ROZETLİ ROZETSİZ BAŞKANLIK « 10Balikesir

27 Mayıs 2022 - 09:29

ROZETLİ ROZETSİZ BAŞKANLIK

ROZETLİ ROZETSİZ BAŞKANLIK
Son Güncelleme :

23 Kasım 2018 - 12:39

TARAFSIZ olması anayasal zorunluluk olan cumhurbaşkanlığı ‘partili’ olacak diye anayasa değiştirildi; değiştirilirken de partili belediye başkanlıkları örnek gösterildi. Partili cumhurbaşkanı ile yönetilirken belediye başkan aday adaylarının her biri kazanabileceği parti arayışında, hem partiden aday olunacak hem de partisizliğin simgesi; rozetsiz başkan olunacak!

Olsun. Zaten, belediye başkanları seçildikten sonra rozetlerini çıkarır ‘oy veren, vermeyen’ herkesin başkanı olurlar. Hizmet sunarken ‘oy veren, vermeyen’ diye ayırmaz.

Dönem dönem ‘oy vermezsen hizmet alamazsın’ veya iktidar partisinden olmayan başkanların ödenek alamayacağının simgesi ANAP döneminde eli kolu bağlanmış propagandalar yapılsa da…

Seçilen belediye başkanları rozetsiz görev yapar, eşit hizmet sunmaya özen gösterir.

 

***

31 MART yerel seçimlerinde bütün partiler için Büyükşehirler önemli. Özellikle ‘Ankara, İstanbul, İzmir…’ Bu illerde alınacak sonuçlar partilerin başarı oranı için önemli bir gösterge.

Partiler yerel seçimlerde daha fazla yerde seçim kazanmak için yasal olarak engel olsa da ‘ittifak’ veya ‘lokal işbirliği’ arayışında.

AKP, MHP işbirliği yok ama cumhur ittifakı devam edecek derken…

Millet ittifakını oluşturan CHP, İYİ, Saadet, arasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyareti ile ‘işbirliği’ ciddiye döndü. Önümüzdeki günlerde SP ile de temasa geçileceği haberleri var.

 

***

1989-1994 yıllarında Ankara-Beypazarı’nda Belediye Meclis üyeliği yapan, 1994 yılında Beypazarı Belediye Başkan aday olan, 18 Nisan 1999 yılında Belediye Başkanı seçilen… 10 yıl belediye başkanlığından sonra, 2009 yerel seçimlerinde MHP’den Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı…

2014 yerel seçimlerinde CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Mansur Yavaş, CHP ve İYİ Parti’nin partilerinden aday olmasını çok istediği isim.

2014 CHP adaylığından sonra partiden, partili olmadığı gerekçesi ile ayrılıp seçimleri-bugünü bekleyerek seçimlerde aranan isim haline gelen Mansur Yavaş.

AKP’den de kendisine dolaylı yollardan teklif geldiğini ama kabul etmediğini…

Kendisi, CHP ve İYİ Parti’nin ‘ismi’ üzerinde uzlaşarak, kendisine gelmelerini, başkanın partiler üstü ‘rozetsiz’ olması gerektiği görüşünü dile getiriyor.

CHP içinden kendisine yönelik eleştirilere ‘’CHP’nin oyu belli, ne yaparsa yapsın yüzde 30’ları geçemiyor, benimle yüzde 40’ları geçti’’;  bu görüşte olanların Melih Gökçek’e oy verenlerle ne farkı var gibi kamuoyuna yansıyan açıklamaları sanki; bana mahkumlar havası!

 

***

CHP, özellikle Kemal Kılıçdaroğlu Mansur Yavaş’ı, parti içinden az veya çok yükselen tepkilere rağmen aday yapmayı çok istiyor. Belki eleştiri konusu olan neden CHP’nin kendi içinden bir isim çıkmaz, çıkarılamaz. Siyaset yapma şekliniz, iddia edildiği gibi politikalarınız ve davranışlarınızla ‘karşı mahalle’ diye tabir edilen diğer seçmenleri memnun edecek politikalar yerine ‘karşı mahalle’den isim transfer kolaycılığı amaç edilirse; parti içinde yeni isimlerin yükselmesi, çıkması mümkün olabilir mi?

Neyse, CHP bunu kendi içinde değerlendirecektir. CHP’nin kendi adaylarıyla sayısız kez Ankara’yı kazanmışlığı vardır.

Ancak partiler üstü adaylık hedefleyenlerin de ‘değilim’ dediği parti tabanını incitecek veya burukluk yaratacak söylemlerden kaçınması gerekir.

 

***

MERALAkşener de ‘rozetsiz’ aday olmak isteyen Mansur Yavaş’ın İYİ Parti’den aday olmasını çok istiyor. Parti yönetimleri ‘işbirliğinin’ detayları üzerinde çalışmalara başladı. 9 ilde işbirliği yapılmasına karar verilmiş. Kısa sürede bir anlaşmanın olacağı bekleniyor. Sürpriz olmazsa siyaset piyasası Mansur Yavaş ismini satın almış durumda.

Ankara önemli. Bütün partiler almak istiyor. Özellikle AKP, Ankara’yı bırakmak istemiyor. Melih Gökçek ile buzlar eridi. Durduk yerde görevden almadık açıklamalarının yerini ‘1994’ten beri beraber yürüdük, bundan sonra da beraber yürüyeceğimizi umuyorum’ açıklamalarına bıraktı. Melih Gökçek belki kendisi aday yapılmayacak ama desteği bir şekilde alınacak. Oğlu Osman Gökçek’in, Ankara’nın önemli bir ilçesinden aday yapılacağı iddiaları da siyasi kulislerin sıcak konusu…

 

***

TAMAM isimler yerel seçimlerde önemlidir ama kendisini çok önemli gören isimler bağımsız aday olmaya cesaret edemiyor. Kendini vazgeçilmez görenler partilerden seçilirler sonra da benim partiden çok oyum var derler. Siyasette ve hayatın her noktasında ‘benim yerim doldurulamaz’ diyenler çok olmuştur ama hiç kimsenin yeri de boş kalmamıştır.

Ve bir önemli not daha; zıtlıklar ve karşıtlıklar üzerinden değil, daha iyi hizmet ve yarının bugünden daha iyi olacağına yönelik seçmende inandırıcılık…

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.