YÜCEL YILMAZ’IN ALTERNATİF YOLU ALTERNATİF OLAMADI! « 10Balikesir

13 Haziran 2024 - 01:32

YÜCEL YILMAZ’IN ALTERNATİF YOLU ALTERNATİF OLAMADI!

YÜCEL YILMAZ’IN ALTERNATİF YOLU ALTERNATİF OLAMADI!
Son Güncelleme :

25 Mart 2022 - 11:45

 

BÜYÜKŞEHİR’in reklam üstüne reklamla ahaliye duyurduğu alternatif OSB yolundan geçtiniz mi hiç?

Çok sakin; neredeyse sıfır trafik.

Oysa Gaziosmanpaşa Mahallesi’nin içinden geçip OSB’ye çıkan yolda trafik rahatlayacaktı.

Amaç buydu.

Büyükşehir’in alternatif OSB yolu, sürücülere pek cazip gelmedi demek ki!

 

***

ŞEHİR Hastanesi’nin arkasından OSB’ye çıkan çevre yoluna bağlanan alternatif güzergah çok dolambaçlı, inişli çıkışlı ve kavşak düzenlemeleri kötü.

Daha kısa sürede ulaşım sağlanıyor olabilir ama, insanların alışkanlıkları kolay kolay değişmiyor.

Pamuklu Dokuma’nın oradan, tren yolunu aşıp Savaştepe Caddesi’ne çıkmak, günün büyük bölümünde oldukça zor bir iş aslında.

Bu güzergah tercih edildiği için trafik çoğu zaman kilitleniyor.

Hemzemin geçit tam bu noktada trafiği oldukça yavaşlatıyor ve birikmelere neden oluyor.

Savaştepe Caddesi tek şeritli.. Genişletme imkanı yok. OSB için sola, şehir merkezi için sağa dönüp ilerlemek yürek işi! Yolun geliş – gidiş tarafında seyredenler çoğu zaman Dokuma tarafından dönüş yapan sürücülere geçiş izni vermiyor. Sürücü koltuğuna oturunca, en eğitimli, en hoşgörülü vatandaş bile canavar kesiliyor bu trafikte. O yüzden bu noktada çok tartışma çıkıyor, çok kaza yaşanıyor.

 

***

BÜYÜKŞEHİR ve diğer ilçe belediyelerinin çöp kamyonları, yine belediyelere ait ağır vasıta araçlar da bu güzergahı kullanıyor. Çimento Fabrikası’na giren çıkan kamyonları, Savaştepe ve OSB tarafından gelen ağır vasıtaları da hesaba katarsak..

Savaştepe Caddesi’nde trafik kaosu hiç bitmiyor!

Şehitler Anıtı’nı geçip Çimento’nun önüne geldiğinizde, fabrika tarafından her an bir kamyon çıkabileceği düşüncesiyle yavaşlıyorsunuz. Bu yavaşlama, konvoy halinde peş peşe dizilen araçları, yani trafiği yavaşlatıyor.

Hobi bahçelerinin orada tek şeritli yolu delinatörlerle ikiye bölüyorlar. Buradaki köprü tek şeritli. Çevre yolundan OSB’ye dönüşü sağlayan kavşağa kadar tek şerit halinde yavaş yavaş gitmek zorundasınız, çünkü ortada delinatörler var.

Sonrası duble yol; Gökköy dönüşüne kadar.

Yolun o kısmında delik deşik haldeki asfalt dışında sorun yok.

Asıl sorun, anlatmaya çalıştığımız gibi, hemzemin geçitten Savaştepe Caddesi’ne girişte başlıyor ve OSB’nin ilk kavşağına kadar devam ediyor.

 

***

BU güzergahta trafik kontrolü pek yok. O yüzden caddeye kafasına göre sağlı sollu park edebiliyor vatandaş. Park sorunu çözülür, sağlı sollu parkların önüne geçilirse.. Trafik az biraz rahatlar diye düşünüyoruz. Tabi kesin çözüm değil.

Kesin çözüm, otomobiller ve hafif ticariler dışında tüm ağır vasıtaların alternatif yola yönlendirilmesi. Kamyonlar, tırlar bu caddeyi kullanmamalı. Aynı şekilde OSB’de hizmet veren yüzlerce servis aracı da alternatif yola yönlendirilmeli.

Madem yapıldı o yol, kullanılacak arkadaş!

 

 

********

 

DEREÇİFTLİK KÖPRÜSÜ NE OLACAK?

 

DEREÇİFTLİK Köyü ile Karamanlar’ı birbirine bağlayan köprüye dair çok yazdık çizdik.

Altı – yedi gözü var taş köprünün. Karşıdan bakınca, tarihi köprüleri andırıyor; manzarası güzel.

Üzümcü Deresi akıp gidiyor altından, kir pas içinde. Kimin ne molozu, hafriyatı varsa getirip dereye ve etrafına bırakıp gidiyor; denetim olmadığı için herkes çok rahat!

Köprü, tek bir aracın geçişine izin veriyor. Bu yüzden karşıdan gelen, diğerinin geçişini beklemek zorunda. Araç geçerken köprü üstünde yaya bir vatandaş varsa, paslı ve kırık dökük korkuluklara tutunup yan dönmek zorunda kalıyor.. O derece dar yani.

Dedik ya, o kadar yazdık çizdik.

Macarlar köyünün köprüsünü cillop gibi yaptılar meselâ. Dereçiftlik köprüsü hem yetim, hem öksüz!

Bu arada Karamanlar – Kozören ayrımında kazılı bir alan var. Ne oluyorsa artık, su borusu mu patlıyor, kanalizasyon mu bilmiyoruz; yolun o bölümü sürekli kazılıyor, kapatılıyor. Kapatma, üstünü toprakla örtme şeklinde.. Asfalt yama falan yapmıyorlar yani.

Gitgide derinleşen çukur, sürücüler için tehlikeli.

Geçenlerde bu güzergahtan geçerken bizim hanım video çekip durumu tespit etti; Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı’ya iletti. Başkan’ın whatsapp’tan geri dönüşü, “araba çok güzelmiş” şeklinde oldu!

Sekiz yaşında, eski model bir pejo sonuçta… O beğeniyi, özel plakalı son model mersedeslere, audilere falan binen kalemşorlara iletmek lazım!

O çukur da öyle duruyor.

Kozören yolu da öyle duruyor.

Karakavak’tan taa Pamukçu’ya erişen ve pek çok köyü birbirine bağlayan güzergah da öyle duruyor.

Belediyeci milletine selam ederim.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.