“BORÇ YİĞİDİN KAMÇISI” « 10Balikesir

3 Ekim 2023 - 00:31

“BORÇ YİĞİDİN KAMÇISI”

“BORÇ YİĞİDİN KAMÇISI”
Son Güncelleme :

07 Temmuz 2019 - 16:55

KARESİ BELEDİYE MECLİSİ’NDE 20 MİLYON LİRA TUTARINDA KREDİ BORÇLANMA YETKİSİ TARTIŞMA KONUSU OLDU. AK PARTİ VE İYİ PARTİ GRUPLARI ONAYLARKEN CHP GRUBU, “YETERİNCE BORÇ VAR, BORÇ ÜSTÜNE BORÇ YAPMAYIN” DEDİ. TARTIŞMAYA AK PARTİLİ MECLİS ÜYESİ YASİN SAGAY’IN SÖZLERİ DAMGA VURDU:

 

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili ve Karesi Meclis Üyesi Yasin Sagay, CHP’den gelen tepkiye “borç yiğidin kamçısı, korkulacak bir şey yok” şeklinde karşılık verdi. Karesi Belediyesi’nde geçen dönem yaptıkları çalışmaları anlatan Sagay, “20 milyon kredi yazılması 20 milyonun hemen kullanılacağı anlamına gelmez. Bu elimizde bir rahatlıktır. Biz bunu Büyükşehir Belediye Meclisi’nde denedik. Vakıfbank’la bir anlaşma yaptık, 19 ayrı bankadan kredi çekilmiş, 485 milyon lira toplamı. Bunu Vakıfbank üstlendi, 1 yıl ödemesiz, 5 yıl ödemeli olarak belirlendi. Bununla birlikte yarın 5 milyona ihtiyaç olur kullanırız. Borç yiğidin kamçısıdır, hiç korkulacak bir şey yok. Krediyi hep beraber öderiz” dedi.

 

Karesi Belediye Meclisi’nin Temmuz Ayı toplantısında 20 milyon TL’lik borçlanma tartışmalara neden oldu. Meclis’te grubu bunalan partilerden İYİ Parti kredi kullanımına yeşil ışık yakarken, CHP’li üyeler ise kredi kullanımına ret oyu verdi.

Karesi Belediyesi’nin 1 yıl ödemesiz 60 ay vadeli olarak 20 milyon TL için kredi kullanma konusundaki gündem maddesinde tartışmalar yaşandı. CHP’li meclis üyeleri belediyenin yeni bir borç yükünü kaldıramayacağı yönündeki söylemleri ortalığı gerdi. CHP ve İYİ Parti’nin söylemlerine karşılık veren AK Partili Meclis Üyesi Yasin Sagay, geçen dönemki borçlanmaların nedenini açıklayan konuşma yaptı.

Kurucu belediye olmanın zorluklarına değinen AK Partili Meclis Üyesi Yasin Sagay 30 Mart 2014 yılında seçilmelerinin ardından yaşadıkları sorunları dile getirdi. Sagay, belediyeyi 1989 model Kartal marka araç, traktör kepçesi, çalışmayan greyder ve çoğunun iş yapamaz raporu bulunan 30 işçiyle belediyeyi teslim aldıklarını ifade etti. 5 yıllık zaman zarfında Karesi belediyesini Türkiye’de ve dünyada tanınır belediye haline getirdiklerini de belirten Yasin Sagay, borçlanmanın kötü bir şey olmadığını dile getirdi. “Borç yiğidin kamçısıdır” diye muhalefet partilerine seslenen Yasin Sagay, gündemde yer alan 20 milyon TL’lik borçlanmanın bir kere de olmayacağını da dile getirdi.

 

İYİ PARTİLİ HİKMET CESUR: “BORÇLAR ESKİ DÖNEMDEN GELİYOR”

Karesi Belediye Meclisi’nin gündem maddelerinin görüşülmesi sırasında 20 milyon TL’lik kredi kullanımı konusunda İYİ Partili Meclis Üyesi Hikmet Cesur kendi görüşlerini ifade etti. Cesur, “Şu anda belediyemizin borcunu bir önceki yönetimin hesaplarını tutturamamasından kaynaklı diye düşünüyorum. Bunun karar alalım diye değil, fikir olarak söylüyorum. Yani şu anki borcumuz bir önceki yönetimden geliyor. Belki bizden sonraki yönetime de bizler borç bırakacağız, eğer hesaplarımızı tutturamazsak. Borç derken şahısların borcu değil, elbette Karesi için harcanmıştır. Genelde yatırımlar yapılmış veya bir takım işler eksik yapılmış, hesap tutturulamamıştır” diye konuştu.

CHP’Lİ MURAT GÖKDEMİR: “BELEDİYE YENİ BİR BORCU DAHA KALDIRAMAZ”

CHP’li Meclis Üyesi Murat Gökdemir ise belediyenin yeni bir borçlanmayı kaldıramayacağını dile getirerek, “Belediyemizin yeterince kredi yükü var. Yaklaşık 80 milyon gibi bankalara borcu vardır. Şu an belediyenin aylık gelirlerine bakıyorum. Genelde 4-4,5 milyon TL İller Bankası’ndan geliyor, 2-2,5 milyon lira da çeşitli gelirlerle birlikte. Bunun yanında 1,5 milyon lira bankalara faiz ödememiz var sabit. 200 bin lira gibi araç kiralamalarından gelen bir ödememiz var. Yaklaşık bize de 4-4,5 milyon lira gibi bir para kalıyor. Demek ki belediyenin aylık gideri 4-4,5 milyon liranın üzerinde, kalan para haricinde. Tekrar kredi kullanmadan, müdürlüklerin harcamalarında önceleme yaparak, yeterince tasarruf yapılarak, belediyeyi tekrar bir borç yükü altına sokmadan çözüm üretilebilir mi acaba? Önceden aldığımız kredilerin maliyetleri daha düşüktü. Bu kullanacağımız kredi bize daha da maliyetli olacaktır diye düşünüyorum. Yeniden borçlanma yerine eski borçları tekrardan yapılandırma yapılamaz mı?” dedi.

DİNÇER ORKAN: “1 YIL ÖDEMESİZ 60 AY VADELİ”

Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan ise İYİ Parti ve CHP’li üyelerin borçlanma konusundaki tereddütlerine yanıt olarak verdiği cevapta şunları söyledi:

“Biz grup başkan vekillerine kredinin açıklamasını yapmıştım. Buradaki kredi 1 yıl sonra ödemeli olduğu için, zaten 1 yıl sonrasında söylenen kredilerin çoğunu kapatmış olacağız. Yani 1 yıl sonrası rahatlamış olacağımız için bu tür krediyi uygun gördük. Zaten özel bankalardan 1 yıl ödemesiz kredi almanın imkanı yok. Kamu bankalarının bize sunduğu bir fırsat olarak bunu görüyorum. Ama şu anki ivedi olaraktan ödememiz gereken borçlarımız da var. Bunlarla ilgili bir sıkıntı yaşamamak için bununla ilgili atılım yaptık diyebiliriz. Yeniden yapılandırma konusunu da danıştık ama bize daha da maliyetli olacak. Yapılandırma daha çok maliyetli olacağı için bu şekilde yaptık. Kullanacağımız kredi de 60 ay ancak 1 yılı ödemesiz olduğu için 48 ay ödeme yapacağız ve bizden sonraki döneme borcumuz kalmıyor.”

YASİN SAGAY: “1989 MODEL ARABAYLA KARESİ BELEDİYESİNE BAŞLADIK

AK Partili Meclis Üyesi Yasin Sagay da Karesi Belediyesi’nin kurucu meclisinde görev alan biri olarak yapılanlar hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Sagay şunları ifade etti:

“30 Mart 2014’te seçildikten sonra şu oturmuş olduğunuz koltuklarla, meclis salonu yoktu. Yücel Yılmaz Başkanımızın da seçimden sonra da makam odası yoktu. İl Özel İdaresi’nin Ayrıştırma Komisyonu bize 1989 model Kartal arabası, traktör kepçesiyle, çalışmayan greyderinle, çoğu çalışamaz raporu elinde olan 30 tane işçisiyle göreve başladı. Şu anda oturduğumuz meclis salonu, binanın tadilatından, araç alımından köylerin kırsal mahalleye dönüşümünden, bir anda mahallelerde çöpün toplanmasından ve taş işinin yapılmasından dolayı ve o andaki kredi faizlerinin 0,90 oranında gitmesinden dolayı kredi kullanıldı. Hepiniz Karesi bölgesinde geziyorsunuzdur 18 tane köy konağı, yüzbinlerce metrekare taş, bisiklet yolları, 85’ten fazla çocuk oyun grubu alanları yapıldı. Bunları ortak, karşılıklı belediyelerle incelediğiniz zaman bu kısa zamanda bu kadar dar bütçeyle bu işleri çözdük.

KURUCU BELEDİYE OLMAK KOLAY İŞ DEĞİL

Sadece bu binanın tefrişatını Altıeylül Belediyesi’yle ortak yaptık. 3 milyon onlar verdi, 3 milyon biz verdik ve 6 milyon lira para harcandı. Elimizde bir tane bilgisayar yok, konuştuğumuz mikrofon yok, oturduğumuz koltuk yok. Kurucu belediye olmak bu kadar kolay değil. Siz belediye kuruyorsunuz, ekstra bir para ayırıyoruz diye devletten böyle bir gelir de olmadı. Bu şekilde başlayan belediyeyi hamd olsun Türkiye ve dünya çapında tanınabilir bir belediye olarak yeni görev yapan Dinçer Başkanımıza, Yücel Başkanımız tarafından halkın iradesiyle teslim edildi. Bununla ilgili köyde yaptığımız veya basında yayınlanan ve sizlere de dağıtılanlarda organizasyon işlerinde kredi kullanıldı,, kültür işine kredi kullanıldı diye değil, okullar için kredi kullanıldı. Biz 60’a yakın okul bahçesine basketbol sahası, tenis kortları yaptık. O çocuklar bizim geleceğimiz, böyle planladık, böyle yaptık. 15 milyona yakın taş ihalesi var. Bunun arkasından bir 15 milyonluk daha taş ihalesi yaptık. Bunun yanında asfalt ihalesi var, iş makinası için kredi var ve inanılmaz bir şekilde seçimden sonra taş, çöp toplama, köy konağı talebi, bakım-onarım talepleri var.

DEVLETTEN GELEN GELİRLERDEN KESİNTİLER DE OLUYOR

Gelirimiz belli. CHP’li Murat arkadaşım çok güzel söylüyor İller Bankası katılım payı 4,5 milyon diyor. Ama devlet diyor ki UEDAŞ’tan kullandığın sokak aydınlatması var 1 milyon lira kestim diyor, SSK’dan bu kesinti oldu diyor veya diyor ki yapılanmaya gidiyoruz yüzde 30 kesinti var diyor. İller Bankası ayın 10’unda ilçe belediyelerine ödeme yapar, 7-8’inde kesintiler belli olur 15’inde maaş ödersin. Taşerona kadro verdi devlet, bizim taşeron maliyetimiz fatura dahil 1 milyon 10 bin liraydı. Taşerona kadro geldikten sonra maliyet bir anda 1 milyon 780 bin liraya çıktı. Bunlar net rakamlardır, öyle kafadan atmıyorum. Bir anda 700 bin lira maliyetin artıyor. Devlet dolarda hareketlenme, Türkiye’de kriz var yüzde 30 kesinti yapacağız dedi İller Bankası, bu kesintiyi 6 ay uyguladı. Bu kesinti uygulanınca 6 milyon kredi kullanmak zorunda kaldık. Devlet burada sormuyor ki Dinçer Bey siz böyle borçlanma yaptınız mı diye. Kesintiniz bu diyor. Devlet herhangi bir yazı yazmadan bunları yapıyor ve bir anda Türkiye ekonomisindeki krizle beraber kredi onun için ihtiyaç oldu.

BORÇ YİĞİDİN KAMÇISIDIR KORKACAK BİR ŞEY YOK

Sonra 20 milyon kredi yazılması 20 milyon kullanılacak anlamına gelmez. Bu elimizde bir rahatlıktır. Biz bunu Büyükşehir Belediye Meclisinde denedik. Büyükşehir meclisi Vakıfbank’la bir anlaşma yaptı. 19 ayrı bankadan kredi çekilmiş 485 milyon lira toplamı. Bunu Vakıfbank üstlendi, 1 yıl ödemesiz, 5 yıl ödemeli olarak belirlendi. Bununla birlikte yarın 5 milyona ihtiyaç olur kullanırız, üç ay sonra ne aldığımızla ilgili bilgi alırız. Bu arada biz artık şu anda kamyonumuzu, greyderimizi, ağır vasıtalarımızın alımını tamamladık. Hazır bir vaziyette belediyemize teslim ettik. Borç yiğidin kamçısıdır, hiç korkulacak bir şey yok. Murat Bey’in dediği gibi 0,70’lerle biz bu kredileri kullandık. Keşke bu oranlarla kredi olsa da 50 milyon kredi kullansak. Bununla merkezde yapamadığımız 15 okulumuz var, o okulları da 1 sene içerisinde yapsak. Bunun yanında yapamadığımız işler var, bunları da yapsak. Krediyi hep beraber öderiz.”

20 MİLYONLUK KREDİ OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ

Konuyla ilgili yapılan konuşmaların ardından oylamaya geçildi. Karesi Belediyesi’nin 1 yılı ödemesiz 60 ay vadeyle 20 milyon TL borçlanması konusunda İYİ Parti, MHP ve AK Parti kabul oyu verirken, CHP’liler ise ret oyu kullandı. Kredi kullanımı oy çokluğuyla kabul edildi.   (POLİTİKA / Ömer Kantarlıoğlu)

 

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN