VARAKA’NIN ENERJİ SANTRALI BİLİRKİŞİYE HAVALE « 10Balikesir

19 Ağustos 2022 - 02:56

VARAKA’NIN ENERJİ SANTRALI BİLİRKİŞİYE HAVALE

VARAKA’NIN ENERJİ SANTRALI BİLİRKİŞİYE HAVALE
Son Güncelleme :

25 Mayıs 2018 - 15:37

Balıkesir İdare Mahkemesi, Albayraklar’a ait Varaka Kağıt Fabrikası’nın 140 Mwt’lik enerji santralı için yapılan itirazı reddetmiş, Paşaköylüler kararın temyizi için Danıştay 14. Dairesi’ne başvurmuştu. Danıştay, İdare Mahkemesi’nin verdiği kararda hukuka uyarlık görmedi, yeniden bilirkişi oluşturulup keşif yapılmasına hükmetti.

BALIKESİR SEKA Kağıt Fabrikası’nı yıllar önce 1.1 milyon Dolar gibi çok komik bir bedelle Özelleştirme İdaresi’nden satın alan Albayrak A.Ş.’nin bir süredir yapımı devam eden enerji santralıyla ilgili Balıkesir İdare Mahkemesi’ne yapılan itiraz reddedilmişti. Albayrak’a bağlı Varaka Kağıt San. A.Ş.’nin kağıt üretimi için gerekli olan enerjiyi sağlamayı planladığı 140 Mwt’lik santral projesine, Balıkesir’deki çeşitli meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve fabrikanın yanında yer alan Paşaköy sakinleri itiraz ediyordu. Fabrika ve santralın faaliyete geçmesiyle ortaya çıkması muhtemel çevresel sorunların yaşanmaması için yapılan itiraz, İdare Mahkemesi’nin 03.08.2017 tarihli kararıyla reddedilmişti.

 

SANTRAL HERGÜN YÜZLERCE TON

KÖMÜR YAKACAK

Varaka Kağıt San. A.Ş.’nin Paşaköy’deki fabrika tesislerinde yapımı devam eden enerji santralinin hergün yüzlerce ton kömür kullanacağı gerçeğinden hareketle bölgede çevre ve canlı sağlığını olumsuz yönde etkileyecek olumsuzluklar yaşanacağına dikkat çekilmiş, Paşaköy sakinleri de santrala karşı olduklarını düzenledikleri çeşitli protesto gösterileriyle kamuoyuna duyurmuşlardı.

Bilirkişi raporlarına dayanarak ÇED Genel Müdürlüğü’nce verilen onayların  iptali için yapılan itiraz, İdare Mahkemesi’nde reddedildi.

 

İDARE MAHKEMESİ’NE GÖRE

YASA VE YÖNETMELİKLERE UYGUN

Balıkesir İdare Mahkemesi, Kağıt Üretim Tesisi ve 140 Mwt’lik enerji santralı projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED Genel Müdürlüğü’nce verilen raporun yönetmeliklere uygun olduğuna hükmetti. Mahkeme, mahallinde yapılan keşif ve bilirkişi incelemeleri sonucunda işlemlerin yetki ve yöntem kurallarına uygunluğuna, hukuka ve kamu yararına aykırılık bulunmadığına karar verdi.

Bunun üzerine davacılar, Av. Hakan Topaloğlu aracılığıyla Danıştay 14. Dairesi’nde temyiz davası açtı.

 

DANIŞTAY HUKUKA UYARLIK

OLMADIĞINA HÜKMETTİ

Danıştay 14. Dairesi, konuyla ilgili Balıkesir İdare Mahkemesi’nin kararının bozulmasına hükmetti. Danıştay’ın kararında Mahkemece kurulan bilirkişi heyetinde meteoroloji mühendisi bilirkişiye yer verilmediği, mevcut bilirkişilerin ortak bir sonuç bildirmeleri gerekirken uçuş güvenliği, harita mühendisliği ve inşaat mühendisliği yönünden eksikler ve olumsuzluklar ortaya konulmuş olmasına rağmen bunların ÇED olumlu kararını sakatlar nitelikte olup olmadığı yönünden ortak bir değerlendirme ve sonuca varılamadığına hükmetti. Bilirkişi raporunun hükme esas alınabilecek nitelikte ve yeterlilikte olmadığı, raporları esas alarak itirazı reddeden İdare Mahkemesi’nin kararında hukuka uyarlık bulunmadığı belirtildi.

 

YENİDEN KEŞİF VE BİLİRKİŞİ

İNCELEMESİ YAPILACAK

Danıştay 14. Dairesi’nin kararında, mahkemece belirtilen heyetteki bilirkişilere ek olarak meteoroloji mühendisinin de yer aldığı bir heyet ile mahallinde keşif ve bilirkişi incelemesi yaptırılması ve yeniden rapor düzenlenmesini kararlaştırdı.

Danıştay’ın kararı şöyle:

“ÇED olumlu kararına konu faaliyetin proje alanının niteliğine göre Balıkesir Merkez Havaalanı’na, tarım alanları, su kaynakları vb. etkisi ile nihai ÇED raporunun alınacak önlemlerin teknik ve bilimsel açıdan yeterli olup olmadığının tesbiti amacıyla, üniversitelerin ilgili bölümlerinden seçilecek biri çevre mühendisi olmak üzere, mahkemece belirlenen neyetteki bilirkişilerin uzmanlık alanlarına ek olarak meteoroloji mühendisi bilirkişinin de yer aldığı yeni bir heyet ile mahallinde keşif ve bilirkişi incelemesi yaptırılması, bunun sonucunda düzenlenecek raporun ortak bir sonuç bildirecek şekilde hazırlanması gerektiği gözetilerek, incelenmesi suretiyle yeniden karar verilmesi gerekmektedir.”

 

 

*****

 

 

Av. Hakan Topaloğlu:

Hukuk mücadelemiz çocuklarımızın geleceği için

ALBAYRAK’ın enerji santralının çevre ve insan sağlığı açısından derin yaralar açacağına dikkat çeken, davacı kişi ve kuruluşların avukatlığını üstlenen Av. Hakan Topaloğlu, Danıştay’ın verdiği son karar hakkında şunları söyledi:

“Balıkesirimiz’in merkezinde, tarım kenti olarak övündüğümüz bu topraklarda kurulacak bir termik santral, sadece topraklarımızı verimsiz kılmakla kalmayacak, soluduğumuz havadan içtiğimiz suya kadar bütün hayat alanlarımızı yok edecektir.  İlimizde kurulacak termik santrale olur vermek ve desteklemek, bugünümüzü ve yarınlarımızı bir zehir kuyusuna atmak demektir.  Hukuk mücadelemiz ilimizin, çocuklarımızın ve hayatımızın geleceği içindir.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.