ŞEHİR HASTANELERİ DEVLETLEŞTİRİLSİN TEKLİFİ « 10Balikesir

4 Ekim 2023 - 12:18

ŞEHİR HASTANELERİ DEVLETLEŞTİRİLSİN TEKLİFİ

ŞEHİR HASTANELERİ DEVLETLEŞTİRİLSİN TEKLİFİ
Son Güncelleme :

17 Ekim 2019 - 12:35

CHP Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Fikret Şahin, Şehir Hastanelerinin halkın sağlığını tehlikeye düşürmesini ve sistemin mevcut haliyle devam etmesi halinde devlet bütçesinde büyük kamu zararlarının oluşmasını engellemek amacıyla ‘’Şehir Hastanelerinin Sözleşmelerinin Dövizden Türk Lirasına Çevrilmesi ‘’ve ‘’Şehir Hastanelerinin Devletleştirilmesi’’ üzerine kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.

Balıkesir Milletvekili Şahin, gerek hekimlik gerekse Tabip Odası Başkanlığı döneminde şehir hastanelerinin yanlış işleyişiyle ilgili önemli sorunlara değinmiş ve bu sorunlara çözüm bulunamazsa hem halk sağlığının tehlikeye gireceği hem de devlet bütçesinde büyük açıklar verilmesine yol açacağını belirtmişti.

 

İngiltere Bu Modelden Vazgeçti

Kamu Özel İşbirliği modeliyle hastane yapımının ilk olarak İngiltere’de ortaya çıktığını fakat 20 yıllık bir süre zarfından sonra bu modelden vazgeçtiğini belirten CHP’li Şahin; ‘’ İngiltere’de bu model kullanılarak devletin bütçesi adeta yağmalanmış ve ardından bu model hızla terkedilmiş. Şimdi ise İngiltere bu modeli dünyanın fakir ve gelişmekte olan ülkelerinde teşvik etme adına hem resmi hem de özel kanallarla çalışma yapıyor”  dedi.

 

Bu Sömürü Sisteminin Parçası Olmayın

İngiltere’nin kurduğu bu yeni sömürgecilik anlayışının bir parçası olan hükümeti eleştiren Milletvekili Şahin; ‘’ Belirli bir grup şirket kar elde edecek diye tüm halkın sağlığını tehlikeye atmaktan hükümet hiç çekinmiyor. İngiliz danışmanlık şirketlerinin etkisinde kalınarak bu sisteme geçilmiş, kanunlar çıkartılmış. Biz hükümeti bu yeni sömürü sisteminin parçası olmaması için uyarıyoruz. Çünkü bu hastanelerin kurulmasının tek amacı kar ve rant elde etmek. Sağlık gibi hayati bir alan, özel ekonomik çıkarlar için feda edilemez’’ İfadelerini kullandı.

 

 Sağlık’ta Talan Düzeni Son Bulmalı. Uluslararası Kurulan Sömürü Sistemine Ortak Olunmamalı

12 Milyar Dolara Tamamı Yapılabilecek Şehir Hastanelerine halkın toplamda 30.9 milyar dolar kira bedeli ödemek zorunda kalacağını ve vergi mükellefi vatandaşlarımızın 25-30 yıl boyunca ağır maddi yük taşıyacaklarını belirten CHP’li ŞAHİN; ‘’ Ülkemizin bu yanlıştan dönmesi adına öncelikle dövizle yapılan sözleşmelerin Türk Lirasına çevrilmesi ve hemen ardından ise acil olarak tüm Şehir Hastanelerinin Devletleştirilmesi gerekiyor. Biz bu konudaki kanun tekliflerimizi Ağustos ve Eylül aylarında Yüce Meclisimize sunduk. Bu talan düzeni son bulmalı, sağlık alanında kurulan uluslararası sömürü sistemine ortak olunmamalı’’ şeklinde konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.