YÜCEL YILMAZ KAZANIRSA NE OLUR? « 10Balikesir

24 Temmuz 2024 - 21:20

YÜCEL YILMAZ KAZANIRSA NE OLUR?

YÜCEL YILMAZ KAZANIRSA NE OLUR?
Son Güncelleme :

14 Şubat 2019 - 19:50

BALIKESİR’in gerçek anlamda kentleşme sürecini başlatan kişi Sabri Uğur’dur.

“Ne yaptı ki; yaptığından daha fazlasını yıktı” der geçeriz de.

Ufuk açtığı kesin.

Allah rahmet eylesin.

2004 – 2009 döneminde kent merkezindeki değişime tanıklık ettik.

İktidar gücünü iyi kullandı, Ankara’daki ilişkilerini Balıkesir için hep zorladı.

Nevi şahsına münhasır bir adamdı.

Bazen hart hurt yapardı; çok yazdık.

Ama o hart hurtlar Balıkesir’de işlerin düzgün yürümesi içindi.

Akıncılar bölgesini çöküntü alanı olmaktan kurtarıp prestij merkezine dönüştürecek bir proje geliştirdi. Destek göremedi. Alışkanlıklarının bozulmasını istemeyen statükocuların engeliyle karşılaştı.

Kalıcılıktan uzak, günübirlik politikalarla yönetilen belediyeciliğin aksine, vizyon ortaya koydu, planlı programlı çalıştı.

“Hiçbir şey yapmadı” deseler de..

Direkt kendi işi olmadığı halde atıl durumdaki Organize Sanayi Bölgesi’ni hareketlendirdi. Birikmiş borçlarının ödenmesini sağladı. OSB’yi düze çıkardı. Bugün OSB’deki gelişimi konuşuyorsak, Sabri Uğur’un başlangıçtaki etkisini yok sayamayız.

2009 – 2014 döneminde vizyonsuz bir belediyecilik gördü Balıkesir. Sabri Uğur’un yarattığı etki devam etmedi. İsmail Ok’un Belediye Başkanlığı dönemi, belediyecilik rutininin ötesine çıkamadı. Ok, Uğur’un hazırladığı Akıncılar Projesi’ni iptal etti. Proje rafa kalktı. Bölge, kaderine terk edildi.

 

***

DERDİM, “o yaptı, bu yapamadı” muhabbeti değil.

Yücel Yılmaz’dan söz edeceğim ben.

2014’de Karesi Belediye Başkanı seçildi. İş başına gelir gelmez yönetim ve organizasyon konusuna ağırlık verdi. Karesi’nin adı yoktu ama, Balıkesir vardı. Balıkesir’in yarısını Karesi yaptılar.

İlk başta kurduğu ekibi, bir iki arıza dışında korumayı başardı. “Birlikte yönetmek” kavramına ruh kazandırdı; lafta bırakmadı. Karesi Kent Konseyi’ni oluşturdu. Laf olsun torba dolsun türü bir konsey olmadı.. Kent yönetimine direkt dahil olan bir inisiyatif olarak değer kazandı, markalaştı, Türkiye’ye adını duyurdu.

Konsey, pek çok etkinlikle Karesi’ye katkı sundu.

Ekip çalışmasını önemseyen, denetim mekanizmasını çalıştıran, şeffaflığa önem veren bir yönetim anlayışı ortaya koydu.

Halkla ilişkilere önem verdi. Kapısını herkese açık tuttu. Herkesin derdini dinledi.

Yedi – yirmi dört belediyecilikten söz eden adaylar var şimdi; Karesi’de ışıkların sönmediğini gördük meselâ. Geceleri de çalışan bir Başkan oldu.

Mensubu olduğu siyasi parti içindeki kliklerin yıpratma, itibarsızlaştırma taktikleriyle karşılaştı. Kavganın bir tarafı olmayı değil, ilçesine değer katan projeler geliştirmeyi tercih etti.

Karşılığında, muhalefetin bile değer verdiği bir Başkan profili ortaya koydu.

Çeşitli partilerden Karesi’ye aday olanların ziyaret edip taktik istediği, Karesi’de yarattığı kentsel imajla övdükleri bir Başkan oldu.

“Biz en çok çocukların belediyesiyiz” sözünün gereğini yaptı, on binlerce çocuğu spora yönlendirdi, okullarda spor tesisleri oluşturdu, yüzme havuzları kurdu, yaz okullarıyla Karesi’yi şenlendirdi.

Hani AK Parti ‘gönül belediyeciliği’ diyor ya bu seçimde.. Yücel Yılmaz, beş yıllık süreçte gönül belediyeciliğinin kitabını yazdı diyebiliriz Karesi’de.

 

***

ŞİMDİ, hem partilerin, hem adayların önünde Yücel Yılmaz ve Karesi gibi bir örnek var. Yılmaz’ın 31 Mart’ta görevi teslim edeceği yeni Başkan’ın aynı vizyon ve kentsel sorumlulukla hareket etmesi gerekiyor.

Yücel Yılmaz ise, beş yıllık başkanlık tecrübesinin ardından Büyükşehir organizasyonunun başına geçmeyi hedefliyor.

Bir noktaya dikkat çekelim; Yücel Yılmaz AK Parti’nin ve AK Partililerin Belediye Başkanı olmadı. Partili partisiz herkesin kolayca ulaşabildiği bir yöneticiydi. İnsanların partisiyle, görüşüyle değerlendirilmediği bir Başkanlık yaptı.

İl merkezinde Sabri Uğur’la başlayan kentleşme hamlesini, kendi ilçesinde başarıyla sürdürdü. Yolsuzlukla, suistimalle, irtikapla, rüşvetle falan anılmadı hiç. Muhalefet bile Karesi Belediyesi’nin hizmet ve yatırımlarıyla ilgili çok eleştiri getiremedi. Lokal konularda yüzeysel eleştirilerin ötesine geçemedi muhalefet.

 

***

İŞİNİ doğru ve inanarak yapan her zaman kazanır.

Yücel Yılmaz da Balıkesirliler’in gönlünü kazandı.

Şimdi, beş yıllık Karesi deneyimiyle Büyükşehir’i yönetmeyi hedefliyor.

İpi göğüslerse, Balıkesir’in bütününde beklentileri karşılayacak, hatta üstüne çıkacak hizmet ve yatırımlara yelken açacaktır; kuşku yok.

Kavgadan, gürültüden, iç çekişmelerden, sataşmalardan, suçlamalardan uzak.. Balıkesir’i bütünüyle kucaklayan, Edremit’inden Bandırma’sına, Erdek’inden Ayvalık’ına, Savaştepe’sinden Susurluk’una, yirmi ilçeye eşit hizmet ve eşit tebessümle yaklaşacaktır; kuşku yok.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.