SÖZAT: BİNAYI GERİ VERİN, ÇİFTÇİNİN AHI TUTAR « 10Balikesir

26 Mayıs 2024 - 15:07

SÖZAT: BİNAYI GERİ VERİN, ÇİFTÇİNİN AHI TUTAR

SÖZAT: BİNAYI GERİ VERİN, ÇİFTÇİNİN AHI TUTAR
Son Güncelleme :

14 Şubat 2019 - 19:27

Balıkesir Karesi Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, taş binanın Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı kararıyla Sultan Yıldırım Beyazıt Han Vakfı’na tahsis edilmesine tepki gösterdi. Başkan Sözat; “Taş binayı alan dönemin belediye başkanı ağlaya ağlaya koltuğunu bıraktı. Ahımız tuttu. Yeniden sesleniyorum. Burası çiftçinin. Benim olmasa bile çiftçilerin ahı tuacaktır” dedi.

Balıkesir Karesi Ziraat Odası ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi arasında soruna neden olan taş bina ile ilgili olarak yeni bir gelişme yaşandı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nden Ziraat Odası’nda gönderilen yazıda taş binanın Sultan Yıldırım Beyazıt Haan Vakfı’na tahsis edildiği belirtildi.

Bu karara sert tepki gösteren Balıkesir Karesi Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, dönemin belediye başkanının çok ah aldığını ve bu ahlar sonucunda kendisinin koltuğunu ağlaya ağlaya terk ettiğini söyledi.

Sözat açıklamasını şöyle sürdürdü: “Birkaç seneden beri uğraştığımız ve haksız yere mağdur edildiğimiz tamamen çiftçimizin alın teriyle yapılmış taş binanın tapusunun belediyeye ait olmasından kaynaklanan ve o günkü Büyükşehir Belediye Başkanının bana olan öfkesinden dolayı sanki Balıkesir’in sorunları bitmiş gibi ilk toplantıda binanın tahliye edilmesini istediler. İtiraz ettik. Bu itirazın sonucunda İdare Mahkemesine gittik. İdare Mahkemesi uzun süre cevap veremedi. Arkasından ret etti. Arkasından Bölge Mahkemesine gittik ve bu mahkeme devam ederken bize bu binayı tahliye ettirdiler. Bu tahliye olduğu zaman benim dediğim bir şey var. Ben çiftçinin alın teri kokan yerin geri verilmesiyle ilgili hukuki süreci başlattım. Bu devam ederken işi de Allah’a havale ettim. Benim ahım tutmazsa mutlak suretle 21 bin çiftçimizin ahı tutacaktır dedim ve bu ahın biz hayattayken Allah bize göstersin dedim ve Allah bize gösterdi. Bizim elimizden zorla alan kişi ağlaya ağlaya o makamdan gitti. Kul hakkı Allah için çok önemli. O kul hakkıyla Allah’ın huzuruna çıkacak. “

“ÇİFTÇİYE GERİ VERİN”

Taş binanın tahsis edildiği Sultan Yıldırım Beyazıt Han Vakfı yöneticilerine de seslenen Başkan Sözat; “Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan bize bir yazı geldi ve yazıda taş binanın Sultan Yıldırım Beyazıt Han Vakfı’na resen tescil edildiği belirtildi. Buradan Vakıf yöneticilerine sesleniyorum. Vakıf gönül rızasıyla yapılan bir iştir. Gönül rızası olmayan bir şeyin vakıf ile bağlantısı olmaz. Bu yeri vakıf adına tescil eden kişilere sesleniyorum. 21 bin kişiyle helalleşmeden bu işi yapan gün yüzü görmeyecektir. Alan da veren de görmeyecektir. Ben çiftçinin temsilcisiyim. Çiftçi adına söylüyorum. Benim ahım tutmazsa çiftçilerin ahı tutacaktır. Gelsinler çiftçi ile helalleşsinler ve bu yeri çiftçiye geri versinler” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.