ZEYTİNCİYİ MAĞDUR ETMEYİ ARTIK BIRAKIN « 10Balikesir

28 Eylül 2022 - 20:15

ZEYTİNCİYİ MAĞDUR ETMEYİ ARTIK BIRAKIN

ZEYTİNCİYİ MAĞDUR ETMEYİ ARTIK BIRAKIN
Son Güncelleme :

30 Kasım 2018 - 12:21

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, 26 Kasım Dünya Zeytin Günü’nde zeytin üreticilerinin sorunlarının çözümü için Meclis araştırma komisyonu kurulmasını talep etti. TBMM Başkanlığı’na sunduğu araştırma önergesinde Türkiye’nin 41 ilinde binlerce ailenin zeytin ile ekmeğini kazandığının altını çizen Aytekin, “Türkiye tarımsal üretimin her alanında olduğu gibi zeytincilik alanında da gerekli önlemleri almak zorundadır. Bu hususta zeytincilerin her geçen gün artan sorunlarının tespiti ve ilgili önlemlerin alınması elzemdir” dedi.

Ensar Aytekin’in açıklaması şu şekilde:

“Bugün 26 Kasım Dünya Zeytin Günü. Ancak ekmeğini zeytinden kazanan binlerce zeytinci bugünü buruk karşılıyor. Ekonomik kriz zeytin üreticisini derinden etkiledi. Son bir yıl içerisinde değişen döviz fiyatları, her tarım ürünün girdi fiyatlarına etki ettiği gibi zeytin üretiminde maliyet kalemlerinde de değişikliğe neden olmuştur. Düşük rekolteler ve devletten beklenen yardımın bir türlü yapılmaması zeytincinin belini büktü. İktidara sesleniyorum: Gelin bugün yeni bir adım atılsın. Zeytinciyi, üreticiyi, çiftçiyi mağdur etmeyi artık bırakın. Krizin sorumlusu emekçiler değil, sizsiniz. Bu faturayı ekmeğini kazanmak için alın teri dökenlere yüklemeyin. Zeytincinin sorunları her gün çığ gibi büyüyor. Bu çığlığa sessiz kalmayı bırakın ve çözüm için önerilerimizi dikkate alın. Ard arda ilan edilen konkordatolar, yardımların alınamaması ve zeytin fiyatlarındaki düşüklük insanların evine ekmek götürmesini engelliyor. Dünyanın gıpta ile baktığı Türkiye zeytini üretilemez hale geldi. Bu yanlışa derhal son verilmelidir. Devletin sorumluluklarının başında üreticiyi ve emeği korumak olmalıdır. Siyasal iktidarlar geçicidir. Ancak ekonomi politikalarını kalıcı hale getirmek hepimizin görevidir. Türkiye tarımsal üretimin her alanında olduğu gibi zeytincilik alanında da gerekli önlemleri almak zorundadır. Bu hususta zeytincilerin her geçen gün artan sorunlarının tespiti ve ilgili önlemlerin alınması elzemdir. CHP Balıkesir Milletvekilleri olarak Zeytin konusunu hayati önem taşıyan bir konu olarak görüyoruz. Ve bu işin peşini bırakmayacağız. Meclise sunduğumuz teklifle zeytin ve zeytinciliğin sorunlarına dair detaylı bir araştırma komisyonu kurulmasını öneriyoruz”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.