“MERAL AKŞENER’İN YARDIMCISI OLURUM…” « 10Balikesir

25 Eylül 2022 - 17:55

“MERAL AKŞENER’İN YARDIMCISI OLURUM…”

“MERAL AKŞENER’İN YARDIMCISI OLURUM…”
Son Güncelleme :

18 Mayıs 2018 - 10:47

ERGÜN AYDOĞAN

MUHARREM İNCE,  “ikinci tura Meral Akşener kalır, yardımcısı olmamı isterse olurum” dedi, herkes bir tarafından tuttu, kendi durduğu yerden değerlendirdi. Meral Akşener zekice; “Muharrem İnce tecrübeli bir siyasetçi, siyasi öngörüsü kuvvetlidir demek ki, geleceği öngörmüş, öneriyi değerlendiririz” diye karşılık verdi.

Meral Akşener bu açıklamayı kendisinin ikinci tura kalacağına yormuş olabilir.

Daha önce Meral Akşener’in kendisini bağlayan; ikinci tura CHP’nin adayı kalırsa İYİ Parti olarak destekleriz açıklamasını kimse Meral Akşener CHP adayının ikinci tura kalacağına inanıyor demedi. Bunu ‘Millet ittifakı’ yapan partilerin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde resmi olmayan bir ittifak, bir centilmenlik anlaşması gibi yorumladı.

Olması gereken de bu.

Millet ittifakı yapan partiler; başkanlık sistemi, tek adam yönetimi, tekilci yönetim anlayışı, bütün kararların bir tek kişi tarafından verildiği, kuvvetler ayrılığının değil kuvvetler birliğinin esas alındığı bir yönetim modeli karşısında…

Parlamenter sistemi esas alan, çoğunlukçu değil çoğulcu, ortak kolektif yönetim anlayışının egemen olduğu, kuvvetler ayrılığının esas olduğu, tekilci değil, çoğulcu, kapsayıcı kurum ve anlayışın yerleşik hale geldiği bir yönetim modelini kurmak için…

Bir araya gelen ‘Millet ittifakı’ ve ‘Millet ittifakı’ dışında kalan bu anlayışın savunucuları ikinci turda kişilere endeksli olmadan hedefe yönelik olarak ortak hareket etmesi.

Esas hedef seçimlerin ikinci tura kalmasını sağlamak değil mi? İkinci tura kalan adayın tek başına yüzde elli artı biri geçebilmesi mümkün mü? Mümkün olmadığına göre; bu ortak hedef ve ideallere ulaşmanın gereği birlikte hareket edileceği mesajının verilmesidir.

Muharrem İnce’nin yardımcı olurum açıklamasını farklı yorumlamak yerine böyle yorumlamak daha doğru. Muharrem İnce ve diğer cumhurbaşkanı adayı olanların ikinci turda seçilecek cumhurbaşkanının seçildiğinde yardımcıları yapılacağını/olacağını kamuoyuna açıklamaları seçmen üzerinde bir konsolidasyon sağlayacaktır.

Bu bağlayıcı açıklama, ikinci tura falan aday kaldığında filan partinin tabanı ikinci turda o adaya değil Erdoğan’a verir, ikinci turda liderlerin parti tabanlarını tutabilmesi zor, o partinin tabanı, bu partinin adayına uzak endişeleri de ortadan kalkmış olur.

Muharrem İnce’nin açıklamasını Meral Akşener ikinci tura kalacak ben de onun yardımcısı olacağım olarak okumak doğru değil. Bu açıklama tam aksine bütün adayların şimdiden ikinci tur birlikteliğine yönelik bir açıklamadır, bütün adaylar bu açıklamayı yapmalılar.

Muharrem İnce ikinci tura Meral Akşener kalırsa ben onun yardımcısı olurum açıklamasına karşılık Meral Akşener’inde; Muharrem İnce ikinci tura kalırsa ben de Muharrem İnce’nin yardımcısı olurum demelidir. Hedeflerinin kimin cumhurbaşkanı olacağından çok, çoğulcu parlamenter sistemi getirmek olduğunu, kişisel hedefleri aşan bir noktada olduklarını kamuoyuna ilan etmeli ve inandırmalıdırlar.

Medyanın tüm karartmalarına rağmen Muharrem İnce ve Meral Akşener’in miting çalışmaları gayet başarılı gidiyor. Temel Karamollaoğlu’nun açıklamaları ve tespitleri seçmen üzerinde ciddi etki yaratmaktadır. Tahmin edilemeyen bir dip dalga gelmektedir.

Seçim ikinci tura kalmalı, ikinci turdaki birliktelikle Türkiye yeni bir başlangıç yapmalıdır

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.