BALİP’TEN ŞEHİR STRATEJİLERİ ÖNERİLERİ « 10Balikesir

26 Mayıs 2022 - 20:10

Balıkesir’in en büyük kurumlarının İnsan Kaynağı Yöneticilerinin bir araya geldiği Balıkesir İnsan Yönetimi Platformu BALİP, Büyükşehir Belediyesi’nin şehir stratejileri geliştirmek için kurduğu NEON ile bir araya geldi. Yapılan görüşmede NEON Müdürü Elif Binici ve Kent Konseyi Başkanı Mürsel Sabancı yapılan çalışmalar hakkında BALİP üyelerini bilgilendirirken, birlikte neler yapılabileceği konuşuldu.

 

BALİP Koordinatörü İsmail Orhan Sönmez Balıkesir’de sanayi ve eğitim arasındaki sağlıklı işbirliği için şehrin iş dünyasının son 5 yılda hangi mesleklerden istihdama yöneldiğinin tespit edilmesi ve meslek okullarının buna göre revize edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Dünyada ekonominin motorunun hizmet sektörü olduğu belirtilen görüşmede, Balıkesir’in gelişiminin hizmet sektörü odaklı olması gerektiğinin altı çizildi.

Balıkesir’i öne çıkartan güvenlik, doğallık, sakinlik ve ulaşım kolaylığı gibi özelliklerin kaybedilmeden şehrin gelişmesinin sağlanması gerektiğinin belirtildiği görüşmede Gebze ve Manisa gibi şehirlerde yaşanan problemlere yakalanmadan bir gelişim stratejisine sahip olmanın önemi vurgulandı.

 

 

Şehre hizmet sektörünün gelişmesi ve nitelikli beyaz yaka göçünün sağlanmasının şehirde bir çok gelişimi tetikleyeceği belirtilen görüşmede şehirdeki aile işletmelerinde kurumsal insan yönetimi alanında çalışmalar yapılmasının hem işveren markası için hem de kurumların performansı için olumlu sonuçları olacağı belirtildi.

İş Etiği ve İş Kültürünün iş eğitimin bir parçası olması gerektiğinin vurgulandığı görüşmede bunun işçi ve işverenler için iş verimini ve işbirliğini artırıcı yönleri vurgulandı.

Balıkesir’in sanayinin büyüme planları doğrultusunda şehre gelecek kalifiye işgücünün sosyal ihtiyaçlarına da cevap vermesi gerektiğinin tartışıldığı görüşmede, organize sanayi bölgesinde gelişmiş OSB’lerde olduğu gibi restaurant, cafe ve alışveriş alanları olması gerektiği belirtildi.

 

Balıkesir’de nitelikli beyaz yaka istihdamının şehrin konut, eğlence, eğitim ve alışveriş imkanlarının geliştirilmesiyle mümkün olduğu, aynı zamanda artacak istihdama bağlı olarak iş çıkışı trafik problemlerine de şimdiden çözümler geliştirilmesi istendi.

BALOSB bünyesinde kurulan MESTEM’in şehir için stratejik önemi olduğu ve geliştirilmesi gerektiği vurgulanırken burada eğitim gören kursiyerlere destek sağlanması ve eğitici probleminin çözülmesi ve bu yatırıma şehir olarak sahip çıkılması tavsiyesinde bulunuldu.

Kent Konseyi Başkanı Mürsel Sabancı da BALİP’in şehir için önemini vurgularken çalışanların ne istediği ve nasıl bir kent görmek istedikleri konusunda ortak çalışmalar yapılabileceğini belirtti. Belediyenin yaptığı sanat ve kültür hizmetlerine daha geniş kitlelerin katılmasını beklediklerini belirten Sabancı çalışanları etkinliklerinde daha fazla görmek istediklerini ve çalışmalarını onların beklentilerine göre şekillendirebileceklerini vurguladı.

24 Ocak 2022 - 17:32

58 defa

BALİP’TEN ŞEHİR STRATEJİLERİ ÖNERİLERİ

Balıkesir’in en büyük kurumlarının İnsan Kaynağı Yöneticilerinin bir araya geldiği Balıkesir İnsan Yönetimi Platformu BALİP, Büyükşehir Belediyesi’nin şehir stratejileri geliştirmek için kurduğu NEON ile bir araya geldi. Yapılan görüşmede NEON Müdürü Elif Binici ve Kent Konseyi Başkanı Mürsel Sabancı yapılan çalışmalar hakkında BALİP üyelerini bilgilendirirken, birlikte neler yapılabileceği konuşuldu.   BALİP Koordinatörü İsmail Orhan Sönmez […]

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.