ADD ŞUBE BAŞKANI TURAN GÜNEŞ: CUMHURİYETİ KORUMAK ZORUNDAYIZ « 10Balikesir

19 Ocak 2022 - 17:29

ADD ŞUBE BAŞKANI TURAN GÜNEŞ: CUMHURİYETİ KORUMAK ZORUNDAYIZ

ADD ŞUBE BAŞKANI TURAN GÜNEŞ: CUMHURİYETİ KORUMAK ZORUNDAYIZ
Son Güncelleme :

31 Ağustos 2021 - 17:29

Atatürkçü Düşünce Derneği Balıkesir Şubesi 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99’uncu yıldönümü dolayısıyla zaferin önemini anlatan broşür dağıttı. Toplu Taşıma Merkezi’nde kurulan stantta Zafer Bayramı’nın önemini belirten broşürlere vatandaşlara dağıtan ADD Şube Başkanı A. Turan Güneş, çocuklara da maske hediye etti.

 

30 Ağustos’un Türk Ulusu’nun emperyalizme karşı emsalsiz bir zaferi olduğunu söyleyen ADD Balıkesir Şube Başkanı A. Turan Güneş, 30 Ağustos Zaferi’nin başka zaferlerle eş tutulamayacak nitelikte olduğunu ifade etti. Güneş, “30 Ağustos yokluk içinde başsız kalmış bir milletin dünya egemenlerine karşı başkaldırısıdır” diye konuştu.

 

“30 AĞUSTOS ESARETİ KABUL ETMEYEN ULUSUN MÜCADELESİDİR”

ADD Balıkesir Şube Başkanı A. Turan Güneş 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili şunları söyledi:

30 Ağustos 1922, Türk Ulusu’nun emperyalizme karşı emsalsiz bir zaferidir. Başka “zaferler” ile eş tutulamayacak ve benzeri olmayan bir zaferdir.  Yokluk içinde başsız kalmış bir milletin dünya egemenlerine karşı başkaldırısıdır. Tüm yokluğuna, çaresizliğine rağmen bağımsızlık utkusunu terk etmeyen, esareti kabul etmeyen bir ulusun mücadelesidir.  Orta çağın karanlığına bırakılmış bir halkın, dünyanın güçlü devletlerine karşı, bağımsızlığı uğruna aç ve çıplak kazandığı bir zaferdir. Bu yüzden eşi ve benzeri yoktur, emperyalizmin korkunç sömürüsünden kurtulmak isteyen ulusların önünde rehber olmuş, emperyalizmin yenileceğini göstermiş eşsiz bir mücadelenin sonucudur.

 

“TÜRK ULUSU TÜRKİYE CUMHURİYETİ’Nİ KADINLI ERKEKLİ KURDU”

30 Ağustos 1922; bir ulusun imkânsızı başardığı, Mustafa Kemal gibi eşsiz bir komutanın önderliğinde tam bağımsız yeni bir devlet, özgür bir ulus yaratma azim ve kararlılığını ortaya koyduğu bir zaferin tarihidir. Kadınıyla, erkeğiyle omuz omuza savaşan Türk Ulusu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni de kadınlı erkekli kurmuş, yücelmesi ve yaşaması için kadınlı erkekli çalışmıştır. Türk Milleti’nin bağımsızlığından ve kendi geleceği için kurduğu demokratik ve laik cumhuriyetten vazgeçeceğini düşünenler, her zaman yanılmışlardır.

 

“KAZANILMIŞ EN BÜYÜK ZAFER”

30 Ağustos, dört tarafı işgal edilmiş ve padişahı teslim olmuş bir halkın mücadelesidir.  O günün en güçlü devletleri olan İngilizlerin, Fransızların ve İtalyanların Vatanımızın en güzide yerlerini işgali, İngilizlerin modern silahlarla donattığı Yunanlıların işgalci saldırıları, yine büyük devletlerce kışkırtılıp silahlandırılan Ermenilerin, Rumların ve işbirlikçi yobazların saldırıları karşısında kazanılmış dünyanın en büyük zaferidir.

 

“EN BÜYÜK BORCUMUZ CUMHURİYETİ KORUMAKTIR”

Bu zaferle bize bu günkü modern hayatımızı bağışlayan, bize bu zaferle bu devleti kazandıran şehit ve gazilerimize şükranlarımızı ne kadar sunsak azdır. Onlara karşı en büyük borcumuz emanetleri olan bu vatanı ve Cumhuriyeti korumaktır.  Dünya tarihine damgasını vurmuş bu zaferi görmezden gelen gafillerin, tarihi değiştirmek, Kurtuluş Savaşı’nı tarihten silmek, Mustafa Kemal ATATÜRK’süz bir tarihi genç zihinlere yerleştirmek isteyenlerin çabaları boşunadır. Tarihin derinliklerine kazınmış olan Türk Zaferi ne yapılırsa yapılsın silinemez. Cumhuriyetin ulvi değerlerini benimsemiş, bu değerleri varlığının tek dayanağı olduğunu bilen halkımız bu değerlerden asla vazgeçmeyecektir.

 

“RUHLARI ŞAD MEKANLARI CENNET OLSUN”

Bu büyük zaferi, kanlarını dökerek canlarını vererek bize kazandıran Mustafa Kemal Atatürk’ü, tüm şehitlerimizi  ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad mekanları cennet olsun. Tüm halkımızın 30 Ağustos zafer Bayramını içtenlikle kutluyoruz. Geçmişin zorluklarla kazandırdığı Türkiye Cumhuriyeti Devletini sonsuza kadar yaşatacağımıza bir kez daha söz veriyoruz. Şehitlerimize ve Mustafa Kemal Atatürk’e bir kez daha söz veriyoruz; kurdukları laik demokratik cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatacağız.  Yaşasın tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.