YEREL SEÇİMLER VE BALIKESİR « 10Balikesir

23 Temmuz 2024 - 14:31

YEREL SEÇİMLER VE BALIKESİR

YEREL SEÇİMLER VE BALIKESİR
Son Güncelleme :

07 Aralık 2018 - 11:36

ERGÜN AYDOĞAN

YEREL seçimlerle ilgili neden yazı yazmıyorsun?

Yerel seçimler, adaylıklarla ilgili yazılar yazıyoruz aslında. Ama kastedilen Balıkesir…

Balıkesir ile ilgili yazmayacak mısın; yazmaz olur muyuz, elbette yazacağız, hem de yazacağımız çok yazılar olacak.

Öncelikle Balıkesir bizim ilimiz, doğup büyüdüğümüz, yıllarca siyaset yaptığımız, her tarafında ayak izlerimizin olduğu; gözbebeğimiz… Tarafız, CHP’li olarak CHP’nin kazanmasını, kenti CHP’nin yönetmesini isteriz. Ama esas tarafımız kentin sorunlarının çözülmesi, gelişmesi, yaşanabilir kentler arasından en birincisi olması taraftarıyız. Bunların olabilmesi için de parti farkı gözetmeyiz. Kent halkımızın görev verdiğine; parti farkı gözetmeden, rozetine bakmadan en üst düzeyde katkı sunarız, sunacağız.

 

***

ADAYLIKLAR bir netleşsin istedik. E adaylıklar da netleşti sayılır o zaman genel bir değerlendirme ile başlayalım; açıklanan adaylar ve seçim süreci.

CHP Genel Başkanı’nın her ortamda Balıkesir’i alınacak iller içinde sayınca doğal olarak her ortamda; Balıkesir ne olacak sorusuna muhatap kaldık/kalıyoruz.

CHP’nin adayı çok önceden belli gibiydi, sürpriz yaşanmadı; milletvekili Ahmet Akın’ın adaylığı bütün partilerden önce ilan edildi.

AKP’nin adayı, AKP açısından olabilecek en iyi aday Karesi Belediye Başkanı; Yücel Yılmaz.

İYİ Parti’nin başkan adayı milletvekili İsmail Ok oldu.

MHP’nin adayı henüz belli değil; belki ittifak gereği aday çıkarmayacak!

 

***

AHMET AKIN, 2015 seçimlerinden itibaren hedefini belediye başkanlığı olarak koymuş, çalışmalarını bu yönde oluşturmuş, ilişkilerini buna göre planlamış, kamuoyu üzerinde pozitif bir algı oluşturmuş genç, dinamik bir siyasetçi. Genel Başkanı Balıkesir’i alacağına inandırmış. Şimdi sıra kent halkını inandırmakta…

Olabilir mi, olabilir. İhtimal var mı, var. Ama tek başına bugüne kadar yapılan altyapı çalışmaları, adayın yarattığı olumlu rüzgar yeterli olur mu, olmaz. Genel konjonktürle birlikte yönetilen 5 belediye; Bandırma, Edremit, Ayvalık, Erdek, Manyas’ın korunması, merkezde en azından Karesi veya Altıeylül bir ilçenin alınması ve üzerine daha önce yönetilmiş; Burhaniye, Sındırgı, Susurluk, Balya gibi ilçelerin de alınması gerekir.

Burhaniye, Manyas, Havran ve Balya dışında ilçe adayları henüz belli değil. Manyas’ta mevcut belediye başkanı tekrar aday, diğerleri daha önce CHP’nin yönettiği ilçeler.

Burhaniye adayı tecrübeli bir siyasetçi, 22’nci dönem milletvekili Ali Kemal Deveciler. Burhaniye, önceki seçimi tartışmak, hesaplaşmak yerine adayın etrafında kenetlenmeli; Kemal bey de tartışmaların dışında kalarak, tecrübesi ile ağabeylik yaparsa Burhaniye’nin kazanılması zor olmaz, Büyükşehir’in kazanılmasını kolaylaştırır.

 

***

BALIKESİR, AKP’nin sıkıntı yaşadığı illerden birisiydi. İlde güçlü bir siyasi figür olan Edip Uğur görevden alınmış, görevden alınma süreci biraz sancılı olmuş; tüm Türkiye’de iz bırakan bir istifa süreciyle gündeme gelen bir il olmuştu Balıkesir. Edip Uğur görevden alındıktan sonra yerine, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu getirildi. Doğal olarak Zekai Kafaoğlu da Büyükşehir adayı idi. Seveni, destekleyeni, sevmeyeni, karşı olanı vardı. İl Başkanı Hasan Demiraslan da adaylığı en çok isteyenlerdendi. Başka adaylık için adı geçen, kulis yapanlar da vardı ama AKP karar vericisi kendileri açısından olabilecek en iyi adayı ilan etti. O adaylık sürecindeki rekabet, parti içi yarış, çalışmalara, sonuca ne kadar yansır o zaman içinde görülecek. Kırgınlıklar, burukluklar sandığa yansır mı? AKP lider partisi, karar verildi tamam, hiçbir şey olmaz denilemez. Çok şey olur…

 

***

YÜCEL YILMAZ’ın bir tanınmışlığı var. Liderin rüzgarı var, ama bir o kadar da yılların yıpranmışlığı, eskimişliği yanında genel olarak ekonomide yaşanan sıkıntıların Balıkesir seçmenine yansımaları var. Son zamanlarda moda sözcük haline gelen konkordato listesinde olan KOBİ ve yatırımcıları olan bir il Balıkesir’de mutlaka seçim sonuçlarına yansımaları olacaktır, olabilir.

 

***

İYİ Parti adayı İsmail Ok Genel Başkan Meral Akşener tarafından ilan edildi. İsmail Ok, Balıkesir Büyükşehir olmadan önce 2009-2014 belediye başkanlığı yapmış bir isim. MHP’den milletvekili seçilip İYİ Parti’ye geçen, parti kurucularından ve son seçimde İYİ Parti’den milletvekili seçilmiş tanınan, bilinen bir isim. CHP ve İYİ Parti arasında ittifak-işbirliği görüşmeleri devam ettiği süreçte CHP’nin Balıkesir adayını açıklamasından rahatsız olmuş, rahatsızlığını da yüksek sesle kamuoyuyla paylaşmış bir aday.

 

***

MEVCUT veriler üzerinden bakıldığında İYİ Parti’nin tek başına Balıkesir’de seçim kazanma ihtimali yok denecek kadar az.

İttifak yapılacak iller arasında Balıkesir olmadığına göre her parti kendi kazanma mücadelesini sürdürecek. 2009’da İsmail Ok’a oy verip bu seçimde aday olmamasını arzu eden CHP seçmenlerinin aksine İsmail Ok’un adaylığı CHP için bir şans olabilir.

Seçim sonuçları üzerinde partilerin ilçelerde belirleyeceği adaylar, yapacakları çalışmalar, kampanyalar, yaratacakları gelecek viyonu, inandırıcılıkları ve tabi ki genel siyasetteki ve ekonomideki yaşananlar sonuçlar üzerinde bire bir etkili olacaktır. Gelecek vizyonunu en iyi kim koyarsa, kentin sorunlarının çözüleceği, yarının bugünden daha iyi olacağını, yaşanabilir kenti yaratacağını kim daha iyi anlatırsa tercihte/seçilmede öne çıkacaktır.

Balıkesir bugün için çok önemli, gelecekte önemi daha da artacak illerden. Bütün partilerin almak istediği bir il olan Balıkesir’i alan parti önemli bir ili almış olacak.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.