BALIKESİR CUMHURİYETİ KALKINDIRAN EĞİTİMİN MERKEZİ « 10Balikesir

23 Şubat 2024 - 06:13

BALIKESİR CUMHURİYETİ KALKINDIRAN EĞİTİMİN MERKEZİ

BALIKESİR CUMHURİYETİ KALKINDIRAN EĞİTİMİN MERKEZİ
Son Güncelleme :

13 Ekim 2021 - 11:48

Altıeylül Belediyesi, Altıeylül Kitap Fuarı’nın 9’ncu gününde Tarihçi, Akademisyen ve Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı’yı Balıkesirliler ile bir araya getirdi.

 

Balıkesir’de bu zamana kadar gerçekleştirilmiş en kapsamlı ve en çok ilgi gören kitap fuarı etkinliği olan “Altıeylül Kitap Fuarı” her kesimden büyük ilgi gördü. Toplamda 1 Milyonun üzerinde kitabı kitapseverler ile buluşturan Altıeylül Belediyesi Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın takdirini kazanırken kitapseverler başta olmak üzere tüm Balıkesir’in de gönlünü fethetti. Fuar alanını dolduran vatandaşlar yağan yağmura rağmen Türk Tarihçi, Akademisyen ve Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı’yı programın sonuna kadar dikkatle takip ederken söyleşi sonunda da kitap fuarındaki kıymetli yazarların kitaplarını incelemeye kaldıkları yerden devam ettiler.

 

BAŞARI TESADÜF DEĞİLDİR

Altıeylül Belediyesi’nin konuğu olan Türk Tarihçi, Akademisyen ve Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, bu önemli kitap fuarını düzenleyen Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı’ya memnuniyetin ifade ettikten sonra “Çok önemli bir fuar ile karşı karşıyayım. Sevgili meslektaşlarıma, öğrencilere ve Balıkesirlilere çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. Kendilerini kırmayıp Altıeylül Kitap Fuarı’nı ziyaret ederek bu güzel söyleşiyi gerçekleştirdiği için Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya şükranlarını sunan Başkan Avcı “Kıymetli hocamın da teşrif ettiği bu güzel organizasyonda yağmura rağmen alanı dolduran kitapseverlere teşekkür ediyorum. Altıeylül’ümüze yakışır ve şehrimize değer katacak olan Altıeylül Kitap Fuarı’nı düzenlemiş olmanın da mutluluğunu yaşadığımızı ifade etmek istiyorum” dedi.

 

İlber Ortaylı öncelikle çok önemli bir Fuar’da buluştuklarını belirterek başladığı konuşmasında özetle şunları söyledi:

Memleketimizin adı Karesi Beyliğidir, bizim verdiğimiz bir addır ve aşiret ismidir. Yakın mazide Karesi Sancağıdır. Karesi Sancağının başkenti olan Balıkesir’in kelime anlamı eski hisar, eski kale demektir. Her anlamda öneme haiz olan Balıkesir’in ayrı bir önemi de, eğitim merkezi olmasıdır. Biliyorsunuz İstiklal Harbinin önemli aydınlarından ve tartışmasız Türkiye Cumhuriyeti’nin bir numaralı Eğitim Bakanı Necati Bey’dir. Bu memlekette saygı duyulması gereken insanlardandır. Mustafa Necati’nin yetiştirdiği öğretmenler Türkiye’ye Türkçeyi öğretmiştir; bu İstanbul Türkçesidir… Doğru imla ve temiz Türkçedir. Necati Bey’in ismi verilen Eğitim Enstitülerinden yetişen öğretmenlerden birisinde ben de öğrenim gördüm ve profesörler de dâhil en iyi Türkçe-Edebiyat öğretmenimdi Türkan Hanım ve galiba da buradan mezundur. Maalesef Eğitim Enstitülerini kapattılar. Onun için bunların diriltilmesi lazımdır.

Balıkesir’de gençlerin imtihanlarla yetenekleri tespit edilerek ortaya çıkarılmalı ve ona göre okulların kurulması gerekir. Çünkü burası Türkiye Cumhuriyeti’ni kalkındıran bir eğitimin merkezi olmuştur. Siz burada 1920’lerde 30’larda eğitim görenlerin isimlerini münevverlerin bir listesini elinize alsanız, şaşarsınız kimler var diye… Mesela bizim Hoca Halil İnalcık buradan mezun oldu, daha birçok sayısız insanlar var. Buranın başka bir toprak olduğunu anlarsınız. Çocuklarınızı Ankara’daki Milli Eğitim Bakanlığının standart programlarına göre yetiştiremezsiniz; burası ayrı bir yer. Dünyanın her yerinde bazı yerler için bazı istisnai uygulamalar söz konusudur. Çünkü deha ve zekâ az bulunuyor. Kabiliyetlerini harcayamazsınız. Bu memleketin kütüphanelerle donatılması gerekiyor. Bu tip kitap Fuarlarının teşviki, yapılması sevindiricidir ve devam etmesi lazımdır.”

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.