HAVUTÇA: HASTALIKLI İTHAL ETLER VATANDAŞI ZEHİRLİYOR « 10Balikesir

24 Temmuz 2024 - 20:48

HAVUTÇA: HASTALIKLI İTHAL ETLER VATANDAŞI ZEHİRLİYOR

HAVUTÇA: HASTALIKLI İTHAL ETLER VATANDAŞI ZEHİRLİYOR
Son Güncelleme :

26 Ocak 2018 - 10:58

CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Tarım Bakanlığı vasıtasıyla yurtdışından hastalıklı et ithal edildiğini, vatandaşın zehirlediğini ileri sürdü; “ülkemizde can çekişen hayvancılık iktidar eliyle yok ediliyor” dedi.

Havutça “Eti ithal ederek Türkiye’deki hayvancığı bitirmeye çalışan iktidar başka ülkelerdeki hayvancığı destekleyen politikalarla bir yere varamaz. Unutmayalım ki domatesi, portakalı ihraç edemiyorduk ama zehirli etleri çok kolay ithal ediyoruz”  şeklinde konuştu.

Bosna Hersek, Sırbistan ve Fransa gibi ülkelerden karkas et ithalatı ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunana Havutça, Tarımı ve hayvancılığı bitiren hükümetin ithal ettiği hastalıklı etle vatandaşı zehirlediğini bunun yanı sıra AKP İktidarının tarım ve hayvancılık sektöründe uyguladığı yanlış politikaların yol açtığı sorunlar her geçen gün arttığını söyledi.

 

20 TON SIĞIR ETİNDE

HASTALIK TESBİT EDİLDİ

Havutça ithal et ve et politikalarıyla ilgili görüşlerini şöyle açıkladı:

“Kapıkule Sınır Kapısı’ndan Ağustos 2017’de Türkiye’ye giriş yapan 20 ton sığır karkas etindeki tehlikeli hastalık, kapıdan giriş yaptıktan sonra tespit edilmesine rağmen, Bakanlık tarafından 5 ay sonra imha edilmesiyle ilgili yazı yazılması hiçte iyi niyetli bir adım değildir. Aksine kamuoyundaki “ hastalıklı etler, analiz sonuçları beklenmeden iç piyasaya sürüldü” yönündeki algıyı destekler niteliktedir.

24 Ağustos 2017 tarihinde incelemeye alınan hayvanların tahlil sonuçlarına (29 Ağustos) göre, insan sağlığına zararlı, çok tehlikeli ‘E.coli O157’ hastalığı tespit edildi. Bu hastalık tıp dünyasında bilinen en tehlikeli gıda kaynaklı patojen bakteriler arasında değerlendiriliyor. İddiaya göre, 29 Ağustos’ta hastalık tespit edilmesine karşın imha yazısı 5 ay sonra, 5 Ocak 2018’te yazıldı. Bakanlığın bu süreçte ihmali olan personel ve yetkililer hakkında gerekli soruşturma ve cezai işlemleri başlatması gerekmektedir.

 

İTHAL ETLE HAYVANCILIK

VE TARIM YOK EDİLİYOR

Hayvancılık sektörünün can çekiştiği, tarımın bitme noktasına geldiği ülkemizde, üst üste binen sorunlara AKP hükümetince çözüm üretilemeyişi, önümüzdeki günlerde beyaz ve kırmızı et, yumurta, süt gibi beslenmemizde önemli yer tutan ve tüketimi oldukça yaygın olan hayvansal ürünlerin üretimde krizlere yol açacak noktaya gelecektir.

Hemen her sektörde ithalatçı olan Türkiye hayvancılıkta da ithalatçı konumda. Yüksek et fiyatlarını ithalatla dizginlemeye çalışan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Bosna Hersek, Sırbistan ve Fransa gibi ülkelerden karkas et ithalatı da yaparak hayvancılığı ve dolayısıyla tarımı yok etmektedir. Sektör temsilcileri ithalatın et sektöründe fiyatları düşürmeyeceğini bilakis hayvancılık sektörüne kalıcı ve çok büyük zararlar vereceğini dile getirerek karşı çıkmasına rağmen hükümetin bu çığlıkları kulak ardı etmesi çok yanlış.

 

ÖNLEM ALINMAZSA

TARIMA DAYALI SANAYİ BİTER

Verimli tarım arazilerinin yaygın olarak bulunduğu Balıkesir, coğrafi yapısı ve iklim koşulları ile önemli bir tarım kenti olmasının yanı sıra sahip olduğu stratejik konum ile tarımsal ürünlerini kolayca pazarlama olanağına sahip önemli bir kentimizdir. Yatırımların dağılımına bakıldığında ekonomik büyüklük bakımından baskın sektörün %64 oranla tarım ve hayvancılık olduğu görülmektedir.

Ekonomisinin temel taşının tarım ve hayvancılık sektörü olduğu, toplam tarım ürünü üretimine bakıldığında İlin, Ülke genelinde 3. sırada olmasıyla tarım potansiyeli açısından ülke tarımı içerisinde önemli bir yere sahip olduğu tescillendiği gibi beyaz et, yem, yumurta ve sütte Türkiye ikincisi konumunda olan bölgemizde gerekli önlemler alınmadığı taktirde üretimle birlikte tarıma dayalı sanayinin biteceği, ülke insanımızın kendi topraklarımızda yabancı sermayeli şirketlerin gıda kartelleriyle karşı karşıya kalacağı şüphe götürmez bir gerçektir.

Bu gerçekler ışığında tarım ve hayvancılıkta yaşanan sorunların tespiti ve kapsamlı çözüm önerilerinin geliştirilmesi, sürdürülebilir tarım ve hayvancılık politikalarının hayata geçirilebilmesi adına gerekli ulusal politikaların belirlenmesi ülke geleceği açısından büyük öneme sahiptir.”

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN