“MARMARA’DA ÇOCUK OLMAK…” « 10Balikesir

1 Aralık 2023 - 17:00

“MARMARA’DA ÇOCUK OLMAK…”

“MARMARA’DA ÇOCUK OLMAK…”
Son Güncelleme :

12 Eylül 2022 - 14:04

Marmara Kültürleri Ağı’nın ikinci Mavi Masa Buluşması 10 Eylül’de Marmara Adası Çınarlı Mahallesi’nde yapıldı.

Adaları ve Boğazları ile Marmara Kültürleri Ağı’nın ikinci Mavi Masa Buluşması olan “Marmara’da Çocuk Olmak” 10 Eylül 2022 Cumartesi günü Marmara Adası Çınarlı Mahallesi’nin tarihi mesire yeri Çınaraltı’nda gerçekleşti.

Etkinlik Adil Çamur’un Marmara Denizi’nin önemine dair çerçeve sunuş ile başladı. Ardından Marmara Adalar Belediyesi Başkanı Süleyman Aksoy’a iletilmek üzere asma fidanı Kültür Müdürü Hatice Kayacan’a teslim edildi. Marmara Kaymakamı Murat Çiçek etkinliğin açılışında konuşma yaptı.

Baskı ve oyun atölyelerine katıldı. Marmara’da çocuk olmaya dair çerçeve sunuşun ardından çocuklar gün boyu devam eden kil, oyun, baskı, karikatür ve edebiyat atölyelerine katıldılar.

Marmara’yı temsil eden mavi masaların kullanıldığı atölyelerde tema deniz oldu. Marmara Adalar Belediyesi’nin ulaşım desteği ile Marmara Adası’nın diğer mahallelerinden de etkinliğe katılan çocuklar balıklı hikayelerle tanıştı, bez çantalara deniz canlılarının bastı ve kilden deniz canlıları yaptı.

Marmara Adalar Belediyesi, Galimi Çınarlı Kırsal Kalkınma ve Turizm Derneği, Gündoğdu Köyü Güzelleştirme Derneği, Topağaç Güzelleştirme Derneği, Marmara Adası Dostları Grubu, Asmalı Köyü Derneği ve Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği ile iş birliği ile gerçekleşem Mavi Masa Buluşması Ada çocuklarını bir araya getirdi.

Kil atölyesinde 22. Prokonnesos Heykel Sempozyumu Sanatçıları çocuklar ile kilden figürler yaptılar.

Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği Başkanı Yazar Nilay Yılmaz çocuklarla kitap temalı oyunlar oynadı. Yazarların Marmara Adası çocukları için gönderdiği kitapları çocuklara iletti.

Onur Karadurmuş’un karikatür atölyesinde denizle ilgili çizimler yapan çocuklar PÜKKAN etkinlik merkezi ile oyunlar oynadılar.

Gün boyu yoğun ilgi gören Gül Bolulu’nun verdiği baskı atölyesindeyse çocuklar üzerinde denizle ilgili figürler olan linol baskıları kullanarak kendilerine kumaş çantalar tasarladılar.

Marmara Kültürleri Ağı’nın Mavi Masa Buluşmaları Marmara Adaları’nda ve Çanakkale’de devam edecek.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.