YÜCEL YILMAZ’IN KULAĞINA BUNLARI FISILDAYIN « 10Balikesir

26 Eylül 2022 - 05:28

YÜCEL YILMAZ’IN KULAĞINA BUNLARI FISILDAYIN

YÜCEL YILMAZ’IN KULAĞINA BUNLARI FISILDAYIN
Son Güncelleme :

09 Ağustos 2019 - 0:28

TUFAN DALGIÇ / Bandırma

 

Bandırma’da yapılan 2020-2024 Stratejik Planlamaya Esas Kuzey Gölge Şehir Çalıştayı’nın ardından Yücel Yılmaz ve Tolga Tosun Bandırma’da inlemelerde bulundu. Büyükşehir Belediyesi bizi toplantıya davet etmediği için çalıştaydaki konuşmaları aktaramıyorum ama Bandırma’da inceledikleri yerleri ve izlenimlerimi sizlere kısaca yazacağım.

 

“Birlikte yöneteceğiz, ortak akıl” gibi seçim öncesi vaatlerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın, söylediği sözlerin somut olarak karşılığını Bandırma’da pek göremedik. Başkanın ziyaret ettiği şlam ve ordudonatı incelemelerinde 2 kez “imara açılan yerler neresi” dediğine tanık oldum. Tolga Tosun da muhtemelen Yılmaz’ın yeni imara açılan yerlerle ne kadar yakından ilgilendiğini fark etmiştir. Eski ordudonatıda başkan “Buraya ne yapacaksınız geçmişte tematik park dediler, yarışma yaptılar ancak bir şey yapılmadı. Ardından Zekai Kafaoğlu döneminde de geçmişte buraya 2 tane otel yapılmak istendiğini öğrendik. Siz ne yapacaksınız?” dediğimde “Halk ne istese onu yapacağız, istişare edeceğiz” dedi. Ben de başkanın bu söylemlerinin popülist olduğunu söyledim.

Ardından limana bakan yamaca giderken başkan “İmara açılan nereleri” diye sordu. Aynı soruyu şlam tesisinde de sormuştu. Bu konuyu gerçekten yadırgadım. Bir Büyükşehir Başkanı’nın “Burayı park, piknik alanı yapabiliriz” diyeceği yerde alanların etrafında yeni imara açılan yerleri öğrenmek istemesi şaşırtıcıydı. Böylelikle Bandırma’nın Büyükşehir’den pek bir şey beklememesi gerektiğini bir kez daha anlamış olduk.

Örneğin: şlam alanı 2020’de Bandırma Belediyesi’ne protokol gereği Eti Maden tarafından yeşillendirilerek bırakılmak zorunda. Bu alan 200 dönüm ayrıca şlam atılan 400 dönümlük arazide Hazine’nin. Kısacası burada yapılacak işler var ama Bandırma Belediyesi bunun altından kalkabilecek güçte yeter ki Hazine bu alanı yeşil alan olma koşuluyla Bandırma Belediyesi’ne bıraksın. Gerisi kolay.

Büyükşehir’in burada yeri falan yok ama Yücel Başkan Ayyıldız Mahallesi’ndeki çöplüğü bir yeşil alana dönüştürebilir hatta yasa gereği burayı yeşil alan yapmak zorunda ama ne yazık ki çöplüğü inceleme zahmetinde bulunmadı. Ayrıca çöplükte sokak hayvanları büyük bir dram yaşıyor. Sokak hayvanları için Schopenhauer’dan aforizma paylaşmak yeterli değil. 

 

Ordudonatı’da da inceleme oldu. Yücel Başkan “Yeni imar” alanlarını burada da sordu. Buradaki tarihi 11 yapı daha önce tescillenmişti. Eski meclis üyesi ve Kent Konseyi Başkanı Şerafettin Engüdar emek vermiş ve bu kazanımı kamuoyuna açıklamıştı. Bandırma gibi hızla büyüyen bir yere TEMATİK Park adı altında iki tane büyük otel yapılmasına elbette karşı çıkacağız. Bizlerin ihtiyacı otel değil, otel her yere yapılır ama tescilli tarihi yapılar ve o yeşil alan bizim geleceğe bırakacağımız en büyük değerler.

Bir diğer konuda AK Part’li belediyelerin sık sık devlet imkânlarını kullanarak sanki kendisi yatırım yapmış gibi bir izlenenim yaratması. İşte bunlardan bir tanesi de hava üssü kavşağı. Burada Karayolları tarafından çalışma yapılıyor maliyet 64 milyon lira. Büyükşehir proje çizdirmiş, alanda kamulaştırma yapmış ama projenin maliyeti karayollarınca karşılanıyor. Umarım Yücel Yılmaz “Biz yaptık” diye ortaya çıkmaz.

 

İncelemelerin akşamında Yücel Yılmaz, Yükselen Şehir Bandırma Platformu’nun konuğu oldu. Burada mera konusunda soru sorduğumda Yılmaz basitçe: “Bize payımızı verin, bölüşelim. Mahkeme kararları Bandırma’ya verilsin demiyor. 1/100.000’lik planda eksiklik olduğu için geri gönderiyor. Büyükşehir olarak biz orayı hizmet alanı olarak kullanacağız” şeklinde yanıtladı. Yücel Yılmaz’a hatırlatmak isterim o mera halkın parasıyla alınıp belediyeye verildi. Hatta meranın Edincik Belediyesi üzerine tapusu mevcut, mahkeme dosyasında bulabilirler. Edincik Belediyesi Büyükşehir Kanunuyla kaldırılınca burası mahalle olarak Bandırma Belediyesi’ne bağlandı. Kısacası Edincik Belediyesi, Bandırma Belediyesi olarak devam ediyor. Yani bu ülkede çok kötü şeylere tanık olduk ama insanların tapulu malına mafya bile çökmezken bu bölüşelim dayatmasını anlamak güç.

 

Daha önce de yazılarımda belirttiğim gibi Büyükşehir Belediyesi ciddi bir ekonomik krizin içinde ve değil Bandırma’ya hiçbir belediyeye destek ya da ilçeye yatırım yapacak durumu yok. “Suya zam yapmazsak, su basamayız” diyen bir belediye duydunuz mu? İşte o Büyükşehir Belediyesi ve bunu gerekçe göstererek Balıkesir genelinde suya zam yapabiliyor.

Kısacası Büyükşehir’in yanlış yönetilmesini, zarara uğratılmasını Yücel Yılmaz bugün halka ödetiyor. Mahkeme kararlarına rağmen yapılan su zammını, ulaşım zammını, halkın cebine uzanan bu anlayışı yazmaya devam edeceğiz. Edincik halkının olan meraya göz dikilmesini, Büyükşehir Belediyesi’nin Bandırma’ya bir tane kapalı otopark yapmamasını, BALTOK’un Bandırmaspor’a olan 1 milyon 495 bin lira borcunu, Yücel Yılmaz’ın yoksulluktan olsa gerek “nereler imara açıldı” sorusunu, yazmaya devam edeceğiz. Biz bunları yazarken de Başkan Tolga Tosun’a, CHP ve İYİ Partili Meclis Üyelerine düşen görev halkın haklarını savunmak. Memleketin malına mülküne sahip çıkmak…

Yükselen Şehir Bandırma Platformu’na Yücel Yılmaz’ın katılması da tam bir ironi. Lütfen birileri başkanın kulağına şunu fısıldasın: “Bandırma yükselemiyorsa, il olamıyorsa Balıkesir ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin yüzünden. Çünkü Büyükşehir ile birlikte Bandırma kendi geleceğine dair kararları alamaz duruma getirildi.” 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.