ZİRAAT BANKASI’NIN ÖNCELİKLERİ « 10Balikesir

4 Aralık 2020 - 05:35

ZİRAAT BANKASI’NIN ÖNCELİKLERİ

ZİRAAT BANKASI’NIN ÖNCELİKLERİ
Son Güncelleme :

18 Ocak 2019 - 13:34

Ziraat Bankası, Mithat Paşa tarafından 1863 yılında Sırbistan’ın Pirot şehrinde kurulmuş bir bankadır. Kuruluş amacı esnafa ekonominin zor zamanlarında yardımcı olmasıdır. 1. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı, Trablusgarp ve Balkanlardaki topraklarını kaybetmesiyle büyük bir çöküşün eşiğine gelmiştir. O zor günlerde 23 Mart 1916 yılında Ziraat Bankası için bir yasa çıkarılmıştır. Yasanın 1. maddesinde ‘’Ziraat Bankası çiftçilere kolaylık sağlamak ve tarımın gelişmesine yardımcı olmak için kurulmuştur’’ denilmektedir. Ziraat Bankası bu amaçla tahvil çıkartabilecek, tarım işletmelerine ortak olabilecek, tohumluk, hayvan, tarım aletleri ve benzeri malzemeleri temin edip peşin ya da kredili olarak çiftçilere verebilecek, gereğinde satın aldığı toprakları çiftçilere dağıtabilecektir.

***

Ziraat Bankasının kuruluş amacını kendi internet sitesinde bulabilirsiniz. Gayet açık ve net yazmışlar. Çiftçiye yardım, tarıma ve hayvancılığa destek amacıyla kurulmuş bir bankanın bugün amacından bir hayli uzaklaştığını hepimiz üzülerek görmekteyiz. Çiftçiler Ziraat Bankasından kolaylıkla kredi alamazken, bırakın kredi almayı var olan borçlarını bile kolaylıkla yapılandıramazken, Ziraat Bankasının futbol endüstrisinin borçlarını üstlenmesi saçmalıktan başka bir şey değildir. İyi yönetilememiş, futboldan anlamayan insanların ellerinde oyuncak olmuş koca bir endüstrinin bütün yüklerinin bir bankaya, hatta amacı çiftçiyi kalkındırmak olan bir bankaya yüklenmesi yapılacak en büyük yanlıştır. Futbol kulüplerini bu duruma sokanlar bile taşın altına elini koymazken devletin çiftçiyi korumak üzerine kurmuş olduğu bir bankayı bu duruma sokmak yersizdir. Bankanın da bunu kabul etmesi, kuruluş amacını anlamamış olduğunun göstergesidir. Milyon Euro’ların döndüğü bir sektörün borçlarını üstlenmek ve yapılandırmak bir yana, 20 – 30 bin liralık borcu için çiftçiye haciz göndermek bizim toplumumuzun etik değerlerine aykırıdır.

***

Yine asli görevi çiftçiyi kalkındırmak olan Ziraat Bankası’na kredi kartları borçlularına kredi verileceği söyleniyor Cumhurbaşkanı tarafından. Hem futbol kulüplerinin borçları, hem farklı bankaların kredi kartlarının borçluları Ziraat Bankasında toplanıyor yani. Kredi kartı borcu ödemek için kredi çekmek başlı başına bir hata zaten. Borç ile borç ödemek sonu olmayan bir döngüdür. Bu durumda Ziraat Bankası kuruluş amacından sapmış ve asıl görevini üçüncü plana atmıştır. Çiftçi, üretici mağdurken, ekonomi bu kadar kötüyken, üretime yapılacak olan destekler erteleniyor ve futbol kulüplerini kurtarmaya yönelik hamleler yapılıyor. Bu da demektir ki; üreticiyi ve derdini kimse umursamıyor.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.