. Olmayan şeyleri olmuş gibi anlatarak, seyredildiğinde de zaten kesinlikle karalama amaçlı olduğu görülüyor. Ne yazık ki bu kanalında zamanında Balıkesir’le ilgili ilişkisi olması, bizi hırpalamaya çalışmaları ve aynı zamanda görevini yapan arkadaşları görevinden soğutmaya çalışması ayrı bir şey. Bizim yaptığımız bütün harcamalar Sayıştay’ın denetimine tabidir ve siyaset bunu sürekli takip ediyor. Balıkesir’deki siyasetten hiçbir ses çıkmazken bunu ulusal bir kanalın kendi tercihiyle Balıkesir’i gündeme getirerek beni şahsımda, Balıkesir’i de tüzel kişiliğinde yıpratmaya çalışmalarını kamuoyunun takdirlerine sunuyorum.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.