BAKANLIKTAN İBRAHİM DÜRMÜŞ GENELGESİ! « 10Balikesir

18 Temmuz 2024 - 16:14

BAKANLIKTAN İBRAHİM DÜRMÜŞ GENELGESİ!

BAKANLIKTAN İBRAHİM DÜRMÜŞ GENELGESİ!
Son Güncelleme :

23 Şubat 2022 - 14:25

ÇEVRE Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un imzasıyla yayımlanan ve valiliklere gönderilen genelge, devamsızlıkları nedeniyle meclis üyeliklerinin düşürülmesi gereken belediye meclis üyelerini kapsıyor. Genelgeye göre pandemi gerekçesiyle katılım sağlanmayan toplantı ve birleşimlerde üyeler özürlü veya izinli kabul edilecek. Arka arkaya üç birleşim ya da yıl içinde toplantıların yarısına katılmayan üyelerin üyelikleri düşürülemeyecek.

 

GENELGE ÖNCEKİ KARARLARI KAPSIYOR MU?

BAKANLIK söz konusu genelgeyi, Susurluk AK Parti Belediye Meclis Üyesi İbrahim Dürmüş’ün devamsızlık gerekçesiyle Meclis çoğunluğuyla üyeliğinin düşürülmesi sonrasında yayımladı. Genelge, bir anlamda İbrahim Dürmüş’e özel gibi oldu. Genelgenin yayın ve tebliğ tarihinden önceki kararları kapsayıp kapsamadığı anlaşılamadı. Tebliğ tarihinden sonra olabilecek devamsızlıklar için bir uygulama olacağı düşünülürse, İbrahim Dürmüş’ün durumu yine muğlak.

 

İBRAHİM DÜRMÜŞ EN ÖN SIRADA İZLEDİ

Bu arada AK Parti Balıkesir İl Başkanlığı, ilk kez Belediye Meclis Üyeleri İstişare Toplantısı yaptı. Dürmüş’ün üyeliğinin düşürülmesi ve muhalefetteki ilçe belediyelerinden benzer hamlelerin gelebileceği olasılığına karşı AK Parti cephesinin stratejilerinin ele alındığı toplantıyı, Meclis Üyeliği devamsızlık nedeniyle düşürülen İbrahim Dürmüş’ün en ön sıralarda izlediği göze çarptı.

 

 

BU DURUMDA İBRAHİM DÜRMÜŞ PAÇAYI KURTARMIŞ MI OLUYOR?

 

HER  mevzuyu bir kenara koyduk, İbrahim Dürmüş’ün belediye meclis üyeliğinden düşürülmesine kilitlendik!

Dürmüş’le başladık haftaya.. Dürmüş’le bitirdik derken..

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bir genelge yayınladı.

Salgın, pandemi, kovit gibi sebeplerle toplantılara, birleşimlere katılamayanların devamsızlıkları nedeniyle meclis üyeliğinden düşürülemeyeceği ilan edildi.

Genelge upuzun gidiyor.

Şu kısmı önemli:

“5393 sayılı kanunun 29. ve 32. Madde hükümleri uyarınca meclis tarafından üyelerin mazeretleri nedeniyle verilecek izinlerin, bir yıl içindeki toplantı süresinin yarısını aşmayacak şekilde belirlenmesi gerekmekte olup, diğer taraftan hastalık halinin izin olarak değerlendirilmesi gerekmekle beraber, hastalık süresinin kanunda belirtilen hadlerin üzerinde olması ve belgelenmesi halinde arka arkaya üç birleşime veya bir yıl içinde yapılan toplantıların yarısına katılmayan üyelerin üyeliği düşürülemeyecektir.”

Genelgenin son bölümünde, hastalık gerekçesiyle toplantılara gelmeyenlerin özürlü ve izinli kabul edileceği de belirtiliyor.

 

***

BU  durumda Susurluk ve Büyükşehir meclislerinin AK Partili İbrahim Dürmüş paçayı kurtarmış mı oluyor?

Kimi medyacı milleti İbrahim Dürmüş’ü oy çokluğuyla düşüren Susurluk Meclisi’nin CHP ve İYİ Partili üyelerine nanik yapıyor şimdi!

AK Partililer ise muhalefetin bu operasyonunu bakanlık genelgesiyle bertaraf ettiklerini düşünerek seviniyor.

Kararnamelerle yönetilen ülkede, bakanlık genelgelerinin de bir nevi yasa hükmünde sayılması normal!

Oysa genelge, parlamentonun çıkardığı yasayı yok sayıyor bir anlamda.

Bundan da önemlisi, bakanlık genelgesinin tebliğ edildiği günden sonrasını mı, yoksa öncesini mi kapsadığı!

 

***

GENELGEDE  “şu tarihten itibaren” ifadesi yok. “Öncesi” veya “sonrası” demiyor. “Düşürülemez” deniyor yalnızca.

Yani, bugüne kadar meclis üyeleriyle istişare toplantısı yapmamış, Dürmüş olayı ekseninde cümle meclis üyesini toplayıp durumu değerlendirme gereği duyan AK Parti cenahının da öncelikle bu ‘öncesi’ veya ‘sonrası’ konusunu çözmesi gerekiyor.

 

***

BELEDİYE  Meclisi aday listelerine ön sıralardan girebilmek için taklalar atıp keselerin ağzını açanların.. Ön sıralardan seçilip meclis üyesi ünvanı kazandıktan sonra.. Milletin verdiği görev ve sorumlulukları ihmal etmesi gerçeğini ne yapacağız?

Madem bunca mevzunun merkezinde İbrahim Dürmüş var; O’nun üstünden yürüyelim o halde.

Seçim bölgesi Susurluk’un Meclisi’ni ihmal etmiş, gitmemiş, mazeret üretmiş.. Ama Büyükşehir Meclisi’ni kaçırmamış; tam mesai yapmış.

Hoş, hiç kaçırmadığı Büyükşehir Meclisi’nde de indir kaldırdan başka bir işe yaramamış, bir yaraya merhem olmamış, kürsüye çıkıp konuşmamış, ilçesiyle ilgili bir şey söylememiş.

Susurluk’u boşlamış, Büyükşehir’e ise gelip gitmiş sadece.

Meclis üyeleri, ister iktidar ister muhalefettekiler olsun; Dürmüş olayından ders çıkarmalı kendi payına.

 

***

SUSURLUK  Belediye Meclisi’nde böyle bir operasyon yapılmasaydı.. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı apar topar bir genelge çıkarmak zorunda kalmayacaktı. Genelgenin yayın tarihi 18 Şubat 2022. Dürmüş operasyonundan sonra yani.

O halde, ‘Dürmüş’e özel’ denmesinde mahsur yok.

 

*****

 

Gerçekten organize teşebbüs mü?

 

AK Parti Büyükşehir Meclis Sözcüsü Mehmet Birol Şahin, Susurluk’ta İbrahim Dürmüş’ün meclis üyeliğinin düşürülmesinden sonra.. Bandırma’nın aynı hamleyi yaptığına dikkat çekiyor.

Şahin, bunun ‘organize teşebbüs’ olduğunu ileri sürüyor.

Susurluk’ta İYİ Partili Ömer Öztürk’ü, Bandırma’da ise yine İYİ Partili Aydilek Gönenç’i filmin baş aktörleri olarak gösteriyor.

İbrahim Dürmüş olayının ardından, Bandırma’da AK Partili meclis üyelerinin düşürülmesi teşebbüsüne dikkat çeken Şahin, İYİ Parti İl Başkanı Özlem Ural’ı da filmin yapımcı ve yönetmeni olarak lanse ediyor.

Şöyle diyor Şahin:

“Partinin adının İYİ olması gerçekten iyi olmaya yetmiyor. Susurluk ve Bandırma’da eşzamanlı davranış sergileniyor. Ortada organize bir kötülük var…”

Karşı operasyondan da söz ediyor Mehmet Birol Şahin.

Örneğin Altıeylül Belediye Meclisi’nde İYİ Partili Emine Nur Çöller’in üyeliğinin düşürülmesi için dilekçe vereceklerini söylüyor. Çöller düşerse yerine AK Partili Mehmet Kelemençe’nin geleceğine dikkat çekiyor.

İster organize, ister bireysel olsun bu hamleler.. Partiler ve parti grupları bu durumu birbirlerine karşı tehdit, şantaj olarak kullanmak yerine..

Milletin oyuyla oraya gelip millet için çaba göstermeyen kim var kim yoksa gereğini yapmalı hepsi.

Tabi parti grupları ve ittifaklar için aslolan sayıdır, üyenin performansı değil.

Hoş, Çevre Şehircilik Bakanlığı genelgesinden sonra, “şunun üyeliği düşsün” diye verilen dilekçeler işlevsiz kalacaktır kuşkusuz.

‘Düşürülemez’ diyor çünkü.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.