ÖĞRETMEN LİSESİ TARIM LİSESİ OLACAK « 10Balikesir

28 Şubat 2024 - 15:06

ÖĞRETMEN LİSESİ TARIM LİSESİ OLACAK

ÖĞRETMEN LİSESİ TARIM LİSESİ OLACAK
Son Güncelleme :

25 Ekim 2020 - 22:39

232 defa

AK Parti Balıkesir Milletvekili Belgin Uygur, Savaştepe Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi’nin Tarım Lisesi olacağını, aynı zamanda Balıkesir’in en büyük ARGE Merkezinin de okul bünyesinde kurulacağını zöyledi. Uygur, tarım kenti Balıkesir’e Tarım Lisesi ve AR-GE Merkezi kazandırmaktan çok mutlu olduğunu ifade etti.

Uygur, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer ile yaptığı görüşmeler neticesinde Savaştepe’de eski adıyla Öğretmen Lisesi olan Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi’nin Tarım Lisesi olması ve bünyesinde tarıma yönelik çalışmaların yapılacağı AR-GE Merkezi kurulmasının onaylandığını ifade etti. Balıkesir’in hem eğitim hem istihdamına yönelik çok değerli bir adım olduğunu belirten  Uygur, “şehrimize ve Savaştepe ilçemize hayırlı olsun” dedi.

 

BALIKESİR’İN İLK TARIM LİSESİ

Milletvekili Uygur, tarım şehri olan Balıkesir’in ihtiyacı doğrultusunda,sektörün gereksinimi olan nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi amacıyla Tarım Lisesinin hayata geçirileceğini ifade etti. Milletvekili Uygur, bu okulun; bünyesinde AR-GE Merkezi olan Türkiye’nin ikinci Tarım Lisesi olacağını söyledi. Uygur konuyla ilgili açıklamasında “Balıkesir Türkiye’nin en önemli tarım şehri. Bu şehre tarım alanında yapacağımız başta eğitim olmak üzere her türlü yatırım bu açıdan çok değerli. Savaştepe ilçemizde yer alan Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi bir Tarım Lisesi olmaya çok uygun şartlara sahip. 300 dönümlük bir araziye sahip olan Lisemiz toprağı, yetişmiş ağaçları ve bitki örtüsüyle son derece verimli ve uygun bir altyapıya sahip. Öğrencilerimiz bu okulda modern tarım yöntem ve tekniklerini öğrenecekler, üretim yapacaklar ve ülkemizintarım sektörüne nitelikli ara eleman olarak yetiştirilmiş olacaklardır. Şehrimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

 

BALIKESİR’İN EN BÜYÜK AR-GE MERKEZİ AÇILIYOR

Uygur konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Mesleki eğitimde artık AR-GE dönemine geçiliyor. Savaştepe’de Tarım Lisesi bünyesinde kurulacak olan AR-GE merkezi; şehrimiziçin büyük bir tarımsal AR-GE merkezi haline gelecek. AR-GE Merkezinde kurulacak olan laboratuvarda tarım sektörünün ihtiyacı olan tüm analizler ve araştırmalar yapılacak. Bölgedeki çiftçilerimiz analizler için artık bu merkezi kullanacaklar. Sürdürülebilir tarım için yüksek teknoloji ile çalışmalar yapacak olan AR-GE Merkezi’nde tarımsal üretimin ihtiyacı olan tüm araştırmalar yapılabilecek. Bu Merkezde öğrencilerin projeleri, hayalleri, icatları da desteklenecek. Yani bu merkezle birlikte aynı zamanda geleceğin mucitleri için de büyük bir fırsat ortaya çıkmış olacak. Sayın Bakan Yardımcımız Mahmut Özer’e şehrimize verdiği destekten dolayı çok teşekkür ederim. Şehrimize hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.