CUNDA’YI BARİ RAHAT BIRAKSAYDINIZ! « 10Balikesir

7 Aralık 2023 - 07:49

CUNDA’YI BARİ RAHAT BIRAKSAYDINIZ!

CUNDA’YI BARİ RAHAT BIRAKSAYDINIZ!
Son Güncelleme :

31 Mart 2023 - 11:28

SAHİLLERİ TEK TİPLEŞTİRMEK İÇİN PARA VE EMEK ISRAFINDAN ÇEKİNMEYEN BÜYÜKŞEHİR ŞİMDİ DE CUNDA SAHİLİNE EL ATTI…

Balıkesir’in sahil şeridini özgün dokusundan koparıp yapay peyzaja boğan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Cunda sahiline el attı. Sahil peyzajları için dünyanın parasını ve emeğini sarf eden Büyükşehir, adayı tarihsel kimliğiyle uyumlu olmayan siyah renkli yapay taşlarla kaplıyor. Eskiyen altyapıyı yenilemeye evet, ama Cunda’nın tarihi dokusuyla uyumsuz düzenlemelere hayır diyoruz.

 

 

BALIKESİR Büyükşehir Belediyesi her birinin kendine özgü dokusu, öyküsü ve özgünlüğü olan sahilleri tek tipleştirme çabasını sürdürüyor. Altınoluk, Akçay, Zeytinli, Güre, Erdek derken şimdi de tarihi dokusuyla turizmin gözbebeklerinden biri olan Cunda Adası’nda sahil düzenleme çalışmaları başladı. Sahili baştan sona kara taş döşemeye başlayan Büyükşehir Belediyesi, yerli ve yabancı turistlerin akın akın geldiği Cunda’yı özgün dokusundan koparıp tanınmaz hale getirecek…

 

SİYAH RENKLİ KÜP TAŞLAR

ADANIN TARİHİ DOKUSUNA UYGUNMUŞ!

Büyükşehir Belediyesi Cunda sahilinde neler yapacak? İşte Belediye’den verilen bilgi notları:

“Ayvalık, Cunda (Alibey) Adası sahil bandını tatil sezonuna hazırlamak için hummalı bir şekilde çalışıyor. yürütüldüğü Cunda Adası Kordonu hem ada sakinlerinin hem de ziyaretçilerin tüm ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde planlandı. Yıpranmış elektrik ve internet hatlarının yanı sıra içme suyu şebeke hatları yeniliyor.

Kıyı koruma betonları güçlendirilerek daha uzun ömürlü ve teknelerin rahatça bağlanabileceği bir hale getirildiği çalışmalar kapsamında ayrıca tekne bağlanan noktalardaki yetersiz elektrik ve su bağlantıları artırıldı. Cunda’nın tarihi ve kültürel kimliğine uygun, tarihi yapıların görkemini gölgede bırakmayacak, sade bir tasarıma sahip antrasit renk küp taş döşemesi yapılıyor.

Büyükşehir Belediyesi çalışmalar kapsamında kordon boyunda yer alan meydan, park ve yeşil alanları günümüz kullanım şekillerine ve ihtiyaca uygun olarak revize ederek peyzaj düzenlemesini yapacak.

Kordonda yaya trafiğini kesintiye uğratan yapılar ve kent üniteleri daha uygun yerlere taşınarak eskiyen bank ve çöp kutuları gibi kent mobilyaları Büyükşehir tarafından yenilenecek. Aydınlatma sistemlerinin de sil baştan düzenleneceği çalışmaların ilk etabının Ramazan Bayramı’na kadar bitirilmesi hedefleniyor.”

 

 

AYVALIK’IN ÜNLÜ SARIMSAK TAŞINI

GÖRMEZDEN GELİYORLAR!

Ayvalık ve Cunda Adası’nın tarihi nitelikli yapılarında, cadde ve sokaklarında, asıl kullanılması gereken taş, ilçeye özgü ünlü sarımsak taşı olmalıyken, Büyükşehir Belediyesi ‘arap yağı bol bulunca’ misali her sokağa, caddeye, kaldırıma döşediği yapay küp taşlarla sahil düzenlemesi yapıyor. Büyükşehir’de sahil düzenlemesine karar veren, yöneten ve uygulayan arkadaşların sarımsak taşını neden tercih etmedikleri bilinmiyor.

Bu arada Ayvalık Belediyesi’nin de Cunda sahilinde devam eden yapay düzenlemelere ilişkin herhangi bir tepkisi bulunmuyor. Tüm sahilleri birbirine benzer hale getirmeye kararlı olan Büyükşehir Belediyesi’nin, Cunda gibi tarih, doğa ve deniz turizmi için en çok tercih edilen adayı tek tipleştirme kararlılığına Ayvalıklılar ve ada sakinleri tepki gösterirken, CHP’li Belediye Başkanı Mesut Ergin ve ekibinden ses çıkmıyor.

 

YENİDEN DÜZENLENEN SAHİLLERİN BİR FIRTINADA

YOK OLUP GİTTİĞİNİ GÖRDÜK…

Büyükşehir Belediyesi Balıkesir’in sahil bölgelerini tek tipleştirmek için dünyanın parası ve emeğini sarfediyor. Ancak bir yağmur, bir fırtına, yapılan düzenlemeleri alıp götürüyor. Bunun en yakın örneğini Altınoluk’ta yaşadık. Büyükşehir Belediyesi bol keseden harcamayla sahil düzenlemeleri yaptı, Körfez’in lodosu dünyanın yarası harcanan palmiyeleri kökünden söküp fırlattı, o pahalı peyzajı dalgalar yuttu.

 

 

GÜRE SAHİLİNİN KENDİNE ÖZGÜ BİR DOKUSU VARDI,

BÜYÜKŞEHİR DÜZENLE ÜSTÜNDEN GEÇTİ!

Edremit’in Güre Mahallesi sahili de bir zamanlar özgün haliyle gerek Körfez’de yaşayanların, gerekse doğallık arayan yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağıydı. Büyükşehir’in sahil düzenleme projelerinden nasibini alan Güre’nin güzelim sahil şeridi şimdi diğer yapay sahillerden farklı değil.

 

ÖNCELİK ALTYAPI VE ARITMADA OLMALI!

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, seçimler yaklaşırken vitrin çalışmalarıyla göz boyamanın derdinde. Ancak Körfez’in en önemli sorunu altyapı ve arıtma sisteminin yetersizliği. Bölgede yaşayan vatandaşlar kanalizasyon ve arıtma tesisi projelerine öncelik verilmesini istiyor. Sahil boyunca lağım kokusunun hissedildiği bölgede asıl yapılması gereken iş, yetersiz altyapıyı artan nüfusa göre yeniden planlayıp vatandaşları sıkıntıdan kurtarmak olmalı. Büyükşehir Belediyesi ise vitrin süsleriyle oyalanıyor.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.