SİVAS MADIMAK OTELİ’NDE KATLEDİLEN 33 CAN UNUTULMADI « 10Balikesir

28 Ocak 2022 - 22:07

SİVAS MADIMAK OTELİ’NDE KATLEDİLEN 33 CAN UNUTULMADI

SİVAS MADIMAK OTELİ’NDE KATLEDİLEN 33 CAN UNUTULMADI
Son Güncelleme :

02 Temmuz 2020 - 17:55

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Balıkesir Şubesi ve KESK Şubeler Platformu 2 Temmuz 1993 yılında Sivas Madımak Otel’de katledilen aydın ve sanatçıları düzenledikleri basın açıklamasıyla andı. Ali Hikmet Paşa Meydanı’nda yapılan basın açıklamasında Sivas’ta yapılan katliamı unutmayacakları ve unutturmayacakları dile getirildi.

 

Sivas madımak Oteli’nde 33 kişinin yakılarak öldürülmesinin üzerinden 27 yıl geçmesine rağmen acılarının çok taze olduğunu söyleyen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Balıkesir Şube Başkanı Kenan Bila, Sivas’ta yaşanan acı olayı unutturmayacaklarını dile getirdi.

 

“33 Canımız katledildi”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Balıkesir Şube Başkanı Kenan Bila anma toplantısı düzenleme komitesi adına yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Bundan tam 27 yıl önce büyük halk önderi ve Alevi Piri/ozanı Pir Sultan Abdal’ı anma etkinlikleri kapsamında Sivas’a giden canlarımızdan, 33 canımız bütün devlet güçlerinin gözü önünde karanlık zihniyetli, gerici, nefret dolu, barbar, şeriatçı bir güruh tarafından katledildi.

 

“Katliam planlı ve organize bir çalışmanın sonucu”

Bu korkunç katliam, son derece planlı ve organize bir çalışmanın sonucunda gerçekleştirildi. Dönemin Sivas Belediyesi tarafından katliamdan birkaç gün önce şehrin içinde hiçbir yerde kaldırım çalışması gibi bir faaliyet yokken, Madımak Oteli’nin çevresine kamyonlar dolusu parke taşları bırakıldı. Dönemin belediye başkanı katliam sırasında “gazanız mübarek olsun” diyerek katliamda tahrik edici rol oynadı. Otelin önünde bulunan askerler ise katliamcı güruha herhangi bir müdahalede bulunmadan otelin önünden ayrılarak katliamın yolunu açtılar. Katliamın gerçekleştirildiği bölgeye bilerek hiçbir polis gücü de gönderilmedi. Göstermelik olarak gelen birkaç polis ise ya olayları izleri ya da katliamcılarla kol kola hareket etti.  Yandaş medya ise işbirlikçi ve tetikçi zihniyetine uygun bir şekilde hareket ederek katilleri aklayıp neredeyse katledilen canlarımızı suçlu gösteren aşağılık yayınlar yaptılar. Gerici ve şeriatçı örgütler katliamdan haftalar önce bildiriler dağıtıp “kıyam” ve “katliam” çağrılarında bulundular.

 

“Katiller ya bulanmadı ya affedildi”

Açıkça görüldüğü gibi Sivas Madımak Oteli Katliamı egemenlerin bütün unsurlarıyla birlikte organize ettiği ve şeriatçı katil güruhun tetikçiliğiyle hayata geçirdiği planlı bir katliamdı. Katliamdan sonra gerici katil güruh içinden sadece küçük bir grup hakkında dava açıldı. Uzun süren yargılamalar sonunda bu katillerin çoğu ya hiç ceza almadılar ya da küçük cezalarla kurtuldular. Hiç bir sağlık sorunu olmayan ve katliamda başı çekip mahkemede hiçbir pişmanlık belirtmeyen Ahmet Turan Kılıç haksız ve hukuksuz bir kararla affedildi. Haklarında dava açılan katillerin bir kısmı ise hiç bulun(a)madı. Daha sonrasında devlet tarafından bulun(a)mayan bu katiller zamanaşımı kararıyla ceza almaktan kurtuldular. Dönemin başbakanı olan AKP Genel Başkanı ise bu karar için “hayırlı olsun” dedi. Halen yurtdışında yaşayan katillerin iadesi için hiçbir çaba gösterilmedi. Tam tersine bu katillerin iade edilmemeleri için bilerek yanıltıcı ve yanlış bilgiler verildi.

 

“Unutmadık unutturmayacağız”

Birçok insanımız baskı ve ayrımcılıktan dolayı toplumsal yaşamda Alevi kimliğini gizlemek zorunda kalıyor. 2 Temmuz 1993 Sivas Madımak Katliamı özünde zadece Alevilere karşı değil; ezilen, ötekileştirilen, dışlanan, yok sayılan bütün toplumsal kesimlere karşı yapılan bir katliamdır. O yüzden ezilen, ötekileştirilen, dışlanan ve yok sayılan herkesi zulme karşı ortak mücadeleye çağırıyoruz. Önderimiz Pir Sultan Abdal’ın “Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan” şiarıyla virüs salgınına karşı fiziksel mesafeyi koruyarak, Madımak Katliamı şehitlerimizi unutmadığını, unutturmayacağımızı bir kez daha haykıralım. Sivas Madımak Katliamını unutmadık, unutturmayacağız. Sivas’ın ışığı sönmeyecek. Madımak utanç müzesi olacak.”

 

Yoğun katılım oldu

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin öncülüğünde düzenlenen anma etkinliğine KESK Balıkesir Şubeler Platformu, Hacı Bektaşi Veli Kültür ve Tanıtma Derneği, CHP İl ve ilçe başkanlıkları ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarının başkan, temsilci ve üyeleri katıldı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.