VALİ YAZICI’DAN 6 EYLÜL MESAJI « 10Balikesir

25 Haziran 2021 - 10:24

VALİ YAZICI’DAN 6 EYLÜL MESAJI

VALİ YAZICI’DAN 6 EYLÜL MESAJI
Son Güncelleme :

05 Eylül 2019 - 11:42

Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı.
Vali Ersin Yazıcı, yiğitlik ve cesaretleriyle düşmana karşı kahramanca direnen Balıkesirlilerin, Millî Mücadele’ye büyük güç verdiğini kaydetti.
Balıkesir’in her köşesinin ve her taşının o çileli günlerin şahidi olduğunu belirten Vali Yazıcı, “Balıkesir’imizin bu mutlu ve onurlu gününü kutluyor, şehitlerimizin aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum. Milletimizin bağımsızlığa olan tutkusu ve bağlılığı, yurdun dört bir yanında olduğu gibi, bundan tam 97 yıl önce 6 Eylül 1922’de Balıkesir’imizde tezahür etmiştir.“dedi.

ŞEHİTLERİMİZİN KANI İLE SULANAN BU TOPRAKLAR BİZE EN BÜYÜK MİRASTIR
Zaferin tarihte eşine ender rastlanılan bir vatanseverlik ve kahramanlık mücadelesi sonucu kazanıldığını belirten Vali Yazıcı, “Kurtuluş günleri, her yıl yeniden ve şevkle gençlerimize; ‘geleceği görmek için geçmişi anlamak gerektiğine’ dair bir şuur vermeye gayret ettiğimiz günlerdir. Millî Mücadele, Anadolu’nun her karış toprağına yüce milletimizin mübarek kanı ve tertemiz alın teri akıtılarak tarihe yazılmış bir kahramanlık destanıdır. Milletimize bu mücadele ruhunu veren en önemli unsur;  istiklale ve bağımsızlığa duyduğu özlem ve vatan için şehit olma arzusudur. Esaret altında yaşamaktansa ölümü tercih eden, şehitlik mertebesini kendine şeref madalyası gören ruh, bugün bağımsız, hür ve istiklalini kazanmış bir ülkede yaşamak imkânını kazandırmıştır. Şehitlerimizin kanı ile sulanan bu topraklar bize en büyük mirastır. Bugün ise bu büyük mücadelenin bu onurlu, şanlı başarının mirasçıları olan bizler bütün bunları bir emanet bilmeli ve emaneti yücelterek korumayı ilke edinmeliyiz. Tarih boyunca önemli yerleşim ve ticaret merkezi olan Balıkesir; binlerce yıllık tarihî geçmişi, kültürel ve turistik birikimi ile Anadolu’nun yıldızı parlayan kentlerimizden birisidir. Balıkesirli hemşehrilerim yıllarca birlik ve beraberlik içinde sosyal toplumun en başarılı örneğini vermişlerdir. Her alanda çağı yakalamış bir Balıkesir’i oluşturmak için çok çalışmalı, şehrimizi daha kalkınmış, daha çağdaş ve daha mutlu yarınlara ulaştırmalıyız. Bizlere düşen görev ise tarihiyle, muhteşem doğasıyla, çok önemli doğal ve kültürel değerlere sahip ilimizin kalkınması ve gelişmesi için var gücümüzle çalışmaktır. Hepimizin ortak değeri, Balıkesir olmalıdır.“dedi.

 

ORTAK HEDEFİMİZ; YARINLARA GÜVEN VE ÜMİTLE İLERLEMEK
Tüm şehitlerimize ve halkımıza layık birer vatanperver olabilmek ve ekonomik, sosyal ve kültürel aydınlanmanın gerçekleştirilmesi için aynı azim ve gayretle çalışmamız gerektiğini ifade eden Vali Yazıcı, “Balıkesir; sanayisi, tarım alanları, fabrikaları, tarihi ve turistik yerleri ile Türkiye’nin gelecek vaat eden kentlerinden birisidir. Kentimizin düşman işgalinden kurtulmasında ve bugünlere gelmesinde emeği geçen herkesi saygıyla anıyorum.  Şehrimizi bir dünya kenti yapma yolunda çalışmalarımız devam etmektedir. Siz değerli Balıkesir halkından aldığımız güç ve güvenle çalışmalarımız artarak devam edecektir. Ortak hedefimiz; yarınlara güven ve ümitle ilerlemek, Balıkesir için büyük çaba göstermektir. Yaşadığımız tarihi süreçlerden ders alarak gençliğimize mücadele ruhu aşılamalı ve memleketimizi, Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef gösterdiği muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmalıyız. Balıkesirliler olarak bundan sonra da karşılaşacağımız her badireyi birlik ve beraberliğimizi koruduğumuz, kardeşliğimize sahip çıktığımız sürece rahatlıkla aşacağımıza olan inancımızla Balıkesir’imizi ülkemizin belirlemiş olduğu hedeflere en fazla katkıyı sunan en müreffeh illerden biri yapmak için azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz.“dedi.

TARİHİMİZİ ASLA UNUTAMAYIZ
Balıkesir’in kurtuluş mücadelesinin, bir milletin yeniden varoluşunun eşsiz bir örneği olduğunu ifade eden Vali Yazıcı,”Millî Kurtuluş Mücadelemizin zafere ulaşmasında önemli bir yere sahip Balıkesirliler, bu ülkenin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti’ne yönelik saldırılara da hiçbir zaman geçit vermeyecektir. 97 yıl önce Balıkesir’de parlayan Millî Mücadele Ateşi ve Kuva-yi Milliye Ruhu bugün de devam etmektedir. 97 yıl önce Balıkesir halkının birlik ve beraberlik içerisinde verdikleri kurtuluş mücadelesi sonucunda işgal sona erdirilmiş, Balıkesirlilerin göstermiş olduğu varoluş mücadelesi ile söz konusu vatan olduğunda, Türk Milletinin karşısında hiçbir gücün duramayacağı dost-düşman herkese ilan edilmiştir. Bu birlik ve beraberliğimizi muhafaza ettiğimiz sürece, aşamayacağımız hiçbir engelin, alt edemeyeceğimiz hiçbir iç veya dış tehdidin olamayacağına inanıyorum. Hiç şüphesiz ki yarınlara umutla bakarken, gelişmiş bir Türkiye ve gelişmiş bir Balıkesir için çabalarken; tarihimizi asla unutamayız.“dedi.

YÜREKLERİ VATAN AŞKI İLE DOLU
Balıkesir halkının 6 Eylül 1922’de milletin namus ve bağımsızlığı için bir bütün olduğunu vurgulayan Vali Yazıcı, “Balıkesir’in bu asil duruşunu saygıyla selamlıyor, kendileri için mukadder olan muzafferiyeti kanlarıyla, canlarıyla sonuna kadar hak eden o mübarek insanları rahmetle yâd ediyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, yürekleri vatan aşkı ile dolu aziz Şehit ve Gazilerimizi rahmet ve minnetle anarken, tüm Balıkesirli Hemşehrilerimin 6 Eylül Kurtuluş Bayramını kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım.“cümleleri ile mesajını tamamladı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.