MERKEZ HAVAALANI’NIN ADI KUVA-YI MİLLİYE OLSUN « 10Balikesir

8 Aralık 2021 - 09:31

MERKEZ HAVAALANI’NIN ADI KUVA-YI MİLLİYE OLSUN

MERKEZ HAVAALANI’NIN ADI KUVA-YI MİLLİYE OLSUN
Son Güncelleme :

05 Eylül 2019 - 12:47

6 Eylül Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşu vesilesiyle bir mesaj yayınlayan CHP Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Fikret ŞAHİN, İngilizlerin taşeronluğunu yapan Yunanlıların İzmir’den itibaren tüm Anadolu’yu işgal etme planlarında en önemli olan şehirlerden birinin Balıkesir olduğunun altını çizerek; ‘’Balıkesir’in Milli Mücadeledeki yeri bir halk hareketi olan ve tamamen gönüllülük esasına dayalı başlayan Kuvâ-yi Milliye hareketinin ilk başlangıç noktası olmasıdır.’’ dedi.

Sözlerine ‘’İzmir’in işgal haberini aldıktan sonra Anadolu’da Kuvâ-yi Milliye ruhunun ilk kıvılcımını yakan Balıkesir’imiz, bugün modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına öncülük etmiş şehirlerimizden bir tanesidir. Kuvâ-yi Milliye ruhunun ilk hareketleri burada başlamış, düşman işgaline karşı ilk direnişler burada vücut bulmuştur. ‘’ şeklinde devam eden CHP’li ŞAHİN;‘’ Düşmanın halkımızın malına, ırzına ve özgürlüğüne göz dikmesine rağmen kahraman Balıkesir halkı Yunan ordularının Anadolu’ya geçişini 13 ay boyunca engellemiş; Mustafa Kemal ve arkadaşlarına önemli zaman kazandırarak, gerekli hazırlıkları tamamlamalarının yolunu açmıştır. İşte Balıkesir’den ateşlenen bu bölgesel direniş ruhu tüm Anadolu halkını etkilemiş; 30 Ağustos’ta Büyük Taarruz ve sonunda 6 Eylül 1922’de ise Balıkesir’imizin kurtuluşunun gerçekleşmesini sağlamıştır.’’ ifadelerini kullandı.

 

Balıkesir Merkez Havaalanın ismi ‘’ Kuvâ-yi Milliye Havaalanı’’ olsun!

Balıkesir İl Merkezi’nde yapımı süren havaalanının isminin Kuva-yi Milliye Havaalanı olması ile alakalı olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına bir kanun teklifi verdiğini belirten Balıkesir Milletvekili Fikret ŞAHİN; ‘’ Kuvâ-yi Milliye’nin Başkenti olarak anılan Balıkesir’imizin merkezine yapılacak olan havaalanın isminin ‘’Kuvâ-yi Milliye Havaalanı’’ olması bölge halkının talep ve istekleri doğrultusunda yaptığımız bir çalışmadır.  Balıkesir’de inşa edilecek olan önemli bir yapıya Kuvâ-yi Milliye isminin verilmesinin Balıkesirli hemşerilerimizin hakkı olduğunu düşünüyor; tüm siyasi partilerin milletvekillerinden destek beklediğimi ifade etmek istiyorum.’’ şeklinde konuştu.

6 Eylül Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşu ile alakalı yayınladığı mesajda ŞAHİN; ‘’ Yunan işgalinin Bursa’ya kadar ulaşmasının ardından TBMM kürsüsüne koyulan siyah örtü, 6 Eylül 1922’de Balıkesir’in düşman işgalinden 795 gün sonra kurtulmasının ardından kaldırılmıştır. TBMM kürsüsündeki siyah örtüyü kaldırmanın haklı gururunu taşıyan Kuvâ-yi Milliye şehri Balıkesir’de yaşamamızı sağlayan başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanı ve kutsal değerlerimizi koruma uğruna kendilerine düşen görevi yerine getiren Balıkesirli hemşerilerimi, Milli Mücadele yolunda yürüyen tüm şehit ve gazilerimizi saygı ve minnet ile anıyor; Balıkesir’imizin kurtuluşunun 97. Yılını coşku ile kutluyorum. ‘’ ifadelerine yer vererek sözlerine son verdi.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.