BASİAD BAŞKANI ÜMİT BAYSAL: ”BALIKESİR’İN YERİ 3’NCÜ BÖLGE OLMALI” « 10Balikesir

2 Aralık 2023 - 12:07

BASİAD BAŞKANI ÜMİT BAYSAL: ”BALIKESİR’İN YERİ 3’NCÜ BÖLGE OLMALI”

BASİAD BAŞKANI ÜMİT BAYSAL: ”BALIKESİR’İN YERİ 3’NCÜ BÖLGE OLMALI”
Son Güncelleme :

11 Nisan 2023 - 13:51

BASİAD Balıkesir Sanayici ve İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Baysal “İllerarası Rekabetçilik Endeksi Çalışması”’nın Bölgesel Teşvik Uygulamasında Bölgelere yansıtılarak illerin olması gereken Bölge üzerine yaptıkları çalışma sonucu Balıkesir’in bütün İl olarak 3. Bölge’de yer alması gerektiğini açıkladı.

Balıkesir Sanayici ve İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Baysal BASİAD olarak Bölgesel Teşvik Uygulamasında illerin bulunması gereken bölgenin tespitinin; “İllerin Rekabet Endeksi” sıralamaları ile örtüştürülmesi sonucu yaptıkları çalışma sonucu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Başkan Ümit Baysal yaptıkları çalışmanın Balıkesir’in bütün il olarak Bölgesel Teşvik Uygulamasında 3. Bölgede yer alması gerektiğini tespit ettiklerini söyleyerek; Balıkesir’i Mecliste temsil edecek olan Balıkesir Milletvekillerinden; Balıkesir’in 3. Bölgeye alınması ile ilgili çalışma yapmalarını talep ettiklerini söyledi.

“KALKINMA DİNAMİKLERİNİ HAYATA GEÇİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Ümit Baysal yaptığı açıklamada şunlara yer verdi:

“Balıkesir’i ekonomik açıdan güçlendirmek, kalkınma dinamiklerini harekete geçirmek ve katma değeri yüksek ürün üretmek için gayret gösteriyoruz. Bu süreçte yeni yatırımlar çok büyük ölçüde ön plana çıkmaktadır.

“TEŞVİK PLANI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”

Ülkemizin kapsamlı bir teşvik planı var. Başta öncelikli ve stratejik yatırımlar olmak üzere bazı sektörel yatırımlara önemli destekler var. Yaptığımız değerlendirmeler Balıkesir Sanayisi açısından Bölgesel Destek Uygulamasının ön plana çıktığını göstermektedir. İlimizde alınan teşvik belgeleri takip ettiğinde bu yatırımların önemli bir kısmının tevsi, modernizasyon ve bölgesel teşvik uygulamasında yer alan yatırımlar olduğu görülmektedir.

“DEZAVANTAJ ORTADAN KALKMADI”

3.Bölgede yer alan Balıkesir Bilindiği gibi 21 Ağustos 2020 tarihinde 2. Bölgeye alınmıştır. Devam eden süreçte; Savaştepe, Dursunbey, Sındırgı, Havran, Kepsut, İvrindi, Manyas ve Balya ilçelerimiz alt bölge desteğinden yararlanabilecek ilçeler arasında yer almıştır. Bu durum bu ilçelerimiz açısından olumlu olmakla birlikte İlimizin bütünlüğü açısından dezavantajı ortadan kaldırmamıştır.

“BALIKESİR’İN YERİ ÜÇÜNCÜ BÖLGE OLMALI”

Ülkemizde yapıla “İllerarası Rekabet Endeksi” çalışmalarını inceledik. Bu çalışmaları bölgesel teşvik uygulaması ile örtüştürerek illerin olması gerektikleri bölge ile ilgili bir çalışma yaptık. Rekabet endekslerinde; Beşeri Sermaye, Yenilikçilik, Üretim ve Ticaret, Yaşanabilirlik alt endeksleri ve bileşenleri bilimsel formüller ile ele alınmaktadır. Son rekabet endeksine göre Balıkesir istediğimizin ötesinde 32. Sırada yer almaktadır.  Bu sıralama ve alt kırımların değerleri itibari ile Balıkesir’in bütün il olarak olması gerektiği Bölge 3. Bölgedir. İlimizin rekabet gücü ve kalkınması için talebimiz Bölgesel Teşvik Uygulamasında Balıkesir’in 3. Bölgeye alınmasıdır.”

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.