DAĞIN BAŞINA DEVLET HASTANESİ YAPACAKLAR! « 10Balikesir

28 Eylül 2021 - 12:53

DAĞIN BAŞINA DEVLET HASTANESİ YAPACAKLAR!

DAĞIN BAŞINA DEVLET HASTANESİ YAPACAKLAR!
Son Güncelleme :

12 Kasım 2020 - 23:28

26 views

ANAYOL ÜZERİNDE HASTANE YAPILMASINA KARAR VERİLEN 89 DÖNÜMLÜK ARAZİDEN “TURİZM TİCARET ALANI YAPARIZ” DİYE VAZGEÇTİLER, DAĞIN BAŞINA DEVLET HASTANESİ YAPACAKLAR!

 

EDREMİT Zeytinli Mahallesi sınırları içinde, anayolun hemen yanı başındaki 88.9 dönümlük Maliye Hazinesi’ne ait arazide yeni bir Devlet Hastanesi yapımı için çalışma başlatılmıştı. Körfez’de yaşayanların ulaşım sorunu yaşamadan sağlık hizmeti alabileceği düşünülerek öngörülen bu projeden nedense vazgeçildi. Onun yerine, ilçenin uzağında, dağın başında denilebilecek bir noktada Vakıflar’a ait 92.4 dönümlük zeytinlik alanda hastane yapılması kararlaştırıldı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi arazi takası konusunda Valilik, Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Edremit Kaymakamlığı, Edremit Belediyesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü arasında protokol yapılmasına ilişkin Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a yetki verdi. Bu karar tüm Meclis üyelerinin ‘evet’ oyu ile, yani oy birliğiyle alındı.

 

 MUHALEFET NEDEN ‘EVET’ DEDİ?

Balıkesir Büyükşehir Meclisi 13.10.2020 tarihli toplantısında 754 nolu kararı mevcudun oy birliği ile alındı. Mevcudun tamamı 93 üyeden oluşuyor. AKP 45, CHP 34, İYİ Parti 10, DP 3, MHP 1 üye ile temsil ediliyor. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 754 nolu kararına göre Balıkesir ili Edremit ilçesi Zeytinli Mahallesinde mülkiyeti Maliye Hazinesine ait 1641ada/16parsel numaralı 88.956,93 metrekare yüzölçümlü taşınmazın, Balıkesir İli Edremit İlçesi Camivasat Mahallesinde mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait 920 ada/3 parsel numaralı 92.464,19 metrekare yüzölçümlü taşınmazın başa baş trampa edilmesi için ilgili kurumlarla protokol yapılma yetkisi Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yücel Yılmaz’a verilmiş durumda.

 

KAMU YARARI HANGİSİNDE? HASTANE Mİ, TİCARET ALANI MI?

“Kamu yararında öncelik hastane mi, yoksa ticari alan yani rant mı?” sorusuna verilecek olan yanıt elbette ‘hastane’ olacak. Doğru cevap ‘hastane’ olduğuna göre alınan bu kararda kamu yararı olmadığı açık beyan ortadayken kararın mevcudun oy birliği ile alınması, üzerinde durulması gereken can alıcı nokta.

Olayın vahametinin tam anlaşılması için konuyu biraz daha açmak gerekiyor.

Maliye Hazinesi’ne ait Zeytinli Mahallesi’ndeki taşınmazın yeri Edremit-Akçay karayolunun solunda Zeytinli Kavşağı’nın hemen dibinde. Yani rant değeri çok yüksek. Buraya Edremit Devlet Hastanesi yapılacaktı. İlgili tüm kuruluşlardan da gerekli izinler alınmıştı. Ancak alınan bu kararla oraya hastane yapılmaktan vazgeçiliyor.

 

GÜZELİM ARAZİYİ RANTA TAHVİL EDECEKLER!

Ne mi yapılacak? 754 nolu kararda bu açık açık izah ediliyor zaten. ‘Gelir getirici nitelikte değişikliğe gidilecek’ deniliyor kararda. Akaryakıt istasyonun da yer aldığı, Terminal, Ticaret ve Turizm alanı olarak değerlendirilecek. Hastane ise mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde yapılacak protokollerle mülkiyeti Maliye Hazinesi’ne geçecek olan Camivasat Mahallesinde inşa edilecek.

 

OLAN YİNE ZEYTİN AĞAÇLARINA OLACAK!

Bu arazi mevcut Edremit Devlet Hastanesi’nin yukarısında ana yola hayli uzakta. Hastane ve yolu için binlerce zeytin ağacının kesileceği feda edileceği dokuda bir yer. Muhtemelen hastaneye ulaşım için açılacak yol adına özel mülkiyetlerinde kamulaştırılması gerekecek.

İyi kötü Havran ’da, Edremit’te ve Burhaniye’de Devlet Hastaneleri var. Vatandaşın bir an önce hastaneye ulaşabilme önceliği göz önünde tutulursa hastaneden vazgeçilerek ticari alan yapılacak olan yer çok daha öncelikli.

 

SELMAN HASAN ARSLAN VE SERKAN SARI BU İŞE NE DİYOR?

Oy birliği ile alınan bu karara oy veren mevcudun içerisinde Edremit Belediye Başkanı Hasan Aslan var mı? İlçesi adına alınan ve kamu yararı gözetilmeyen böylesine önemli bir kararın alındığı bir toplantıda elbette olması gerekir. Mevcudun içerisinde yoksa o daha da vahim.

CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, alınan bu karardan haberdar mı? Yoksa yine bu Meclis tarafından kendi parti üyelerinin de kabul oyu vererek geçen su zamlarını protesto ettiği gibi tribünlere oynayarak önümüzdeki süreçte o arazinin üzerinde “bir atraksiyon yapar durumu idare ederim” diye mi düşünüyor? Milletvekili Ensar Aytekin, öyle ya o yörenin milletvekili bu konuda ne düşünüyor?

İl Başkanıyla, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi arkadaşlarıyla halkın çıkarları adına sözde ilkelerinden taviz vermeyen görüntüsüyle ters düşen, bu yüzden ihraç kararı aldığı iddia edilen Meclis üyesi Mimar Cengiz Dikici o mevcudun içerisinde bulunmuyor olmalı…

 

KARARA İTİRAZ İÇİN SON GÜN 13 KASIM

Görünen o ki öncelik rant ekonomisine “dur” demek değil. Enerjiler parti iç çekişmelere harcanıp orada tükenince sıra halkın çıkarını korumaya gelemiyor. Bu karara kabul oyu veren partilerin, bu kararı ortadan kaldırma adına yapılacak itirazı hayata geçirmeleri bir hayal. STK’lar, Meslek Odaları, Demokratik kitle örgütleri bu konuda nasıl davranırlar onu da yaşayıp göreceğiz. Karara itiraz için yasal tarihin en son 13.11.2020 olduğunu da not düşelim.

 

HASTANE YAPILACAK ARAZİNİN FAY HATTINDA OLDUĞU İDDİASI DA VAR!

Hepsi bir yana, Zeytinli’deki hastane yapımı için en uygun araziyi ticaret – turizm rantı için kenara ayrılıp, yerleşim alanlarının uzağındaki bir noktaya hastane yapmayı kararlaştıranlar, söz konusu arazinin depremselliğiyle ilgili bir çalışma yaptılar mı? Bu sorunun yanıtı merak ediliyor. Ondan da önemlisi, Camivasat Mahallesi sınırları içinde kalan zeytinlik alanın altından fay hattı geçtiği iddiası… Bu iddiayı somut olarak çürütecek bir açıklama, bir teknik açıklama yapılmış değil. POLİTİKA – politikam.com

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.