TAHLİYE KARARINA EKOLOJİİ BİRLİĞİ’NDEN TEPKİ « 10Balikesir

2 Ekim 2023 - 23:46

TAHLİYE KARARINA EKOLOJİİ BİRLİĞİ’NDEN TEPKİ

TAHLİYE KARARINA EKOLOJİİ BİRLİĞİ’NDEN TEPKİ
Son Güncelleme :

23 Nisan 2020 - 1:45

Çanakkale Kirazlı’da 270 gündür devam eden altın nöbeti için İl Hıfzısıhha Kurulu tahliye kararı verdi.

Ekoloji Birliği, Keanadalı maden şirketinin on binlerce ağacı kesmesi sonrasında nöbete başlayan vatandaşların bölgeden tahliye edilmek istenmesine tepki gösterdi.

Ekoloji Birliği tahliye kararıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

 

 

“Çanakkale İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından 13 Nisan 2020 tarihinde alınan kararla “Orman Bölge Müdürlüğü’nün izni olmadan ormanlık alanlara girilmesi, konaklanması, gecelenmesi, drone uçuşu, gösteri, toplantı, program yapılması” yasaklandı. Konu ile ilgili görevlendirilen Orman Bölge Müdürlüğü, 20 Nisan Pazartesi günü 270. gününe ulaşan Kazdağları için tutulan çadırlı nöbeti bitirmek üzere Kirazlı/Balaban mevkiinin boşaltılmasını içeren bir tebliğde bulundu ve tahliye kararına uyulmaması halinde idari para cezası uygulanacağı da iletildi.

 

Çanakkale’de şehir merkezinde ve köylerde yaş nedeniyle evden çıkamayanlar dışında insanların büyük bir bölümü sokaklarda rahat rahat dolaşırken ve iş yerlerinde çalışırken, Çanakkale’deki maden projeleri ve  termik santralda işçiler çalışmaya mecbur bırakılmışken, Kirazlı’da halen Alamosgold (Doğu Biga A.Ş.) çalışanları ormanın içinde bulunmakta iken,   Kirazlı’da çadırda bulunan yaşam savunucularının  Kovid yayılımı için tehdit olarak görülmeleri kabul edilemez bir durumdur.

 

Pandeminin başladığı günden bugüne kadar nöbet alanında yoğunluk azaltılıp izolasyon uygulanmış ve hijyen koşulları arttırılmıştır. Bu durum, bölge jandarma komutanlığına da bildirilmiştir. Buna rağmen, yaşam savunucularının bu durumları göz önüne alınmadan nöbet alanının tahliye edilmek istenmektedir.

 

Kazdağları’ndaki evleri sayılan çadırlarında, nöbet alanında izole koşullarda kalan yaşam savunucularının tahliye edilmesi ve salgının gittikçe daha çok yayıldığı ülkemizde şehirlerarası yolculuğa zorlanmaları arkadaşlarımızın hayatlarının riske atılması demektir.

 

Çanakkale Valiliğini ve İl Hıfzıssıhha Kurulu’nu da acilen aşağıdaki önlemleri alması için göreve davet ediyoruz:

-Kirazlı’da 270 gündür çadırlı nöbet tutanların sağlığını gözeterek tahliye kararı geri çekilmelidir.

-Neye hizmet ettiği anlaşılmayan drone uçuşu yasağı kaldırılmalıdır.

-Çanakkele’deki tüm madencilik faaliyetleri ve termik santrallar durdurulmalı ve çalışanlarına ücretli izin verilmelidir.

-Aynı karar metninde kuyumcular için salgın etkisi geçene kadar sosyal mesafe dahil her türlü hijyen tedbirinin alınarak haftada 3 gün belirli saatlerde açık kalması bir istisna olarak geçmişken Kirazlı’daki nöbet alanı için de istisna uygulanmalı, ormanların güvenliği için alanın bu şekliyle sürdürülmesi sağlanmalıdır.

Ruhsat süresi dolduğu halde halen 400 bin ağacı kesen ve ormanlık alanda ruhsatsız olarak bulunan Alamos Gold’a (Doğu Biga Madencilik) göz yumulurken Kaz Dağları nöbetini bitirme niyetiyle uygulanan tahliye kararından geri dönülmesi gerekmektedir.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.