BALIKESİR’İN TRAFİK SORUNLARINA ÇÖZÜM ARAYIŞLARI « 10Balikesir

18 Temmuz 2024 - 17:53

BALIKESİR’İN TRAFİK SORUNLARINA ÇÖZÜM ARAYIŞLARI

BALIKESİR’İN TRAFİK SORUNLARINA ÇÖZÜM ARAYIŞLARI
Son Güncelleme :

12 Ocak 2022 - 19:09

112 defa

Vali Hasan Şıldak başkanlığında, tespit edilen trafik sorunlarının çözümlerine yönelik yapılacak çalışmaların ele alındığı ‘Balıkesir Trafik Sorunları Değerlendirme Toplantısı’ gerçekleştirildi.

Ayvalık, Edremit ve Bandırma İlçelerinin trafik sorunlarının ayrıntılı bir şekilde görüşüldüğü toplantıda İl Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürü Serdar Güler ve İl Jandarma Komutanlığı Trafik Şube Müdürü J.Asb.Kd.Bçvş. İhsan Çınar tarafından sorumluluk alanlarındaki mevcut trafik durumları ve sorunlarıyla ilgili sunumlar yapıldı. Çözüm önerilerinin de yer verildiği sunumlarda çeşitli seçenekler kapsamlı olarak ele alındı.

 

Özellikle yaz döneminde nüfus artışı yaşanan ilçelerin trafik sorunlarının ele alındığı toplantının açılışında kısa bir konuşma yapan Vali Şıldak hayata geçirilecek düzenlemelerin ‘Turizm Şehri Balıkesir’ in yükseliş ivmesine yakışan görüntüye kavuşmasına katkı sağlayacağını dile getirdi. Şıldak, “Bugün gündemimizde trafik var. Yaz dönemi başta olmak üzere; trafiğin sıkıştığı noktalar, trafik sorunları olarak adlandırabileceğimiz konular üzerinde çalışmalar yapıldı. Bu çalışmaları gerçekleştiren İl Emniyet Müdürlüğümüz ve İl Jandarma Komutanlığımızın tespitleri Vali Yardımcımız başkanlığında yapılan toplantılarda Büyükşehir Belediyemiz ve İlçe Belediyemizle paylaşıldı. Biz bu toplantıda çalışılan bu konuları ayrıntılı olarak ele alacağız. Konuları ayrıca sezona hazırlık bakımından da değerlendireceğiz. ” dedi.

 

Toplantıda ilk olarak yaz sezonunda büyük bir nüfus artışı yaşanan Ayvalık İlçesinin trafiği değerlendirildi. Yoğun araç trafiğinin yaşandığı güzergahlarda ne gibi düzenlemelerin yapılacağı görüşüldü. Yaz aylarında adeta turist akınının yaşandığı Cunda Adası ve Şeytan Sofrasına ulaşım konusunda sıkışıklığı engelleyici çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Söz konusu turistik yerlere ulaşımdaki alternatif yollara cazibe kazandırılması için işaret ve ışıklandırmaların arttırılmasına karar verildi. Ayvalık’ta önemli sorunlardan birinin de otopark olduğu ve buna yönelik gerekirse artış olan aylarda okul bahçelerinin de otopark olarak kullanılabileceği dile getirildi.

 

Toplantıda trafik yoğunluğu bakımından yaz aylarında hatırı sayılır bir artışın yaşandığı ve Çanakkale’ye ulaşımı sağlayan ana güzergah üzerinde bulunan Edremit İlçesinin trafiği hakkında ayrıntılı bilgi verildi. Edremit İlçesindeki mevcut kavşakların durumu ile yapılmasına ihtiyaç duyulan düzenlemelerle ilgili değerlendirmelerde bulunuldu. Kavşakların yanı sıra yer yer oluşan yoğunlukların azaltılması için gerek yaya geçitleri ve üst geçitler, gerekse sinyalizasyonların düzenlenmesi gibi bir çok konuda katılımcılar tarafından görüş açıklandı. Yapılacak fiziki düzenlemelerle oluşacak estetiğin Balıkesir’e modern bir görünüm kazandıracağı belirtildi. Körfez bandındaki nüfus artışına cevap verecek akılcı çözümlerle sorunların büyük ölçüde ortadan kalkacağı ifade edildi. Toplantıda kavşakların durumları tek tek ele alındı. Yeni önerilerin de getirildiği mevcut sorunlar için çözüm noktasında koordinasyon içinde olunması gerektiği vurgusu yapıldı.

 

Balıkesir’in kuzey bandında yer alan Bandırma İlçesinin trafiğinin mevcut durumu hakkında bilgi verildi. Trafik akışının rahatlaması için neler yapılabileceği aktarıldı. Mevcut kavşaklardaki düzenlemeler ve yeni çalışmaların görüşüldüğü toplantıda Bandırma’da yoğunluğun sadece yaz aylarında değil yılın her ayında yaşandığı ifade edildi. Balıkesir’in iki üniversitesinden birinin yer aldığı Bandırma’da, özellikle okul ve mesai çıkışlarında bir yoğunluk yaşandığının altı çizildi. Toplu taşıma araç güzergahları, yaya geçitleri gibi trafik düzeni ve akışının önemli parçası durumunda olan konularla ilgili yapılması gereken düzenlemeler değerlendirildi. Kavşak düzenlemelerinin yanı sıra yön uygulamaları noktasında yapılacak çalışmaların trafik sorularını büyük ölçüde rahatlatacağı vurgulandı. Alınacak tedbirlerin kısa vadeli olarak değil, uzun vadeli olarak planlanmasının, yaşanan ve yaşanabilecek trafik sorunlarını en aza indireceğine katkı sağlayacağı vurgulandı.

 

Vali Şıldak toplantı sonunda yaptığı değerlendirmede üzerinde mutabakata varılan konularda hızlı bir şekilde çalışmalara başlanacağını söyledi. Bu konuda uygulayıcı kurumun Büyükşehir Belediyesi olacağını, bazı konularda ise ilçe belediyeleri ve Karayollarının uygulama yapacağını belirten Şıldak, üzerinde çalışılması, olgunlaştırılması gereken konularla ilgili olarak da sorumlu kurumların birlikte çalışmaları sürdüreceğini ifade etti. Yerleşim yerlerindeki trafiğin rahatlatılması amacıyla yapılan çalışmalar konusunda katılımcı kurumlara teşekkür eden Vali Şıldak, çok verimli bir toplantı gerçekleştirildiğini, bir sonraki toplantıda da İl Merkezindeki trafik sorunlarının ele alınarak çözüm üretileceğini sözlerine ekledi.

 

Büyükşehir Belediyesi Ek Hizmet Binası Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıyla Vali Hasan Şıldak’ ın yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Vali Yardımcısı Mustafa Çek, Büyükşehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreteri Dr. Mustafa Küçükkaptan, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı J.Kd.Alb.Tarık Hekimoğlu, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Altıeylül Belediye Başkan Vekili Kadir Uzun, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Bandırma Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Ay, Edremit Belediyesi Başkan Yardımcısı Kürşat Serkan Saran, Karayolları 14. Bölge Müdür Yardımcısı Servet Özbek ile Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyeleri, emniyet, jandarma ve karayollarının ilgili birimlerinin sorumluları katıldı.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.