TARİH, KÜLTÜR VE TEKNOLOJİ HARMANI: ÇAMLIK TEPESİ « 10Balikesir

28 Eylül 2022 - 18:06

TARİH, KÜLTÜR VE TEKNOLOJİ HARMANI: ÇAMLIK TEPESİ

TARİH, KÜLTÜR VE TEKNOLOJİ HARMANI: ÇAMLIK TEPESİ
Son Güncelleme :

06 Eylül 2019 - 0:30

495 defa

Tarihi ve kültürel dokusunu koruyan, yenilikçi fikirlerin teknoloji ile harmanlandığı 124 bin metrekare yeşil alanına yaklaşık 7 bin ağaç dikilen Çamlık Tepesi; sosyal, kültürel, sportif alanlarıyla şehrin simgesi haline gelecek.

 

Son rötuşları gerçekleştirilen Çamlık Tepesi’ndeki çalışmaları yakından takip eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, incelediği bölgede proje ile ilgili açıklamalar yaptı. Çamlık’ın, Balıkesir’in; çehresi değiştiren aynı zamanda tarihi ve kültürel dokusunu koruyan, yenilikçi fikirleri teknolojiyle harmanlayan bir proje olduğunu ifade eden Yücel Yılmaz, Çamlık’ta mevcut yeşil alandan 4 kat daha fazla alanı yeşillendirdiklerini belirterek “Uyguladığımız her projede yeşil alanlara duyarlı davranıyoruz.” dedi.

 

ŞEHRİN SİMGESİ OLACAK

 Balıkesir’in vizyon projeleri arasında yer alan Çamlık’ta son rötuşların yapıldığını belirten Başkan Yücel Yılmaz, Çamlık’ın şehrin simgesi olacağını söyledi. Yaklaşık 262 dönümlük alan üzerinde hayata geçirilen projenin şehre değer kazandıracağını ifade eden Başkan Yılmaz “Çamlık Tepesi, Balıkesir’in ihtiyaç duyduğu belirli; sosyal, kültürel ve sportif etkinlik alanlarını karşılamanın yanı sıra kartpostallık fotoğrafların çekileceği bir alan olacak. Proje içerisinde yer alan Hilal Minareli Şehitler Camisi’de; şekli ve ışıklandırmasıyla Balıkesir’in simgesi olacak.” dedi.

 

 

ÜLKELER DEĞİL ŞEHİRLER YARIŞIYOR

 Günümüzde ülkelerin değil şehirlerin yarıştığını, Balıkesir’in de tüm değerleriyle bu yarışta yer almasını istediklerini söyleyen Yücel Yılmaz  “Balıkesir halkına yapılan bir anket sonucu seçilen hilal minareyi, şehrin en yüksek tepesine koyduk. Güneş batarken şehrin hangi noktasından bakarsanız bakın, güneşle hilal yan yana geldiğinde Arapça vav harfini oluşturuyor. Camimizin motifleri; hem Selçuklu hem de Osmanlı dönemine ait. İnsanlar nasıl Fransa’da Eyfel Kulesi’nin üzerine çıkıyorlarsa Hilal Minare’ye de asansör veya merdivenleri kullanarak, 80 metrekare olan bir seyir terasına çıkacak.” açıklamasında bulundu.

 

20 İLÇENİN KÜLTÜRÜ VE TARİHİ TANITILACAK

Çamlık Projesi’nin, Balıkesir için kimlik ve değer olacağını söyleyen Başkan Yılmaz “Şehrimize gelenlerin de ‘Balıkesir’e gittim, Hilal Minare’ye çıkarak şehrin manzarasını seyrettim, ben oradaydım’ diyecekleri bir alan olacak. Alan içerisinde yer alan Minia Balıkesir ile 20 ilçemizin tarihi yapılarını ve kültürlerini misafirlere tanıtacağız. Burada ayrıca Balıkesir’in mitolojik tarihten, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna kadar rölyeflerle anlatıldığı bir tarih sokağımız var. Geçmişten günümüze kadar yaşanmış tarihi olayların hepsini 3D sanatçıları işledi ve CNC’lerle mermere kazıyarak anlattılar.” dedi.

 

 

BALIKESİR İÇİN KAZANIM OLACAK

 Çamlık Projesi içerisinde şehrin tamamına hizmet edebilecek son teknoloji ile donatılmış büyük bir kütüphanenin de bulunduğunu kaydeden Başkan Yücel Yılmaz “Balıkesir için çok büyük bir kazanım olacak.” dedi.

Yılmaz, insanların keyifle şehir manzarası seyredip misafirlerini ağırlayabilecekleri, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabildikleri, ibadetlerini yapabilecekleri, şehrin kültürünü yakından tanıyabilecekleri güzel bir alan oluşturduklarını söyledi.

 

ŞEHRE ANLAM KATACAK

Çamlık Projesi’nin, Balıkesir’in birçok ihtiyacına cevap verecek ve şehrin sembolü olacak bir şekilde tasarlandığını ifade eden Başkan Yücel Yılmaz “Hava karardıktan sonra buradaki ışıklar şehre coşku verecek; rengârenk duruşuyla, Atatürk Heykelimizle, camimizle, hilalimizle, Türk Bayrağımızla ve tüm ışık senkronizasyonuyla Çamlık, şehre anlam katacak.” dedi.

 

 

“YEŞİL ALANLARA DUYARLIYIZ”

 Alandaki her yapının etrafının yeşillendirildiğini ifade eden Başkan Yücel Yılmaz “Bazen kamuoyunda Çamlık Tepesi beton yığınına döndü diye eleştiriler oluyor. Ama burada, eskiden var olanın 6 katı yeşillik kullanıldı. Uyguladığımız her projede yeşil alanlara duyarlı davranıyoruz. Yeşil alanları bol tutarak, Balıkesirlilerin nefes alacakları yerler oluşturuyoruz. Toplamda 124 bin metrekare yeşil alanımız var. Balıkesir’e ilk kez gelmiş insanların buraya geldiğinde Balıkesir’in; ürünleri, tarihi, kimliğiyle ilgili bilgi edinebilecekleri ve nefes alabilecekleri bir alan oluşturuldu.” dedi.

Başkan Yılmaz, Balıkesir’in; çehresi değiştirecek aynı zamanda tarihi ve kültürel dokusunu koruyacak, yenilikçi fikirleri teknolojiyle harmanlayacak projelerine devam ettiklerini belirtti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.