“ALTIN KORUMALI MEVDUATTA KUYUMCULAR DA OLMALI” « 10Balikesir

26 Mayıs 2022 - 20:32

“ALTIN KORUMALI MEVDUATTA KUYUMCULAR DA OLMALI”

“ALTIN KORUMALI MEVDUATTA KUYUMCULAR DA OLMALI”
Son Güncelleme :

14 Ocak 2022 - 12:45

Balıkesir Kuyumcular Derneği Başkanı Recai Gürcan altın korumalı mevduat hesabının devreye girmesiyle ilgili POLİTİKA’ya açıklamalarda bulundu. Bankalarda açılacak altın koruma mevduat hesaplarına kuyumcu esnafının da dahil edilmesiyle ilgili yapılan girişimleri anlatan Recai Gürcan, böylelikle daha fazla mevduat hesabının açılacağını dile getirdi.

 

Kuyumculuk sektörünün tamamen bir güven işi olduğuna dikkat çeken Dernek Başkanı Recai Gürcan, kuyumcu esnafının sisteme dahil edilmesiyle vatandaşların yastık altı tabir edilen altınları mevduata çevireceğini kaydetti. Kuyumcuların sisteme girmesiyle ayrıca sektör için gerekli hammadde sıkıntısının da ortadan kalkacağına değinen Recai Gürcan, 5 ton olarak tahmin edilen yastık altı altının büyük bir bölümünün bankalarda mevduata dönüşebileceğini belirtti. Gürcan ayrıca sektör için gerekli altın muhasebesinin hayata geçirilmesinin de kayıt dışı fazlalığı resmiyete dökeceğini ifade etti.

 

“KUYUMCULAR SİSTEMİN İÇİNE ALINMALI”

Balıkesir Kuyumcular Derneği Başkanı Recai Gürcan altın korumalı mevduat hesabıyla ilgili şunları söyledi:

“Son günlerde yastık altı olarak tabir edilen altınların durumu gündem oluşturuyor. Bununla ilgili altın korumalı mevduat hesaplarıyla ilgili bir gündem var. Bununla ilgili başta İstanbul ve Ankara olmak üzere birçok illerin oda başkanlarının ortak girişimleriyle Maliye Bakanlığı’na bu altınların daha çabuk ve güvenilir bir şekilde toplanabilmesi ve bankalarda altın korumalı mevduat hesaplarının açılabilmesi için görüşme tabip edildi. Yapılan görüşme neticesinde çeşitli bankaların kendi bilirkişi vasıtasıyla bankalarda topladığı altın miktarı istenilen seviyeye gelmedi. Bunun sebebi de tamamen bireysel, yani bankaların kenedi anlaşma yaptıkları kurumların bilirkişileri vasıtasıyla altın toplama cihetine gidildiğinden dolayı vatandaş da bankalara değil de altını alırken ve bozdururken nasıl güven unsurunu ön plana çıkarma noktasındaki hassasiyeti altın toplamada bankalar istenilen verimi alamadı.

“35 BİN KUYUMCU ESNAFI VAR”

Yeni kararnameyle beraber altını Türk Lirasına çevirip 3-6-9 veya 12 ay vadeli yatırabiliyorsun. Hem de altının herhangi bir değerinin yükselmesi durumunda o gün yatırdığın fiyat ile yükseldiği fiyat noktasında fark oluşursa, devlet bunu garanti altına alarak bunun farkını ben ödeyeceğim diyor. O açıdan şimdi bu şeni çıkan kararname vatandaşın lehine olan bir durumdur. Bu açıdan da biz kuyumcular da vatandaşı bu işe cezbettirmek, daha elle sarılır hale getirmek açısından dernekler ve odalar olarak önerilerimiz var. Türkiye’de 35 bine yakın perakende kuyumculuk yapan esnaf var. Müşteri de altının alırken nasıl güvendiği yere gidiyorsa, satarken de illaki tanıdığı, güvendiği yer olsun düşüncesiyle hareket ettiğinden dolayı bankalardan alınan altının belli noktalardaki fiyatlarının üzerine kuyumcuda belki 5 kuruş daha fazlaya bozdurma imkanını biz kuyumcular sağlayabilme imkanımız olduğu için bunun daha cazip olacağını düşünerekten, bunu toplama kabiliyeti olan her esnafın istediği bankada belli miktarda altın hesabı açtırıp müşteriden hangi bankayla iş yapacaksa o bankaya müşterinin altınını toplama noktasında ben hem esnafın hem de müşterinin daha gayretli ve güvenilir bir şekilde bu hesaba sahip çıkacağını düşünüyorum.

“DAHA FAZLA ALTIN MEVDUATA DÖNER”

Vatandaşın elinde yastık altında olduğu düşünülen altın miktarı 5 ton olarak tahmin ediliyor. Bunu tüm kuyumculara yayarsak devletin istediği oranda ben altının toplanacağına ve bankalarda mevduat korumalı hesaplara yatırılacağına inanıyorum. O açıdan tüm sarrafların bu mevduat korumalı hesap açtırmaları ve altın toplamaları konusunda esnafların bu konuya dahil edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. O açıdan kuyumcular inşallah görüşmeler neticesinde Maliye Bakanlığı yetkililerince bu hadiseye dahil olurlar. Böylelikle hem geri gelen hurda altınlar iç piyasada kuyumcuların hammadde ihtiyacını karşılayacak hem de daha hızlı hesaplara entegre olmasını sağlayacaktır diye düşünüyoruz. O açıdan yetkililere görüşlerimizi sunduk, işleyişinin nasıl olacağıyla ilgili tespitlerimizi sunduk. Sonuçta bir iki hafta içinde bunun neticelenmesini bekliyoruz. Eğer hakikatten Türkiye’deki 35 bin kuyumcunun 20 bini bile buna dahil olabilirse 20 bin noktada mevduat karşılığı altın toplanmış olacaktır. Yoksa diğer şekilde 50 tane banka varsa, 81 il ve ilçelerinde bunlar toplama cihetine gidecek ve toplanacak altın rakamı düşüş gösterecektir. O açıdan müşterinin kuyumcuya gidip altınını satması ve alması daha güvenilir kaynak olduğundan dolayı tüm kuyumcuların hammadde sorunun çözümü bu sayede giderilecektir. İnşallah bunun iyi neticesini alırız ve devletin istediği şekilde de bu mevduatlar bankalarda açılmış olur.

“ALTIN MUHASEBESİYLE KAYITDIŞI FAZLALIK GİDERİLİR”

Maliye Bakanlığı ile yıllardır bizim kanayan yaramız olan altın muhasebesine geçilmesiyle ilgili görüşmelerimiz oldu. Bunun tüm mali ve hukuki yönden araştırmaları yapılıp dosya halinde Maliye Bakan Yardımcısına, Daire Başkanlarına kuyumcular için altın muhasebesine geçilmesi noktasında taleplerimiz oldu. Bunun da çok kısa zamanda çözüme kavuşacağına inanıyoruz. Eğer böyle bir şey olursa kayıt dışı diye tabir ettiğimiz sektördeki fazlalık böylece giderilmiş olacaktır. İnşallah bu iki noktada çalışmalar olumlu netice verir de biz kuyumcu esnafı olarak da devlette tendi vatandaşından mevduat korumalı toplayacağı altın ve döviz hesaplarında istediği noktaya ulaşır. Çünkü 3-4 haftalık süreçte döviz bozdurma miktarı 100 milyar TL’yi geçti. Ben altında da bunun daha fazla olacağına inanıyorum.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.