SERKAN SARI’DAN KURULTAYLA İLGİLİ KAÇAMAK AÇIKLAMA « 10Balikesir

25 Ekim 2021 - 11:06

SERKAN SARI’DAN KURULTAYLA İLGİLİ KAÇAMAK AÇIKLAMA

SERKAN SARI’DAN KURULTAYLA İLGİLİ KAÇAMAK AÇIKLAMA
Son Güncelleme :

21 Temmuz 2018 - 14:35

Olağanüstü kurultay ve değişim talebiyle ilgili CHP Balıkesir delegasyonu ortak bir karar veremedi. CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Kurultay delegelerinin ortak bir karar alamadıklarını, özgür iradeleri ile en doğru kararı vereceklerine inandığını kaydetti. Sarı, yaptığı açıklamada değişim gerekliliğine vurgu yaptı ama kendi görüşünü her nedense açıklamaktan çekindi.

CHP’de 24 Haziran seçimleri sonrasında öne çıkan değişim talebi ve olağanüstü kurultay çabaları konusunda Balıkesir delegasyonu net bir tavır ortaya koyamıyor. CHP İl Başkanı Serkan Sarı da “değişim gerekli” diyor ama, net bir tavır sergilemiyor. Sarı, yaptığı yazılı açıklamada “İlimizde oluşan görüşler doğrultusunda kurultay süreci ile ilgili olarak kesin bir ortak karar alınmamıştır. Sonuç olarak Kurultay delegelerimizin de alınan bu görüşler sonucunda, süreç hakkında özgür iradeleri ile en doğru kararı vereceklerine inancımız tamdır” dedi.

CHP İl Başkanı Serkan Sarı’nın konuyla ilgili açıklamaları şöyle:

YEREL SEÇİMLERDE BAŞARMAK ZORUNDAYIZ

“24 Haziran Seçimlerinde büyük bir heyecan ile çalışan gecesini gündüzüne katan il, ilçe yöneticilerimize, kadınlarımıza ve gençlerimize, partililerimize yürekten teşekkür ediyoruz. Bir taraftan geçirdiğimiz seçimle ilgili değerlendirmelerimizi yaparken, diğer yandan önümüzdeki yerel seçimlerin siyasi altyapı hazırlıklarını yapmaya başladık. Bu hazırlıklar esnasında bizler de öz eleştirimizi yapıyor, hatalarımızla yüzleşiyorduk. Bu seçimlerden sonra, önümüzdeki yerel seçimler çok daha fazla önem kazandı. Yerel seçimlerde başarılı olmak zorundayız. Bu başarıyı elde etmek için de örgütün çabalarının yanı sıra çok daha geniş bir siyasal programa ve bu programa bağlı söyleme ihtiyaç var.

KILIÇDAROĞLU VE İNCE KARŞI KARŞIYA GETİRİLMEMELİ

Bu ihtiyaç beraberinde bir değişim talebini de getirdi ve bazı delege arkadaşlarımızın çağrısı üzerine partimiz bir olağanüstü kurultay gündemi ile karşı karşıya kaldı. Bu durum, her ne kadar havuz medyasında, Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu ile Cumhurbaşkanı Adayımız Sn. Muharrem İnce’yi karşı karşıya getirmeye çalışan bir algıya dönüştürülmeye çalışılsa da, bizler, içinde bulunduğumuz süreci, Cumhuriyet Halk Partisi’ nin tarihi birikimi sonucu içselleştirdiği demokrasi kültürünün bir sonucu olarak yorumluyoruz.

AYRIŞACAĞIMIZ DEĞİL BİRLEŞECEĞİMİZ BİR SÜREÇ OLMALI

Uzun süredir fiili olarak devam eden ve 24 Haziran seçimleriyle resmileşen baskıcı, otoriter tek adam rejimi beraberinde getirdiği ekonomik sıkıntılarla birlikte halkımızın üzerinde ağır bir yük olmaya şimdiden başladı. Bütün iradesini en tepedeki bir adamın keyfine teslim etmiş bu yapıya karşı, Cumhuriyet Halk Partisi gücünü örgütünden ve halktan alan, geniş tabanlı fikirlerin siyasi bir yol haritası oluşturduğu bir değişim ve dönüşüm sürecini yaşamalıdır. Ancak bu süreç ayrışacağımız değil birleşeceğimiz, bugünden çok daha fazla birbirimize sarılarak mücadele edeceğimiz bir zeminde gerçekleşmelidir.

ZAMANLAMA KONUSUNDA FARKLI GÖRÜŞLER VAR

Bu yaklaşımla olağanüstü kurultay sürecini örgütümüzün her birimi ve kurultay delegelerimizle değerlendiriyoruz. Bu değerlendirmeler sonucunda partimizde bir değişimin zorunlu olduğu, ancak bu değişimin kişi ve kadrolarla sınırlı kalmaması gerektiği, tüzük, program ve örgütlenme biçimi üzerinden köklü bir reform niteliği taşıması gerektiği noktasında genel anlamda bir görüş birliği var. Bu görüş birliğinin yanı sıra talep edilen ya da yapılması planlanan olağanüstü kurultayın zamanlamasına ilişkin görüş ayrılıkları da var. Bazı arkadaşlarımız söz konusu kurultayın, bir an evvel toplanmasını isterken, bazı arkadaşlarımız da kurultay sürecinin yerel seçimler öncesinde bazı aksaklıklar doğuracağı endişesiyle yerel seçimlerin sonrasına bırakılması görüşünü savunuyor.

BALIKESİR’DE ORTAK KARAR ALINAMADI

Olağanüstü kurultay çağrısı yapıldıktan sonra ilçe başkanlarımız , il yönetim kurulumuz, Milletveklillerimiz, Belediye başkanlarımız, Milletvekili aday adaylarımız, önceki dönem il başkanlarımız, partimizin kanaat önderleri ve partililerimiz ile görüşerek onların yorumlarını aldık. İlimizde oluşan görüşler doğrultusunda kurultay süreci ile ilgili olarak kesin bir ortak karar alınmamıştır. Sonuç olarak Kurultay delegelerimizin de alınan bu görüşler sonucunda, süreç hakkında özgür iradeleri ile en doğru kararı vereceklerine inancımız tamdır.

Tüm bu gelişmeler ve sonucunda ortaya çıkan fikirler ışığında değerlendirmelerimizi yaparken, bizler için asıl önemli olan partimizde hiçbir üyemizin bu süreçten umutsuzluğa kapılmadan, gelecek için daha büyük umutlar doğurarak çıkmasıdır.

 BASKIN YEREL SEÇİME HAZIR OLMALIYIZ

Bir taraftan da Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Örgütü olarak olası bir baskın erken yerel seçime hazır olmalıyız. Bizlerin yerel seçimlerde çok büyük bir zafere ihtiyacımız var. Bu zaferi de birleşerek, el ele vererek kazanacağız.

Yerel seçimlere, herkesin bir bütün halinde mücadelenin içinde olduğu coşkulu bir şekilde girmeliyiz. Tüm halkımızı ve Cumhuriyet Halk Partisi üyelerini önümüzdeki günlerde şehrimizde daha huzurlu ve mutlu bir yaşam için, yerel yönetimlerde CHP iktidarını kuracağımızı dile getirerek saygı ve sevgi ile selamlıyoruz.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.