BU BORÇ YÜKÜYLE O PROJELERİ NASIL YAPACAKLAR? « 10Balikesir

25 Ekim 2021 - 10:48

BU BORÇ YÜKÜYLE O PROJELERİ NASIL YAPACAKLAR?

BU BORÇ YÜKÜYLE O PROJELERİ NASIL YAPACAKLAR?
Son Güncelleme :

02 Mart 2018 - 19:56

CUMHURİYET Halk Partisi İl Başkanı Serkan Sarı Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’nun açıkladığı projeleri gazetemize değerlendirdi. Sarı açıklanan 870 milyon TL maliyetli 1361 projenin gerçekçi olmadığını belirterek, seçime 1 yıl kala açıklanmasının da bir anlamının olmadığını ifade etti.

YENİ SEÇİLMİŞ BAŞKAN EDASIYLA PROJELERİ AÇIKLADI

İl Başkanı Serkan Sarı, Zekai Kafaoğlu’nun yeni seçilmiş gibi projeleri açıklamasını şaşkınlıkla izlediklerini söyledi. Sarı şunları kaydetti:

“Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu geçtiğimiz günlerde bir basın toplantısıyla yeni seçilmiş bir belediye başkanı edasıyla, görev süresini devir-teslim etmeye hazırladığı bir dönemde yeni projelerle sanki yeni seçilmiş ve 5 yıllık program açıklar edasıyla bir toplantı düzenlemiştir. Bunu biz şaşkınlıkla takip ettik ve izledik.”

1-1,5 MİLYAR BORÇ VAR

Açıklanan projelerin hangi kaynaklarla yapılacağını da sorgulayan CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Belediye’nin mevcut borçlarının da göz önüne alındığında projelere kaynak bulmakta zorlanılacağını ifade etti. Sarı şöyle konuştu:

“Projeler adı altında 1361 proje, 870 milyonluk yatırım vaatleriyle kamuoyunun karşısına çıktılar. Bu gerçekten komik bir söylem ve eylemdir. Çünkü artık Büyükşehir Belediyesi Başkanlığını devretmeye hazırlandığı bir dönemden geçiyoruz. Bahsedilen 1361 proje ‘günde 4 proje yapacağım’ vaadidir ve 870 milyonluk bir yatırımdan bahsediyor. Biz daha önceki açıklamalarımızda da değinmiştik ki Balıkesir Büyükşehir Belediyesi şu anda borç batağındadır. Yakın zamanda açıklanmış Türkiye’de İller Bankası’na en borçlu belediyeler listesinde 7’nci sırada bulunuyoruz. Bunun yanında bir de piyasadan alınan borçlar var. Büyükşehir Belediyesi’nin dışında BASKİ’nin borçları var. Bütün bunları alt alta, üst üste koyduğunuz zaman 1-1,5 milyar TL civarında olduğu söylenmektedir. Bunun yanında Büyükşehir Belediye Meclisi’nden borçlanma yetkisi aldığı, daha borçlanmadığı borçları var. Sorduğumuzda 1-1,5 milyarlık borç beyan ediliyor zaten. Bu borçları kapatma planı değil, daha fazla borçlandırarak işlemez bir Belediye haline geliyor. Geçtiğimiz aylarda, Büyükşehir Belediye Meclisi’nden personel maaşlarını ödemek için borçlanma yetkisi vardı. Personel maaşlarını ödemekte güçlük yaşayan bir Belediye, bugün 870 milyarlık maliyetlerle 1361 projeyle halkımızın karşısındayız demesi; vatandaşın aklıyla alay ediyorlar ya da gerçekleri görmekten imtina ediyorlar.”

BELEDİYE İYİ YÖNETİLMİYOR

Şu anda Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin yönetilemediğini de ileri süren CHP İl Başkanı Serkan Sarı şunları söyledi:

“Öncelikle kendilerini gerçeklerle yüzleşmeye davet ediyoruz. Şu anda yönetilemeyen bir Büyükşehir Belediyesi var. Yatırımları planlayamayan, yatırımları yapamayan ve bütçesi doğrultusunda hareket etmekten aciz bir Büyükşehir Belediyesiyle karşı karşıyayız. Biz her ortamda onun için diyoruz: Balıkesir’de Cumhuriyet Halk Partisi’nden başka çıkış yok. Bunun çözümü Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Yönetim becerileri olmayan yöneticilerle siyaset yapma adına belediyecilik yapmaya çalışan bir anlayışla mücadele ediyoruz. Buraları siyaset yapma, şov yapma yeri değil, buraları hizmet etme, hizmet yapma yerleridir. Biz bu anlamda herkesi görevini yapmaya davet ediyoruz. Burada gerçeği yansıtmayan ifadeler vardır. 1361 ifadesi Karesi Beyliği’nin Osmanlı’ya bağlandığı döneme denk gelmiş. Şansa bakın ki tam da 1361 proje denk gelmiş. Bu nasıl anlayıştır ki bunların ifadesini kabul etmek mümkün değildir.”

BÜYÜKŞEHİR’İ 4 YILDIR

BAŞKA BİR PARTİ Mİ YÖNETİYOR?

Projelere kaynağın nereden bulunacağı konusunda endişelerinin bulunduğunu söyleyen Serkan Sarı şunları ifade etti:

“Bu projeleri nasıl yapacaklarını, bu kaynağı nereden bulacaklarını anlatmaktan imtina ettiklerini görüyoruz. İşte şu bakanlıktan alınacak, buradan yapılacak, bunlar geçtiğimiz dönemde 4 yıldan beri yine aynı iktidarın belediyesi yönetiyordu burayı. Bugün bitirdikleri projelere bakıyorsunuz; şehrin hiçbir sorununa çözüm oldu mu? Olmadı. Hiçbir kaygıya umut oldu mu? Olmadı. Biz vatandaşlarımızın sıkıntılarına, sorunlarına ve ihtiyaçlarına çözüm istiyoruz.”

MÜDAHALE ETTİKÇE SORUNLAR ARTTI

2014 yılından bu yana Balıkesir’i yöneten belediyenin yaptığı projelerle sorun çözmek yerine sıkıntıları daha da arttırdığını kaydeden Serkan Sarı şunları ifade etti:

“Bugün vatandaştan kopuk, beklentilerden kopmuş yapılmış projelerle zaten şehrimizin işleyemeyen bir akışı vardı ve daha da çok karmaşaya sürükledi. Doğumevi’nin orada yapılmış kavşak projesi, Atatürk İlkokulu’nun önünde yapılan bat-çık, Gençlik Merkezinin önünde planlanmış kavşak örneklerine bakın, hiçbir sorunu çözmemiş, daha büyük bir kaos getirmiştir. Doğumevi’nin önünde büyük şaşaalarla temel atıldı, proje yapıldı, akan trafik akamaz hale geldi. Herkes birbirine girdi, şehrin trafiğini daha çok bozdular. Arkadaşım karışmayın bari de şehir yaşamını sürsün. Siz müdahale ettikçe daha çok işin içinden çıkılmaz hale geliyor. Gençlik Merkezi’nin önüne bir kavşak yaptılar, sürekli kaza, sürekli sıkışıklık ve akış daha da beter hale gelmiş vaziyette. Hastanenin önündeki proje de öyle. Sürekli kaza oluyor. Düzenli bir kaza ve sorun yaratan bir beton yığını yaptınız. Ne estetik güzelliği ne de soruna çözüm olmuş bir sonucu var.”

SEVGİYLE KUCAKLAYARAK ŞEHİR YÖNETİLMEZ

Balıkesir’i yönetmenin ciddiyet isteyen bir konu olduğuna dikkat çeken Serkan Sarı, sevgiyle kucaklayarak şehrin yönetilemeyeceğini söyledi. Sarı şunları ifade etti:

“Buradan baktığınızda planlaması, vizyonu olmayan 1361 projeyle bizim karşımıza çıkıyorlar. Neymiş; basından öğrendiğimiz kadarıyla 600 tanesi mezarlıkların düzenlenmesi. Yani bu vatandaşı birazcık ciddiye alın, Balıkesir’i ciddiye alın. Balıkesir’in yönetimi ciddiyet, sorumluluk gerektirir. Sevgiyle kucaklayarak şehir yönetilmez, hizmet ederek şehir yönetilir. Sevgiyle kucaklıyoruz diyerek geldiğimiz nokta yapılma imkanı olmayan, bütçesi sağlanması mümkün olmayan projelerle bizlerin karşısına çıkıyorlar. Ben de bunları kabul etmiyorum. “

 

 

GERÇEKÇİ PROJELERLE HALKIN KARŞISINA ÇIKACAĞIZ

“Halkım adına biz gerçekçi projelerle gelinmesini istiyoruz, sorunlara çözüm olunmasını istiyoruz. Sorunların hiç birine çözüm olamayan bir yerel iktidarla karşı karşıyayız. En kısa zamanda; 1 yıl içerisinde Cumhuriyet Halk Partisi tarafından Balıkesir yönetilmeye başlanacak ve değişimi, farkı hep birlikte takip edeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi’nin yerel yönetimdeki ve Türkiye’deki iktidarıyla her şey ne kadar hızlı değişiyor, insanların mutlu olduğu, sorunlarına çözüm olduğu ve umudun yeşerdiği bir Balıkesir ve Türkiye için biz mücadele etmeye hazırız. En kısa zamanda da görevimizi devralmak için hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bizler vatandaşlarımızın önüne gerçekçi, sorunlara çözüm olan ve uygulanabilir projelerle çıkacağız.”

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.