CENGİZ DİKİCİ’DEN BÜYÜKŞEHİR YÖNETİMİNE: “BUNLAR ATATÜRK PARKI VE TTM’Yİ DE SATAR” « 10Balikesir

15 Temmuz 2024 - 07:13

CENGİZ DİKİCİ’DEN BÜYÜKŞEHİR YÖNETİMİNE: “BUNLAR ATATÜRK PARKI VE TTM’Yİ DE SATAR”

CENGİZ DİKİCİ’DEN BÜYÜKŞEHİR YÖNETİMİNE: “BUNLAR ATATÜRK PARKI VE TTM’Yİ DE SATAR”
Son Güncelleme :

24 Ocak 2022 - 18:27

BÜYÜKŞEHİR MECLİS ÜYESİ CENGİZ DİKİCİ: SOSYAL YAŞAM ALANLARI YAPILAŞMAYA KURBAN EDİLİYOR

Satılan veya takas edilen taşınmazlarla ilgili bilgi almak için verdiği dilekçeye Büyükşehir Belediyesi’nce bir yıldır yanıt verilmediğini ileri süren Büyükşehir Meclis Üyesi Cengiz Dikici, satılan arsalardaki yapı yoğunluğuna dikkat çekti, “kentin sosyal yaşam alanları yok ediliyor” dedi. Dikici, “o kadar çok yer satmışlar ki işin içinden çıkıp dilekçeme yanıt veremiyorlar” ifadelerini kullandı. Bağımsız Meclis Üyesi Cengiz Dikici, imar değişiklikleriyle yoğunluk ve yüksekliklerin arttırıldığını da vurguladığı açıklamasında, Atatürk Parkı, Şehitler Parkı, Toplu Taşıma Merkezi gibi yerlerin de satılabileceği kaygısı taşıdığını belirtti.

 

 

 

BÜYÜKŞEHİRBelediye Meclis Üyesi Cengiz Dikici, Büyükşehir Belediyesi’nin Karesi ve Altıeylül’de sattığı arsaların listesini ve satış bedellerini öğrenmek için verdiği dilekçeye yanıt alamadığını ileri sürdü. Dikici, “anlaşılan o ki, Büyükşehir mülkiyetinde olan o kadar çok yer satmışlar, 2021 Mart ayında verdiğim dilekçeye işin içinden çıkamadıkları için yanıt veremiyorlar” dedi.

İmar değişikliği yapılarak satılan arsalardaki yapı yoğunlaşmasının sosyal yaşam alanlarını yok ettiğine dikkat çeken Dikici, “bunlar yakın zamanda imar değişikliği yaharak Atatürk Parkı’nı, Toplu Taşıma Merkezi’ni, Asri Mezarlık’ı bile satarlar” ifadelerini kullandı.

 

“DİLEKÇEME YANIT ALAMADIM”

Büyükşehir Meclisi’nin bağımsız üyesi Cengiz Dikici şu açıklamayı yaptı:

“Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı kaydına giren 31 Mart 2021 tarih ve 18198 sayılı dilekçem ile Karesi ve Altıeylül İlçelerinde Balıkesir Büyükşehir Belediye mülkiyetinde olup satışa konu olan ve satılan gayrimenkullerin neler olduğu ile satış bedellerini talep etmiştim. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi 05 Mayıs 2021 tarih ve E-46617130-105.99-19855 sayılı yazı ile verdiği yanıtta; ‘…. Meclis kararları ve tutanaklar ile ilgili gerekli inceleme ve araştırma yapılmaktadır. İlgili daireler ile yazışmalar ve incelemeler tamamlandığında tarafınıza bilgi verilecektir’ denilmektedir.

Bu tarihten bu yana yaklaşık dokuz ay geçmesine rağmen istemiş olduğum bilgiler tarafıma gönderilmemiştir. Bu durumdan anlaşılan o ki; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde olan o kadar çok yer satmış ki 2021 Mart ayındaki dilekçeme işin içinden çıkamadığı için yanıt dahi veremiyor.”

 

İŞTE SATILAN ARSALARNDAN BAZILARI

Büyükşehir Belediyesi’nin dilekçesine yanıt vermediğini belirten Cengiz Dikici, satılan bazı taşınmazların listesini de açıkladı. Dikici, “Kamusal Alan niteliğinde olup da, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nce satışı yapılan ya da takas edilen parsellerin çok az bir kısmının da olsa bilgisine ulaşabildiğim yerlerin Balıkesir Büyükşehir Belediyesine yardımcı olması için tapu ve eski durumlarını kamuoyuyla paylaşıyorum.  Satışı yapılan yerlerin satış değerleri ile burada olmayan ancak 31 Mart 2021 tarih ve 18198 sayı kayıtlı dilekçemde talep ettiğim parsellerin de ada, pafta, imar durumu ve satış değerleri ile ilgili umarım araştırma ve incelemeler tamamlanmıştır ve bilgileri de en kısa sürede Balıkesir Büyükşehir Belediyesince tarafıma ulaştırılacaktır” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin satttığı ya da takas ettiği bazı taşınmazlar şunlar:

Karesi – Paşaalanı Mahallesi eski Belediye Fen Deposu (26.724 metrekare), Karesi – Paşaalanı Mahallesi’nde kamulaştırılan alan (12.359 metrekare), Karesi – Paşaalanı Mahallesi Resmi Kurum Alanı (12.125 metrekare), Karesi – Kuvayi Milliye Mahallesi Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü (3.274 metrekare), Karesi Paşaalanı Mahallesi Park alanı (1.375 metrekare), Karesi – Dumlupınar Mahallesi eski Özel İdare İşhanı (1.333 metrekare), Karesi – Paşaalanı Mahallesi Park alanı – yeşil alan (1.224 metrekare), Altıeylül – Plevne Mahallesi İmar Planı Değişikliği yapılarak satılan arsa (Esas10 – 32.340 metrekare), Altıeylül – Gümüşçeşme Mahallesi eski mezbaha (32.340 metrekare, Altıeylül – Plevne Mahallesi Esas-10 bitişiği (9.725 metrekare), Altıeylül Plevne Mahallesi Esas-10 bitişiği (15.448 metrekare), Altıeylül – Hacıilbey Mahallesi eski SSK binası (5.007 metrekare.)

 

 

“KENTİN YAŞAM ALANLARI YOK EDİLİYOR”

Sosyal amaçlı alanlarda imar değişikliği yapılarak yüksek yoğunluk verildiğini ileri süren Cengiz Dikici, yeni yapı kütlelerinin kent yaşamını olumsuz yönde etkilediğini kaydetti. Dikici şunları söyledi:

“Balıkesir Büyükşehir Belediyesine Özel İdareden intikal eden, Maliye Hazinesinden ve diğer Kurumlardan Sosyal Amaçlı Kamu Alanı olarak devredilen, İmar Planında Yeşil Alan olduğu için vatandaşlara bedelsiz olarak terk ettirilen, Belediyenin önceki dönemlerde Kamu Yararına kullanılmak üzere istimlak edilen yerler ile Belediyenin Sosyal Amaçlı yerlerinin, çok Yüksek Yapı Yoğunluğu verilerek dolayısıyla bu Yapı Yoğunluğunu kullanabilmesi amacıyla maksimum Yapı Yüksekliği verilerek satılması, Kentte Sosyal Yaşam Alanlarının yok edilmesinin yanı sıra, verilen Yapı Yoğunluğu, Yapı Kütleleri de Kent Yaşamını olumsuz etkilemektedir.  Bu yapı yoğunluğuna neden olup, bu yapılaşmadan da rahatsızlık duyan ekonomik imkanı olan ve/veya ekonomik imkana sonradan kavuşan bazı kişiler, Kent merkezinde otururlarken birden bire kente 8-10 km mesafede düşük yoğunlukta, az katlı sitelere taşınmaktadırlar.

 

“ATATÜRK PARKI, TTM VE ŞEHİTLER PARKI’NI DA SATARLAR”

Kent merkezinde oturmak zorunda kalan ve her geçen gün sosyal alanları imar plan değişiklikleri ile yok edilen sessiz çoğunluk, satılacak yer kalmadığı, bundan sonra Yapı Yoğunluğu E=2.00, Yapı Yüksekliği Yençok=mania, Konut, Konut+Ticaret gibi fonksiyonlar yüklenip İmar Plan Değişikliği ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından Atatürk Parkı, Toplu Taşım Merkezi, Şehitler Parkı (Asri Mezarlık) gibi elimizde kalan bu alanlar da mı satılacak kaygısını yaşamaktadır.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.