TABİP ODASI BAŞKANI NECDET UÇAN: HİÇBİR YERE GİTMİYORUZ” « 10Balikesir

15 Temmuz 2024 - 07:43

TABİP ODASI BAŞKANI NECDET UÇAN: HİÇBİR YERE GİTMİYORUZ”

TABİP ODASI BAŞKANI NECDET UÇAN: HİÇBİR YERE GİTMİYORUZ”
Son Güncelleme :

11 Mart 2022 - 17:14

Balıkesir Tabip Odası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Varsın gidiyorlarsa gitsinler” çıkışına yönelik açıklama yaptı. Milattan Önce 460’da modern tıbbın kurucuları İstanköylü Hipokrat ve Bergamalı Galenos’tan bu yana bu topraklarda hekimlik yapıldığına dikkat çeken Oda Başkanı Dr. Necdet Uçan “Hiçbir yere çekip gitmiyoruz” dedi.

 

Ülkedeki sağlık politikalarındaki eksikliklerden dolayı hekimlerin yurt dışına gittiğini söyleyen Balıkesir Tabip Odası Başkanı, bu güne kadar yaptıkları uyarıların dikkate alınmadığını dile getirdi. Çaresizlerin çaresi olmak, ölümle ve hastalıklarla mücadele etmek, sağlık ve şifa dağıtmak, meslektaşlarının haklarını ve halkın sağlığını korumak,  için, dün, bugün olduğu gibi yarın da burada, bu topraklarda kalacaklarını belirten Necdet Uçan Türk Hekimleri olarak haklarını aramaya devam edeceklerini kaydetti.

 

 

“SAĞLIKTAKİ KRİZİN ÜSTÜNÜ ÖRTME ÇABASIDIR”

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 08.03.2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu’nda düzenlenen Kadın Muhtarlarla Buluşma programında yaptığı konuşmada hekimler için “Varsın gidiyorlarsa gitsinler, bizler de üniversiteleri yeni bitiren doktorlarımızı istihdam ederiz. Gerekirse yurtdışından ülkemize dönmek isteyenleri davet eder, istihdam ederiz” demiş. Öncelikle belirtmek isteriz ki; Cumhurbaşkanı’nın bu sözleri başından sonuna kadar yönetememe krizinin göstergesidir. Türk Tabipleri Birliği ve Balıkesir Tabip Odası olarak “Karanlığa Karşı Önlüğümüzün Beyazına, Özlük Haklarımıza, Halkın Sağlık Hakkına Sahip Çıkıyoruz” diyerek başlattığımız mücadele programında yaşanan tüm sorunları, hak kayıplarını teşhir ettik. İktidar eliyle çökertilen sağlık sistemini, sağlıksızlık üreten hastaneleri, başa çıkamadığı kışkırttıkları sağlık talebine, beş dakika muayene dayatmasını, sağlığa da yansıttıkları şiddeti teşhir eden ve beyaz eylemler ile mücadeleyi büyüten hekimlere yönelik bu açıklama başarısızlığın itirafıdır. Sağlığa yönelik acil taleplerimizi görmezden gelen, insanca yaşanabilir ücret talebimizi hedefe koyan bu açıklama toplumu yanıltma, topluma Hekimlerin tek istekleri paraymış gibi göstererek sağlıkta yaşanan krizin üstünü örtme çabasıdır.

 

“2012’DE 59 HEKİM GÜNÜMÜZDE BİN 400 HEKİM YURT DIŞINA GİTTİ”

Hekimlerin yurtdışına göç nedeni uygun olmayan çalışma koşullar, şiddete uğramaları, ekonomik olarak zor durumda olmaları, Covid-19’un meslek hastalığı kabul edilmemesi, ceza yönetmelikleri ile hekimlerin susturulmak istenmesi, uzun süreli çalışmalar, asistanların nöbet sonrası çalıştırılmaları ve zaten daha çok genç hekimlerin yurtdışına gitmeleridir. 2012 yılında yıllık 59 hekim yurtdışına giderken şimdi 1.400’leri bulmuştur. Bu da uygulanan yanlış sağlık politikalarının sonucudur.

 

“HİÇ BİR YERE ÇEKİP GİTMİYORUZ”

Kendisine bütün hekimler adına cevap veriyoruz:

Biz hekimiz. Tıbbın tarihinden M.Ö.460’ta Modern Tıbbın kurucuları olan İstanköylü Hipokrat ve Bergamalı Galenos’tan beri burada, bu topraklardaydık. Bugün de buradayız.
Biz, topluma adanmış bir mesleğin onurlu üyeleri olarak emeğimizle, bilgimizle, uzun yıllar süren eğitim ve mesleki deneyimlerimize dayanan birikimimizle insanlara hizmet için çalışıyoruz. Biz, yıllar içinde, “Doktorları ağaca bağlayın da kaçmasınlar” diyen devlet başkanlarını da, “Doktorların gözü doymaz” diyen kasaba siyasetçilerini de, “Paracı doktorlar gürültü yapıyor” diyen sağlık yöneticilerini de gördük/görüyoruz. Hepsi gitti, biz kaldık; mesleğimiz ve meslek onurumuz kaldı. Bugün de hiçbir yere çekip gitmiyoruz.
Güçsüzlerin gücü, çaresizlerin çaresi olmak, ölümle ve hastalıklarla mücadele etmek, sağlık ve şifa dağıtmak, meslektaşlarının haklarını ve halkın sağlığını korumak,  için, dün, bugün olduğu gibi yarın da burada, bu topraklarda kalacağız. Vatanını en çok sevenin, görevini  en iyi yapanın bilincinde, Atatürk’ün kendisini emanet ettiği  Türk Hekimleri olarak; ne ülkemizden ne mesleğimizden ne hakkımız olanı istemekten vazgeçeceğiz.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.