Ali Hikmet Paşa « 10Balikesir

4 Ekim 2023 - 11:57

Ali Hikmet Paşa

Ali Hikmet Paşa
Son Güncelleme :

25 Ocak 2019 - 13:47

201 defa

Sevgili 10 Balıkesir gazetesi okurları, bu hafta sizlere Balıkesir’le bütünleşmiş bir komutan olan Ali Hikmet Paşa’yı anlatacağız.

Ali Hikmet Paşa, 1876’da Bursa’nın Yenişehir ilçesinde doğmuş, 1899’da Harp Okulundan, 1902’de de Harp Akademisinden mezun olmuş ve Kurmay Yüzbaşı olarak 3. orduya atanmıştır.

1925’de Balıkesir’e 2. Kolordu Komutanı olarak atanmış ve 1926’da Korgeneral rütbesini almıştır. 1 oğlan ve 2 kız babası olan Ali Hikmet Paşa kendi isteği ile 1935 yılında emekliye ayrılmıştır.

Ali Hikmet Paşa Balkan Savaşı, 1. Dünya Savaşı ve İstiklal Savaşında çok önemli görevle üstlenmiş, Gümüş Liyakat ve Harp Madalyaları ile ödüllendirilmiş bir komutandı. Balıkesir’de görevli iken, asker bir komutan ama sivil bir idareci gibi çalışmış ve Balıkesir’imize birçok tesis kazandırmış ve önemli hizmetlerde bulunmuş bir komutandı.

1927’de şimdiki Toplu Taşıma Merkezi olan mevkide Ali Hikmet Paşa Stadını ve İdmancılar Mahvelini inşa ettirmiştir. Şimdiki Subay Orduevinin bulunduğu yere Askeri Mahveli, Kızpınar mevkiinde 40. Alay Askeri Kışlasını ve Atatürk İlk Okulu’nun yanında bulunan Kolordu Çeşmesini inşa ettirmiştir. Balıkesirlilerin o yıllarda kullandıkları sözü size hatırlatayım. Ben de eski Balıkesirli büyüklerimizden duymuştum. ‘’Balıkesir demek Ali Hikmet Paşa, Ali Hikmet Paşa demek Balıkesir demektir.’’

Ali Hikmet Paşa’nın en önemli görevlerinden biri de 1933’de Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın emri, Balıkesirli esnaf ve halkın desteğiyle kurulan yoksulları Gözetleme Cemiyetinin kurulmasıydı. Ali Hikmet Paşa bu cemiyeti kuran ve başkanlığını yapmış bir komutandı. Cemiyetin görevi, savaşlarda babaları şehit düşen çocukları gözetlemek ve onları yetiştirmekti. Cemiyet birçok başarılı talebe yetiştirmiştir. Yetim çocukların kaldığı bina, şu anda Ulus Sokaktaki Balıkesir Fotoğraf Sanatçıları Derneği’nin (BASAF) bulunduğu, restore edilmiş olan taş binadır. Şu anda alt katı sergi salonu, üst katı ise fotoğraf müzesi olarak kullanılmaktadır.

O yılların Belediye Başkanı Naci Kodanaz ve Belediye Meclis Üyelerinin aldıkları bir karar ile Balıkesir’deki meydana Ali Hikmet Paşa Meydanı ismi verilir. Daha sonralarda ise Ali Hikmet Paşa ismi bir mahalleye verilerek ismi ölümsüzleşmiştir. 21 Mart 1939’da İstanbul’da vefat eden Ali Hikmet Paşanın kabri İstanbul’dadır. Ali Hikmet Paşa Balıkesirlilerin kalbinde hep yaşayacaktır. Ruhu şad mekanı Cennet olsun.

4.0.1

met

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.